Jak zapobiegać odleżynom?

Odleżyny to bardzo poważny i kosztowny w leczeniu problem osób narażonych na długie pozostawanie w tej samej pozycji: sparaliżowanych, przebywających na wózku inwalidzkim czy w pozycji leżącej na łóżku. Dlatego w ich pielęgnacji warto wdrożyć postępowanie przeciwodleżynowe.

Spis treści

Odleżyny to poważny problem podczas pielęgnacji starszej osoby leżącej w domu. Długotrwałe utrzymanie ciała w jednej pozycji powoduje miejscowe zaburzenia krążenia krwi, sprzyja niedokrwieniu, podrażnia i uszkadza tkanki. Trudno gojące się i bolesne zmiany powstają od naskórka aż po głębokie warstwy skóry i mięśni. Unieruchomienie ciała w jednej pozycji skutkuje miejscowym uciskiem na tkanki, które nieukrwione powoli zaczynają obumierać. Powstawaniu odleżyn sprzyjają także: niedokrwistość, niedożywienie, niedobory witaminowe, zaburzenia gospodarki białkowej i składników pokarmowych w organizmie.

Podstawowe zasady postępowania przeciwodleżynowego:

  1. Należy co 1–2 godziny zmieniać pozycję leżącej osoby, jeśli to możliwe – naprzemiennie układać ją na plecach, na brzuchu, na bokach, wysoko, nisko, w pozycji siedzącej, za każdym razem zwracając uwagę, aby nie uszkodzić naskórka; częsta zmiana pozycji pozwoli na stymulację krążenia i zapobiegnie skutkom długotrwałego unieruchomienia.
  2. Podczas codziennej higieny osoby leżącej należy dokładnie osuszać skórę – nie trzeć ręcznikiem, a delikatnie przykładać aż do całkowitego wysuszenia. Skórę chorego należy natłuszczać kosmetykami przeznaczonymi do tego celu (oliwka, wazelina, linomag), okrężnymi ruchami delikatnie wmasować, by nie uszkodzić naskórka. Nie jest zalecane stosowanie zasypek, talku ani pudru po natłuszczeniu skóry.
  3. Delikatny masaż, poklepywanie, rozmasowanie tkanek podczas codziennej pielęgnacji – pomogą zapobiegać odleżynom i poprawia ukrwienie skóry.
  4. Pościel i bielizna chorego powinny być zawsze czyste i suche, uszyte z naturalnych materiałów. Pomieszczenie, w którym przebywa chory, należy często wietrzyć i dbać, aby choremu nie było za gorąco lub za zimno.
  5. Należy zapobiegać oraz leczyć infekcje skórne, które sprzyjają powstaniu odleżyn oraz utrudniają ich gojenie się.
  6. Warto stosować podkłady (np. płócienne), które dodatkowo układa się na łóżku, a które można często wymieniać. Podkład (lub złożone prześcieradło) należy tak rozłożyć, aby sięgał od poduszki do okolicy kolan. Pozwoli on na łatwe utrzymanie czystości, a w razie potrzeby podniesienia lub przesunięcia chorego – ułatwi przenoszenie.
  7. Do mocowania i zabezpieczenia opatrunków warto stosować hipoalergiczne plastry dostępne w każdej aptece, które nie podrażniają skóry.
  8. W sytuacji, gdy starsza osoba ma problem z wyjściem do toalety, warto zaopatrzyć się w pieluchomajtki, które nie podrażniają skóry, a zabezpieczają przed zanieczyszczeniem kałem lub moczem.
  9. Pomocne w zapobieganiu odleżynom będą także: materac przeciwodleżynowy, kółka pod pięty, łokcie i pośladki, wałki pod kolana i uda, poduszki rehabilitacyjne – dostępne w sklepach rehabilitacyjnych lub medycznych.

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!