Jaki smoczek dla niemowlaka wybrać? Od kiedy używać?

Jaki smoczek wybrać dla niemowlaka, aby nie zaszkodzić dziecku? To pytanie nurtuje większość rodziców. Smoczek przyjazny dla jamy ustnej dziecka to idealny, ale jednocześnie trudny wybór. Czym się kierować podczas wyboru tej części wyprawki dla malucha?
Niemowlę ze smoczkiem
Źródło:123RF

Spis treści

Wybór odpowiedniego smoczka jest bardzo ważny. Ssanie to jeden z najważniejszych początkowych odruchów dziecka. Trudno jest wychować dziecko bez smoczka. Spełnia on istotną rolę. Bardzo często wycisza dziecko, uspokaja, a także w pewnym sensie zaspokaja potrzeby emocjonalne. U niektórych dzieci odruch ssania jest bardzo silnie rozwinięty. A brak takiej możliwości powoduje frustrację i niezadowolenie.  

Najlepszy smoczek dla niemowlaka

Najlepszy smoczek dla niemowlaka to taki, który spełnia wszystkie zalecenia. Rodzice zawsze muszą pamiętać, iż tylko rozsądnie i z umiarem używany smoczek przyniesie oczekiwane rezultaty. Dlatego tez wybór ten musi być przemyślany i sprawdzony.  

Warto zatem zwrócić uwagę na następujące elementy:

 • informację na opakowaniu o posiadaniu atestu, 
 • pozytywną opinię instytucji, powołanych do badania akcesoriów dla dzieci (np. Instytutu Matki i Dziecka),
 • brak chemicznych substancji w składzie, szkodliwych dla organizmu – a przede wszystkim Biosfenolu A,
 • dodatkowe opakowanie podróżne, które daje gwarancje zachowania smoczka ciągle w odpowiedniej higienie,
 • zakup kilku smoczków, aby uniknąć używania smoczków zabrudzonych,
 • brak elementów dodatkowych, które zabezpieczają smoczek przed zgubieniem (np. sznureczki czy łańcuszki przy smoczku), ale mogą także niebezpiecznie owinąć się wokół szyi dziecka.

Właściwie dobrany smoczek dla niemowlaka według powyższych zasad to pierwszy krok do zabezpieczenia dziecka przed powstawaniem wad zgryzu czy próchnicy. 

Reklama

Jaki wybrać smoczek dla niemowlaka?

Smoczek dla niemowlaka powinien wspomagać dziecko w odruchu ssania i uspokajać. Aby wybrać najlepszy rodzaj należy pamiętać o poniższych zasadach: 

 • jego zewnętrzna część powinna dokładnie przylegać do buzi dziecka, a swą wielkością dopasowywać się idealnie do jego twarzy,
 • zewnętrzna część nie może utrudniać dziecku oddychania, dlatego też nie powinna zasłaniać nosa dziecka,
 • jego tarcza musi zapewniać właściwą wentylację powietrza za pośrednictwem specjalnych otworków,
 • smoczek nie powinien podrażniać delikatnej skóry dziecka, 
 • zewnętrzna część powinna być wykonana z delikatnego, hypoalergicznego materiału,
 • smoczek powinien być tak skonstruowany, aby nie ranić dziecka niepotrzebnymi nierównościami (rączka smoczka powinna być okrągła),
 • swym kształtem powinien stymulować odruch ssania i odpowiednią pracę języka, dlatego też główka smoczka powinna kształtem przypominać sutek mamy, 
 • idealny kształt to lekkie spłaszczenie do strony języka i lekka wypukłość od strony podniebienia,
 • część między wargami powinna być twardsza, a część smoczka znajdująca się już w buzi - miękka,
 • powinien być wykonany z silikonu lub lateksu. 

Smoczek dla niemowlaka ma co prawda niewielkie rozmiary, ale jest niewątpliwie sporym problemem przy zakupie. I ten element wyprawki wymaga przemyślenia. 

Smoczek dla niemowlaka karmionego piersią 

W pierwszych dniach życia niemowlaka lepiej nie podawać mu smoczka. Niemowlak karmiony piersią  uczy się dopiero ssać. Podawanie mu smoczka może zaburzyć ten proces. Dzieci zawsze szybciej przystosowują się do prostszych rozwiązań, a ssanie smoczka jest o wiele łatwiejsze. Niemowlak, który już pozna smoczek, staje się leniwy przy piersi. U dzieci karmionych piersią rola jest inna niż karmienie. Ma on uspokajać dziecko i tym samym dawać zmęczonej mamie chwilę odpoczynku. 

W aptekach i sklepach można zakupić następujące rodzaje smoczków dla niemowlaków karmionych piersią (z uwagi na kształt):

 • dynamiczny (przypominający pracę brodawki),
 • anatomiczny (ortodontyczny zapobiegający wadom zgryzu),
 • okrągły,
 • symetryczny. 

Z uwagi na rodzaj materiału zalecane są dwa rodzaje smoczków:

 • lateksowe (kauczukowe), jasnobrązowe i matowe o specyficznym zapachu,
 • silikonowe, przezroczyste i bezzapachowe.

Od kiedy używać smoczek dla niemowlaka?

Niemowlak karmiony piersią powinien poznać smoczek jak najpóźniej. Lepiej nie podawać dziecku smoczka w pierwszym miesiącu życia. Te 4 tygodnie są potrzebne, aby ustabilizował się proces laktacyjny. Smoczka nie należy nadużywać, bo tylko rozsądne stosowanie przyniesie korzyści. Jego zadaniem jest głównie uspokajanie i wyciszanie dziecka. 

Odruch ssania, tak mocno rozwinięty u niemowląt, nie zawsze da się zaspokoić przystawiając dziecko do piersi. Ten naturalny sposób jest z pewnością najlepszy, ale nie zawsze jest to możliwe. Dlatego też smoczek dla niemowlaka powinien pełnić rolę dodatkową, wspomagającą potrzebę ssania. Używanie go za wcześnie i zbyt często naraża malucha na powstawanie wad zgryzu, podniebienia czy nawet późniejszych wad wymowy. Nie należy podawać smoczka zawsze, gdy dziecko zapłacze. Raczej powinno się traktować ten element wyprawki jako swoistą ostateczność. Ale trzeba też i pamiętać, że smoczek przyniesie mniej szkody niż ssanie kciuka przez dziecko. Decyzja od kiedy używać smoczek należy do rodziców i wymaga spokojnego przemyślenia. 

Czytaj:

 

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!