Jaki ciśnieniomierz dla dzieci wybrać? Rodzaje

Konieczność pomiaru ciśnienia tętniczego u dziecka zdarza się raczej rzadko, jednak u niektórych maluchów musi być on wykonywany regularnie. Jak wybrać ciśnieniomierz dla dziecka, aby był on komfortowy w użyciu i zapewniał dokładny pomiar?
Lekarz mierzy dziecku ciśnienie krwi
Źródło:123RF

Spis treści

Jak wybrać ciśnieniomierz dla dzieci?

Wybierając ciśnieniomierz dla dziecka musimy pamiętać o tym, że u najmłodszych kompletnie nie sprawdzą się ciśnieniomierze nadgarstkowe. To dlatego, że posiadają one zbyt mały zakres regulacji obwodu, niedostosowany do wąskich nadgarstków dziecka. Wybierać musimy zatem spośród ciśnieniomierzy naramiennych. Zanim jednak kupimy konkretny model, trzeba będzie sprawdzić jeszcze rozmiar mankietu. 

Dobrze dopasowany umożliwi prawidłowe zmierzenie ciśnienia, a co za tym idzie - uzyskanie rzetelnego pomiaru. Zbyt luźny lub ciasny mankiet może spowodować otrzymanie przekłamanych wyników, dlatego tak ważne jest dostosowanie właściwego rozmiaru. Do wyboru mamy ciśnieniomierze z mankietami uniwersalnymi oraz specjalne aparaty do pomiaru ciśnienia dla dzieci. Na który w takim razie się zdecydować?

Jak dobrać mankiet do ciśnieniomierza dla dzieci?

Nim przejdziemy do opisania sposobu mierzenia niezbędnego do wyboru odpowiedniego rozmiaru mankietu, musimy zaznaczyć, że tradycyjne ciśnieniomierze mechaniczne zwykle posiadają większy wybór rozmiaru mankietów niż te elektroniczne. Dzięki temu można idealnie dopasować je nawet dla noworodków. 

Aby wybrać prawidłowy rozmiar, należy zmierzyć centymetrem obwód ramienia malucha dokładnie w połowie między barkiem, a łokciem. Uzyskany w ten sposób wynik będzie minimalnym obwodem mankietu. Warto przy tym pamiętać, że nie może on zbyt mocno zaciskać się na ramieniu, a w trakcie pompowania w mankiecie musi być miejsce na szerokość dwóch palców. Jeśli będzie taka możliwość, warto zatem dokonać „przymiarek” przed zakupem, aby upewnić się, że mankiet będzie odpowiedni dla dziecka.

Reklama

Ciśnieniomierz elektroniczny dla dzieci

Ciśnieniomierze tradycyjne nie potrzebują żadnego zasilania, co jest dużą zaletą, ponieważ z ich pomocą ciśnienie można zmierzyć wszędzie, chociażby w podróży. Aby z nich korzystać trzeba jednak nauczyć się ich obsługi oraz odczytu pomiaru, podczas gdy ciśnieniomierze automatyczne dla dzieci same wiedzą, gdy mają zakończyć pompowanie i od razu wskazują wówczas wynik. 

Warto zatem poszukać tych, działających na baterie, ponieważ podobnie jak ciśnieniomierze tradycyjne, umożliwią nam one dokonanie pomiaru zawsze i wszędzie. Dla rodziców chcących zakupić ciśnieniomierz automatyczny dla swoich dzieci najlepszym rozwiązaniem będzie sprzęt zasilany zarówno sieciowo, jak i poprzez baterie. W warunkach domowych będzie można bowiem korzystać z aparatu, podłączając się do prądu.

Funkcje aparatu do mierzenia ciśnienia dla dzieci 

Niektóre ciśnieniomierze dla dzieci posiadają specjalne funkcje, które zostały zastosowane w sprzętach przede wszystkim ze względu na ruchliwość maluchów. Ciśnienie tymczasem należy mierzyć w bezruchu. Najbardziej zaawansowane modele posiadają funkcję wykrywania ruchu ciała dziecka. W momencie, gdy maluch się wierci, urządzenie informuje nas o tym, że zaistniało ryzyko przeprowadzenia błędnego pomiaru. W przypadku dzieci ważne jest również, by ciśnienie zostało zmierzone możliwie jak najszybciej. Właśnie dlatego niektóre aparaty posiadają możliwość ręcznego ustawiania ciśnienia w rękawie, co pozwala zdecydować w jakim stopniu mankiet zostanie wypełniony powietrzem. Na rynku są dostępne także ciśnieniomierze półautomatyczne, które umożliwiają samodzielne decydowanie jak długo będziemy pompować mankiet.

Jak mierzyć ciśnienie ciśnieniomierzem z mankietem dla dzieci?

Jak zostało wspomniane wcześniej, w trakcie mierzenia ciśnienia, dziecko nie powinno się poruszać, mówić, ani jeść. Ważne jest również, by było spokojnie, ponieważ zdenerwowanie może wpłynąć na otrzymanie nieprawidłowego (zawyżonego) wyniku. Właśnie dlatego u najmłodszych dzieci oraz noworodków ciśnienie najlepiej badać w trakcie snu. 

W przypadku starszych dzieci pomiar powinien zostać przeprowadzony tak, jak u dorosłych, czyli w pozycji siedzącej, przy czym ramię musi znajdować się w ułożeniu na poziomie serca. Jeśli dziecko było wcześniej w ruchu, przed zmierzeniem ciśnienia powinno ono odpoczywać przez minimum kilka minut. Badania nie przeprowadza się również zaraz po wydarzeniu, które mogło znacząco wpłynąć na emocje dziecka. Jeśli mamy wątpliwości co do otrzymanych wyników, ciśnienie warto zmierzyć powtórnie po krótkiej przerwie.

Ciśnieniomierz dla dzieci a wyniki

Należy pamiętać, że prawidłowe ciśnienie u dziecka będzie posiadać inną wartość niż u osoby dorosłej. Co więcej, zmienia się ono wraz z wiekiem. U noworodków powinno wynosić ono mniej więcej 80-60/50-35 mmHg, a u niemowląt przed skończeniem 12 miesięcy nie powinno przekraczać 90/60 mmHg. U kilkulatków prawidłowe ciśnienie utrzymuje się w granicach 95/60 mmHg, a u dzieci 
w wieku wczesnoszkolnym - 100/60 mmHg. Młodzież posiada prawidłowe ciśnienie najbardziej zbliżone do osób dorosłych - wynosi ono około 11/70 mmHg.

Zobacz także:

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->