Nowy sklep

już ON-LINE

Jaki uraz czeka każdego biegacza?

Jeśli biegasz, to pewnie już domyślasz się, o co może chodzić w pytaniu tytułowym. Każdy kto regularnie biegał, przynajmniej przez pewien czas, doświadczył tego, jak niedoskonałe są nasze kolana.
biegacz - uraz
 

Jeśli zbyt często serwujesz swoim stawom duże obciążenie, przygotuj się, że wcześniej czy później dadzą ci o sobie znać. Jeśli w porę przestaniesz, skończy się na drobnej kontuzji. Dlatego pamiętaj, żeby „słuchać” swojego organizmu, który bólem daje ci sygnały, że ma już dość.

Czytaj też: 3 przypadki, w których bandaż to konieczność

Chłodne podejście

Co zrobić jednak, kiedy kontuzja już nas spotka? Proponuję dosłownie i w przenośni chłodno podejść do tematu. Co to znaczy? Warto zaopatrzyć się w bandaże chłodzące ACTIVBAND  i używać ich szczególnie wtedy, kiedy pojawia się obrzęk. Ich właściwości chłodzące utrzymują się przez dwie godziny, później można ich używać jak zwykłej opaski elastycznej.

Zapytasz: co dokładnie robić, kiedy stosować, jak obchodzić się z kontuzjowanym kolanem?

Zasada P.R.I.C.E

Szczególnie pomocna jest zasada P.R.I.C.E, która mówi o tym, jak zachować się tuż po urazie. Nauczenie się jej nie będzie cię wiele kosztować, jest bowiem łatwa do zapamiętania – sam sprawdź:

P – protection (ochrona)- kontuzjowane kolano należy unieruchomić. Każde dodatkowe nadwyrężanie newralgicznego miejsca może spowodować obrzęk. Jeśli kontuzja jest niewielka, proponuję użyć polecanego wcześniej bandaża ACTIVBAND. W bardziej drastycznych przypadkach kolano powinno być unieruchomione za pomocą stabilizatora.

R – rest (odpoczynek) – daj odpocząć kontuzjowanemu kolanu. Staraj się maksymalnie odciążać bolący staw np. używając kuli do chodzenia albo zupełnie ograniczając poruszanie się w początkowej fazie.

I – ice (lód) – schładzaj uraz kolana. Możesz używać okładów z kostek lodu, ale uważaj, żeby nie przykładać lodu bezpośrednio na skórę, może to spowodować odmrożenie. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest użycie bandaża schładzającego, który nie podrażnia skóry i spełnia dodatkowe zadanie, o czym przeczytasz więcej pod literą C.

C – compression (ucisk) – obandażuj kontuzjowane kolano. W pierwszych chwilach konieczne jest obandażowanie kolana tak, żeby nie powstawał obrzęk. Podczas pierwszej godziny zastosuj oplot  wykorzystujący 100% rozciągliwości bandaża. Okręcaj kolano bandażem z dołu na górę, czyli zacznij od łydki, a następnie przejdź w stronę uda.

E – elevation (uniesienie) – utrzymuj kontuzjowane kolano powyżej poziomu serca. Żeby powstrzymać wzmożony napływ krwi połóż się, nogę natomiast umieść na podwyższeniu, które możesz zrobić chociażby z poduszek.

Podsumowanie

Zastosowanie zasady P.R.I.C.E może znacznie przyspieszyć późniejszą rekonwalescencję, więc warto o niej pamiętać. Miej również na uwadze, że te rady stanowią jedynie pomoc w doraźnych przypadkach. Kiedy kontuzja jest bardziej poważna, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem specjalistą.

Zobacz: Domowe wypadki z udziałem dzieci. Jak ich unikać?

ACTIVBAND bandaż chłodzący

Sposób użycia:

 • Przed użyciem bandaż w opakowaniu może być umieszczony na kilka godzin w lodówce  celem zwiększenia efektu chłodzenia.
 • Ostrożnie rozerwać saszetkę z bandażem
 • Wyjąć bandaż z saszetki bezpośrednio przed użyciem.
 • Owinąć bandaż w miejscu urazu
 • Bandaż utrzymuje swoje działanie przez ok 2 godziny
 • Bandaż jest przeznaczony jedynie do użytku zewnętrznego
 • Bandaż jest łatwy do usunięcia po użyciu
 • Bandaż może zostać użyty ponownie jako opaska elastyczna

Środki ostrożności:

 • Nie stosować u dzieci poniżej 1 roku życia
 • Stosowanie u dzieci tylko pod nadzorem rodziców
 • Bandaż może pozostać w kontakcie ze skórą przez 6-8 godzin
 • Nie stosować na skórę uszkodzoną, otwarte rany lub skórę wrażliwą
 • Nie stosować we przypadku wystąpienia podrażnień. Wówczas należy skontaktować się z lekarzem.

Producent: Medica Sp.J., ul. Przemysłowa 4a, 59-300, Lubin Dystrybucja: Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa” Spółka Akcyjna, ul. A. Fleminga 2, 03-176 Warszawa.

Artykuł sponsorowany.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)