ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Jaki wózek dla dziecka wybrać? Kiedy go kupić?

Jaki wózek wybrać dla dziecka, aby spełniał on oczekiwania rodziców, a jednocześnie był najlepszy dla wyczekiwanego malucha? Dla przyszłych rodziców to często jeden z pierwszych poważniejszych zakupów. Warto zatem wiedzieć na co zwracać uwagę w trakcie wyboru wózka dla dziecka.
Dziecko śpi w wózku
Źródło:123RF
Spis treści

Często zakup wózka to jedna z droższych pozycji w wyprawce dla noworodka. Dlatego powinien być przemyślany i przedyskutowany przez rodziców. Wybór wózka niedostosowanego do potrzeb dziecka czy warunków mieszkaniowych może spowodować, że miły spacer będzie codzienną udręką. W pierwszych miesiącach życia to jeden z ważniejszych elementów codzienności młodej mamy czy taty, który powinien spełnić oczekiwania wszystkich zainteresowanych stron.

Reklama

Jaki wózek dla dziecka?

Istnieje kilka zasad, którymi warto kierować się przy wyborze wózka dla dziecka. Maluch w pierwszym okresie swojego życia większość czasu spędza w wózku. Zatem tak bardzo ważne jest, aby był on wygodny, bezpieczny i spełniał najlepiej swoją funkcję.

Do podstawowych zasad wyboru idealnego wózka dla dziecka zaliczane są:

 • wybór wózka praktycznego (błędem jest kierowanie się tylko wyglądem i estetyką),
 • sprawdzenie odpowiedniej amortyzacji wózka, która łagodzi wstrząsy podczas spacerów i chroni dziecko, pozwala delikatnie bujać wózkiem (co znacznie ułatwia usypianie),
 • posiadanie atestu bezpieczeństwa (litera B w trójkącie), a informacja o nim powinna znajdować się na naklejce jako znak bezpieczeństwa, który jest niezbędny i zapewnia o stabilności, zabezpieczeniach i wytrzymałej konstrukcji,
 • zakup wózka z regulowaną wysokością rączki, co daje swobodę prowadzenia wózka różnym opiekunom,
 • możliwość przekładania rączki wózka, która pozwala na ustawianie wózka przodem lub tyłem do kierunku jazdy,
 • wybór odpowiednich hamulców, skutecznie blokujących koła,
 • zakup wózka z odpowiednim stelażem (najlepiej aluminiowym), od którego uzależniona jest waga wózka, a ma to duże znaczenie przy jego przenoszeniu,
 • wybór ilości i jakości kół wózka, w zależności od oczekiwań rodziców (np. koła pompowane są skutecznymi amortyzatorami wstrząsów, natomiast koła piankowe są trudne do przebicia), 
 • łatwość w składaniu wózka, aby również bez problemu poradziła sobie z tym młoda mama.

Te zasady to pierwsze kroki przy wyborze wózka dla dziecka. Należy je dokładnie przemyśleć, aby wózek był bezpieczny dla malucha. 

Reklama

Jak wybrać wózek dla dziecka?

Rodzice przede wszystkim powinni zastanowić się czy zamierzają kupić wózek typu gondola czy też wielofunkcyjny

Wózek typu gondola będzie spełniał swoje funkcje przez pierwszych 6 do 8 miesięcy życia dziecka. Ważne jest, aby gondola miała minimum 80 cm długości. Im dłuższa tym wygodniejsza dla dziecka. W okresie zimowym pociecha jest z reguły grubiej ubrana, owinięta kocykiem lub kołderką. Większa gondola daje zatem dziecku większy komfort. Bardzo przydaje się okienko w budce gondoli. Można je odsłonić i zapewnić tym samym maluszkowi lepszą wentylacje w ciepłe dni. Ważne jest, aby gondola była w miarę głęboka. Daje to rodzicom większe poczucie bezpieczeństwa. Materiał wewnątrz gondoli powinien być zdejmowany, aby zapewnić możliwość wyprania i tym samym odpowiedniej higieny. 

Wózek wielofunkcyjny to połączenie spacerowego i głębokiego. Często też spełnia on także rolę fotelika samochodowego. Tego typu wózki są chętnie wybierane przez rodziców ze względów ekonomicznych, ponieważ „rosną” wraz z dzieckiem. Wśród tego typu wózków wyróżnia się 2 rodzaje:

 • typ 2 w 1 – składający się z gondoli i siedziska,
 • typ 3 w 1 – składający się z gondoli, siedziska i fotelika samochodowego.

Ważne jest, aby wózek ten miał solidny stelaż i wszystkie idealnie dopasowane elementy do wymiany. Przy zakupie wózka funkcyjnego należy pamiętać, iż potrzebne jest w domu miejsce do przechowywania niewykorzystywanych w danym momencie elementów. 

Wózek tzw. spacerówka,przeznaczony dla dziecka już siedzącego,powinien wyposażony być w budkę osłaniającą (przed deszczem czy nadmiernym słońcem). Siedzisko tego typu wózka powinno być dobrze wyprofilowane z uwagi na komfort dziecka. Ważne, aby było w miarę głębokie, gdyż  tylko wtedy maluszek siedzi wygodnie. Dzieci często zasypiają w czasie spaceru, dlatego też ten rodzaj siedziska musi mieć funkcje rozkładania do pozycji leżącej lub półleżącej. Rodzice powinni zawsze pamiętać, iż naczelną zasadą przy wyborze tego typu wózka jest kierowanie się względami bezpieczeństwa. Szczególną uwagę należy zwrócić na pasy bezpieczeństwa, potocznie nazywane szelkami. Najbezpieczniejsze są pięciopunktowe, które dają gwarancję, iż dziecko nie wypadnie bądź nie ucieknie z wózka, kiedy już umie chodzić. Warto też, aby taki wózek wyposażony był w podpórkę  na nogi dziecka. W czasie spaceru maluch musi wygodnie opierać na niej nogi. Spacerówki mogą też występować w postaci wózka-parasolki. Są one dość proste w użyciu i składaniu, ale przede wszystkim nadają się na niedługie spacery lub wypady do sklepu. 

Reklama

Idealny wózek dla dziecka 

Idealny wózek dla dziecka to marzenie każdego rodzica. Wszyscy pragną, aby wózek był ładny, funkcjonalny i bezpieczny. Jeśli do tego jest jeszcze niedrogi to spełnia z pewnością wszystkie oczekiwania. 

Aby jak najbardziej zbliżyć się do tego ideału, należy pamiętać o poniższych wskazówkach:

 • przystosować zakup do warunków pogodowych, w których będzie dziecko korzystało z wózka, bo na przykład źle dobrana gondola może zimą nie zabezpieczyć właściwie pociechy, a latem spowodować jej  przegrzanie,
 • uzależnić rodzaj wózka od daty urodzenie dziecka (np. zima czy lato),
 • zagwarantować właściwą jakość – sprawdzić łączenia, odpowiednie przymocowania kół i innych dodatkowych elementów, brak części ostrych, które mogłyby skaleczyć dziecko,
 • wybrać właściwy rozmiar – większe miejsce do położenia dziecka zapewnia mu lepszy komfort,
 • zakupić wózek z dodatkowymi akcesoriami, takimi jak daszki, moskitiery czy siatki na rzeczy dziecka, a nawet na zakupy (ale niewłaściwe zamontowanie takiego elementu może zachwiać pełną stabilizację wózka),
 • uzależnić wybór wózka od miejsca zamieszkania i trybu życia rodziców – wózek sportowy polecany jest rodzicom biegającym podczas spaceru, rodzicom bez aktywności ruchowej bardziej przydaje się wózek miejski tradycyjny,
 • wózek trójkołowy, lżejszy i bardziej zwrotny wybierać dla warunków miejskich, 
 • wózek tradycyjny czterokołowy wybierać do spacerów w trudniejszych warunkach np. leśne drogi,
 • dostosować wagę wózka do swoich możliwości – niestety rodzice często są zmuszeni przenosić wózek wraz ze swoja pociechą.

Reklama

Kiedy kupić wózek dla dziecka?

To pytanie często zadają sobie przyszli rodzice. Warto już kupić wózek dla dziecka, kiedy przyszła mama jest jeszcze w ciąży. Niektórzy z rodziców ulegają zabobonom, iż kupowanie rzeczy dla dziecka nienarodzonego przynosi pecha. Jednak w codziennym życiu taki wczesny zakup przyniesie z pewnością więcej korzyści. Często pojawiają się opinie, iż szósty, siódmy miesiąc ciąży to optymalny czas na zakup wózka. Ciąża jeszcze aż tak mocno nie daje się we znaki i zakupy są nadal przyjemnością. Im bliżej rozwiązania, tym trudniej. Zakup wózka już po narodzeniu dziecka nie należy do najłatwiejszych. Młodzi rodzice cierpią na brak czasu, a wózek niekiedy potrzebny jest od pierwszych dni życia malucha. Dostępność wielu modeli wózków na rynku może utrudniać wybór. 

Zawsze należy pamiętać, iż pierwszy wózek dla dziecka należy wybrać rozsądnie, mając przede wszystkim na względzie zachowanie zasad bezpieczeństwa i wygody dziecka. 

Czytaj:

 

Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Akcesoria dla dzieci
Mydło dla dzieci - jakie warto wybrać? Rodzaje
Niemowlę w kąpieli
Zabawki sensoryczne - dla dzieci, niemowląt. Jak działają?
Dziecko bawiące się zabawkami sensorycznymi
Sterylizator do butelek i smoczków – jak działa? Jaki wybrać?
Butelki w sterylizatorze
Podobne artykuły
Termofor i pluszowy miś
Termofor z pestek wiśni - jak go używać? Dla dorosłych i dla niemowlaka
Pomarańczowa gruszka do nosa
Gruszka do nosa - dla niemowlaka i dzieci. Jak używać?
Niemowlę ze smoczkiem w buzi
Smoczek - uspokajający, na ząbkowanie. Jaki smoczek dla niemowlaka?
Dziecko z ręką w gipsie
Temblak dla dziecka - kiedy stosować?
Wcześniak ze smoczkiem w buzi
Smoczek dla wcześniaka – czy jest bezpieczny? Jaki kupić?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!