Reklama
Potrzebna zmiana czasu
Zmiana czasu nie dla każdego jest tak oczywista i równie potrzebna. Służy ona głównie względom ekonomicznym. Mimo to ma ogromne znaczenie dla naszego organizmu. Przyzwyczajone do powolnych zmian ciało może dość nieoczekiwanie zareagować na nagłą nadwyżkę godzin. I choć wydaje się, że zmiana czasu z letniego na zimowy jest łagodniejsza, to w rzeczywistości organizm równie trudno radzi sobie z taką odmianą.
Reklama
Godzina więcej spędzona w pracy
W zależności od tego, jaki prowadzimy tryb życia, zmiana czasu z letniego na zimowy może przysporzyć wielu problemów. Osoby pracujące na nocną zmianę muszą się liczyć z tym, że spędzą w pracy więcej czasu, przez co nasileniu ulegną zmęczenie oraz stres. Przez kilka kolejnych dni, a nawet tygodni organizm będzie przyzwyczajał się do zmian, reagując brakiem energii i chęci do działania.
Reklama
Problemy z zasypianiem
Dla osób, które mogą pozwolić sobie na sen, zmiana czasu również może spowodować kilka niekorzystnych skutków. Zmianie ulega poczucie czasu, a przede wszystkim nasz rytm okołodobowy, czyli wewnętrzny zegar. Wskutek tego przez kolejne dni możemy mieć problemy z zasypianiem lub odwrotnie – w ciągu dnia może doskwierać nam zmęczenie i apatia.
Reklama
Wzrost ryzyka zawału serca
Ciekawe i pożyteczne badania przeprowadzili brytyjscy naukowcy. Obserwując stan zdrowia osób z problemami układu krążenia zauważyli, że ryzyko zawału serca wzrasta w momencie zmiany czasu z letniego na zimowy, a maleje jesienią, gdy przesuwamy wskazówki zegara o godzinę do tyłu. Ma to związek z ciśnieniem krwi, które rośnie w ciągu nocy oraz nad ranem. Osoby starsze trudniej dostosowują się do nowego czasu, który dodaje lub odejmuje jedną godzinę w ciągu dnia.
Reklama
Męczący ból głowy
Zmiana czasu może wywołać u osób wrażliwych silne bóle głowy, które mogą pojawić się w obu przypadkach – zarówno śpiąc godzinę dłużej, jak i krócej. Wpływ na tę dolegliwość ma również nasz wewnętrzny zegar, który przez kilka kolejnych dni będzie próbował dostosować się do zaistniałych zmian, a także ciśnienie krwi, które rano ulega podwyższeniu.
Reklama
Jak przygotować się do zmiany czasu?
- nie sięgaj po napoje, które dodają energii tylko na pewien czas, zwiększając poczucie zmęczenia
- kładź się spać zgodnie z wewnętrznym zegarem – nie za wcześnie lub niezbyt późno
- odłóż ważne sprawy do załatwienia na kolejne dni, aż organizm nie przyzwyczai się do zmiany czasu
- zadbaj o higienę snu – weź ciepłą kąpiel, napij się gorącej herbaty, zrelaksuj się za pomocą muzyki lub książki
- nastaw budzik tak, by wstać o zwykłej porze, uwzględniając zmianę czasu. Dzięki temu będzie można poradzić sobie z dodatkową godziną w ciągu dnia.
Reklama
Więcej światła
Zmiana czasu przynosi jednak kilka korzyści i to nie tylko ekonomicznych. Dzięki temu, że dzień zyskuje jedną godzinę, możemy dłużej cieszyć się światłem słonecznym. Poza drogocenną witaminą D, która poprawia nasze samopoczucie, odsuwamy od siebie negatywne myśli związane z jesienną lub zimową aurą. A im dzień dłuższy, tym lepsze nasze samopoczucie.