Jak zapobiegać żylakom

Żylaki nóg to powszechna dolegliwość. W krajach uprzemysłowionych występują u 20 do 50% osób dorosłych, a częstość ich pojawiania się wzrasta wraz z wiekiem. Niestety ta niezbyt estetyczna przypadłość częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn.
 

Najszybciej zauważamy je, gdy dochodzi do trwałego poszerzenia żył powierzchownych. Pod skórą nóg pojawiają się wówczas sine wężowate sznury, sploty lub kłębki. Ale żylaki zaczynają tworzyć się znacznie wcześniej, gdyż są efektem zaburzeń w odpływie krwi z kończyny dolnej i jej zalegania w żyłach czyli tzw. niewydolności żylnej. Głównymi czynnikami decydującymi o przepływie krwi w żyłach kończyn dolnych są: różnica ciśnienia krwi między drobnymi naczyniami włosowatymi a sercem, pracujące mięśnie nóg tworzące tzw. "pompę mięśniową", które uciskają żyły, wypychając krew w kierunku serca oraz obecność w układzie żylnym sprawnych zastawek, które zapobiegają cofaniu się krwi w żyłach i w ten sposób wspomagają "pompę mięśniową".

Czytaj także: Żylaki – jak je skutecznie leczyć

Objawy żylaków

Zaburzenia tych delikatnych mechanizmów prowadzą właśnie do rozwoju niewydolności żylnej.

Początkowo żylaki nie powodują dolegliwości. Pierwszym objawem jest zazwyczaj uczucie "ciężkości" nóg pojawiające się pod koniec dnia. Później dołączają się bóle nóg, pieczenie, kurcze stóp i łydek w czasie długiego stania oraz obrzęki stóp. Na skórze można zaobserwować poszerzone żyłki przypominające czasem miotełki. Leczenie żylaków nie zawsze daje oczekiwane efekty. Dlatego szczególne znaczenie ma ich profilaktyka. Wiadomo, że ruchliwy tryb życia korzystnie wpływa na układ żylny, ponieważ pracuje wtedy "pompa mięśniowa". Przebywając długo w pozycji siedzącej wskazane jest częste poruszanie nogami, a zwłaszcza stopami. Warto co jakiś czas wstać i przespacerować się.

Zobacz wideo: Niewydolność żylna kończyn dolnych - objawy

W czasie siedzenia nie zakładaj nogi na nogę, gdyż takie ich ułożenie dodatkowo utrudnia odpływ krwi.

Gdy długo stoimy, wskazane jest ćwiczenie wspinania się na palce i opadania na pięty - dzięki tym ćwiczeniom działają mięśnie łydek pompujące krew żylną z kończyn dolnych do serca. Poza tym warto również co jakiś czas przespacerować się. Poza tym należy zwrócić uwagę na swoją garderobę. Zbyt obcisłe spodnie (dżinsy), skarpety z ciasną gumką lub wysokie buty z obcisłą cholewką utrudniają krążenie krwi w nogach. Buty powinny mieć obcas nie wyższy niż 5 cm oraz kształtem powinny być przystosowane do stopy. Unikajmy też wysokiej temperatury otoczenia: gorących kąpieli, sauny, długotrwałego opalania, depilacji gorącym woskiem, ogrzewania podłogowego. Warto wyeliminować takie czynniki, sprzyjające zastojowi krwi w nogach, jak: zaparcia i nadwaga.

Zobacz: Żylaki - najważniejsza profilaktyka

Dodatkowe kilogramy masy ciała obciążają nogi. Również zbyt wysokie dawki hormonów np. w niektórych tabletkach antykoncepcyjnych mogą sprzyjać powstawaniu zaburzeń krążenia żylnego. Aby zapobiegać obrzękom nóg, powinniśmy ograniczyć ilość soli w diecie. Odpoczywajmy z uniesionymi nogami do góry co najmniej 10 minut dziennie. Stopy powinny znajdować się wtedy około 15 cm powyżej poziomu serca, wówczas następuje poprawa odpływu krwi z nóg do serca. Dobrą pozycją jest położenie się na podłodze i oparcie stóp o ścianę lub brzeg fotela.

Co pomaga na żylaki

Starajmy się uprawiać sporty. 

Najkorzystniejsze dla żył są ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg np. spacery, pływanie, jazda na rowerze, taniec. Nie uprawiajmy natomiast dyscyplin wymagających bardzo dużego wysiłku lub obciążania stóp, jak: skoki wzwyż, podnoszenie ciężarów.

Oprócz właściwego trybu życia, warto zwrócić uwagę na leczenie wspomagające preparatami poprawiającymi napięcie ścian żylnych naczyń krwionośnych, usprawniającymi mikrokrążenie i zmniejszającymi obrzęki żylne. Farmakoterapia ma szerokie zastosowanie w profilaktyce, jak również w terapii żylaków i zmniejsza dolegliwości żylakowe (ból, kurcze mięśniowe, uczucie ciężkości nóg oraz dyskomfort).

Bardzo skuteczną metodą leczenia żylaków jest stosowanie kontrolowanego ucisku.

Polega to na zakładaniu rano, zanim wstanie się z łóżka, specjalnych rajstop, pończoch lub podkolanówek uciskających. Wcześniej lekarz określa stopień ucisku. Jednak wielu chorych ich nie używa, tłumacząc naiwnie, zwłaszcza latem, że w tego typu pończochach jest zbyt gorąco. Najważniejsze jest, aby nie bagatelizować pierwszych objawów żylaków. Zaniedbanie tego prowadzić może do różnych powikłań pod postacią: zapalenia żył, obrzęku całej kończyny, wyprysku żylnego lub nawet owrzodzenia. Każdy lekarz jest w stanie rozpoznać niewydolność żylną. Ale jeśli ma wątpliwości, są dostępne badania mogące potwierdzić rozpoznanie. Sposób leczenia zależy od zaawansowania choroby. Podane wyżej zasady postępowania dotyczą osób z chorobą mało zaawansowaną. Gdy żylaki są duże lub liczne często konieczne jest leczenie chirurgiczne.

Czytaj też: Leczenie żylaków, czyli przewlekłej niewydolności żylnej

Przekonaj się, czy twoim nogom potrzebna jest pomoc. 

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA