NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Jaki test na koronawirusa jest wiarygodny? SARS-CoV-2 i COVID-19 w praktyce

Test na koronawirusa nie jest badaniem ogólnodostępnym. Nie można podejść do lekarza, czy zgłosić się do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej i zażądać przebadania pod kątem obecności wirusa SARS-CoV-2 w organizmie.
test na koronawirusa
Źródło: Materiały partnera
Spis treści

Test na koronawirusa nie jest badaniem ogólnodostępnym. Nie można podejść do lekarza, czy zgłosić się do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej i zażądać przebadania pod kątem obecności wirusa SARS-CoV-2 w organizmie.

Darmowe badania laboratoryjne wykonuje się wyłącznie na podstawie skierowania lekarza NFZ lub na wniosek lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Z uwagi na to, że objawy choroby COVID-19 przypominają w wielu przypadkach popularną grypę, lekarze wystawiają skierowania niechętnie. Z tego względu wiele osób poszukuje testów płatnych.

Na rynku dostępnych jest wiele możliwości. Warto wiedzieć, jak zapatrywać się na poszczególne testy i na co zwracać uwagę przy ich zakupie.

Test na koronawirusa - rodzaje i skuteczność.

Na darmowe testy mogą liczyć obecnie wyłącznie pracownicy służby zdrowia i osoby w aktywnym stadium choroby, z wyraźnie widocznymi objawami. Lekarze preferują testy molekularne, które pozwalają wykryć materiał genetyczny wirusa SARS-CoV-2. Osoby, które chciałyby zrobić takie testy prywatnie, muszą się jednak liczyć z wysokim kosztem. Za badania tego rodzaju laboratoria liczą sobie około 500-600 zł. Mimo wysokiej skuteczności testów molekularnych, zdarza się, że dają one wynik fałszywie dodatni. Z tego względu czasem trzeba je powtórzyć, by uzyskać wskazanie jednoznaczne.

W laboratoriach można także wykonać testy serologiczne. Badanym materiałem jest tu krew żylna. Badanie wykrywa obecność przeciwciał IgG i IgM świadczących odpowiednio o przeszłym kontakcie z wirusem SARS-CoV-2 lub o aktywnej infekcji. Testy tego rodzaju wymagają jednak interpretacji lekarza.

Testy kasetkowe z wyglądu przypominają testy ciążowe. W okienku testowym umieszcza się kroplę krwi włośniczkowej, na przykład z palca. Wynik jest łatwy do zinterpretowania. Na teście widoczne są trzy linie. Pierwsza z nich służy do oceny poprawności wykonania testu.

Dwie kolejne odpowiadają przeciwciałom IgG i IgM. Jeśli się pojawią, może to świadczyć o ich obecności w organizmie. Skuteczność kasetkowych testów na SARS-CoV-2 (wirusa wywołującego chorobę COVID-19) wynosi 95-96,8%. Koszt pojedynczego kasetkowego testu na koronawirusa nie przekracza 100 zł, co stanowi najtańszą alternatywę pośród wymienionych.

Jak sprawdzić wiarygodność komercyjnych testów do wykrywania przeciwciał typowych dla choroby COVID-19?

W internecie dostępnych jest mnóstwo testów do wykrywania przeciwciał wirusa SARS-CoV-2. Wiarygodne będą jednak jedynie te spośród nich, które uzyskały niezbędne certyfikaty i zostały zgłoszone do odpowiednich organów rejestracyjnych. 

W Polsce dopuszczaniem do użytku wszelkich produktów diagnostycznych zajmuje się Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Jeśli dany test nie jest zgłoszony do wymienionej tu instytucji, oznacza to, że jego dystrybucja na terenie naszego kraju jest nielegalna. 

Na opakowaniu kasetkowego testu na koronawirusa powinien się także znaleźć certyfikat CE. Poświadcza on zgodność wyrobu medycznego z normami wymaganymi we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Jak zadbać o swoje zdrowie w czasie pandemii?
Przeczytaj artykuł
Koronawirus w Egipcie: zasięg, miasta i statystyki epidemii
Przeczytaj artykuł
Maska antywirusowa – z filtrem, N95, higieniczna, na twarz
Podobne artykuły
Jak zadbać o swoje zdrowie w czasie pandemii?
Koronawirus w Egipcie: zasięg, miasta i statystyki epidemii
Maska antywirusowa – z filtrem, N95, higieniczna, na twarz
Przychodnia Dimedic.pl - wstępna diagnoza na koronawirusa
Cukrzyca a koronawirus – co musisz wiedzieć?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama