Jak zapobiegać rotawirusom?

Najczęstszą przyczyną ostrej biegunki u dzieci i dorosłych są rotawirusy. Zakażenie rotawirusem może przebiegać bezobjawowo, ale najczęściej daje objawy od łagodnych do silnie wyrażonych w zależności od wieku i ogólnego stanu zdrowia. Jak się ich ustrzec?

Spis treści

infekcjom ">

Zapobiegamy infekcjom 

Z uwagi na oralno-fekalną  drogę przenoszenia zapobieganie zakażeniom rotawirusowym obejmuje przestrzeganie zasad higieny osobistej oraz zasad higieny podczas przygotowywania potraw. Najważniejsze jest jednak mycie rąk. Poza tym ważne jest wdrażanie zasad higieny dzieciom od najmłodszych lat. A jeśli zakażenie pojawi się w domu, to do dezynfekcji sedesu, muszli ustępowej i nocników należy używać preparatów z podchlorynem sodu. Gdy biegunka wystąpi u niemowlęcia lub małego dziecka, to w czasie choroby należy używać tylko i wyłącznie pieluszek jednorazowego użytku, które po zużyciu należy szczelnie pakować w worki foliowe zanim zostaną wyrzucone na śmietnik.  

Czytaj też: Rotawirusy - to przez nie maluchy trafiają do szpitala

Szczepionka

Od 2006 r. w Polsce dostępne są doustne szczepionki zapobiegające rotawirusowym zakażeniom przewodu pokarmowego u dzieci. Szczepionki te zawierają ludzkie, żywe, osłabione rotawirusy.  

Optymalny czas na szczepienie przeciwko rotawirusowym i zakażeniom przewodu pokarmowego jest między 6, a 24 tygodniem życia dziecka. Szczepionki te w zależności od zaleceń producenta podaje się dwa lub trzy razy, w odstępie przynajmniej 4 tygodni. Jeśli dziecko wypluje lub zwróci większą część dawki szczepionki można podać w czasie tej samej wizyty dodatkową pojedynczą dawkę. Po zaszczepieniu dziecko może spożywać wszystkie dotychczasowe pokarmy i napoje, ponieważ podanie szczepionki nie wiąże się z żadnymi ograniczeniami dietetycznymi. Szczepionkę przeciwko rotawirusom można jednocześnie stosować z innymi szczepionkami np. przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi, wzw typu B, haemophilus influenzae B,  poliomyelitis, pneumokokom, meningokokom. Szczepiąc niemowlę przeciwko rotawirusom należy pamiętać, że szczepionka ta nie chroni przed zapaleniem żołądka i jelit wywołanym przez inne drobnoustroje chorobotwórcze.

Jeśli dziecko w dniu zaplanowanego szczepienia jest chore i ma objawy ostrej infekcji, gorączkę, biegunkę lub wymiouje, szczepienie należy odroczyć aż do wyzdrowienia. Szczepienie przeciwko rotawirusom jest szczególnie ważne dla dzieci cierpiących z powodu przewlekłych chorób układu krążenia czy układu oddechowego, gdyż dzieci te szczególnie źle znoszą odwodnienie towarzyszące biegunce rotawirusowej.

Zachęcajmy młode mamy do zainteresowania się szczepieniami przeciwko rotawirusom, ponieważ  właśnie one odpowiedzialne są każdego roku za 3,5 miliona ostrych biegunek u niemowląt i dzieci do lat 3 w Europie. Szczepienie zaś niemal w 100 procentach chroni dziecko przed zachorowaniem.

Czytaj też: Szczepionka przeciw grypie – co w niej tak naprawdę jest?​


Bibliografia:
Program szczepień  ochronnych na rok 2010 – załącznik do Komunikatu Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 22 października 2009 r. w sprawie zasad przeprowadzania szczepień ochronnych przeciw chorobom zakaźnym w 2010 r. 

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!