Jakie choroby leczy psychiatra?

W naszym społeczeństwie wciąż sporym tabu i jest wizyta u lekarza psychiatry. Bardzo wielu ludzi sądzi, że konsultacja u tego specjalisty jest oznaką słabości i bardzo poważnych problemów ze zdrowiem psychicznym. Dla niektórych wizyta u psychiatry równa się temu, może ktoś jest niespełna rozumu. Warto zatem raz na zawsze rozprawić się z takimi szkodliwym mitami i uświadomić, że do psychiatry może wybrać się każdy, kto po prostu odczuwa trudności w funkcjonowaniu na przykład w sferze emocjonalnej.
Choroba psychiczna u dzieci

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Czym różni się psychiatra od psychologa

Generalnie psychiata i psycholog ściśle ze sobą współpracują, wspólnie prowadząc diagnozę oraz psychoterapię pacjenta. Oczywiście w niektórych przypadkach dla człowieka zasadna jest jedynie wizyta u psychiatry, w innych zaś wystarczająca będzie konsultacja psychologiczna. Jeżeli jednak pacjent doświadcza większych problemów natury emocjonalnej, na przykład cierpi na zaburzenia na tle lękowym, depresję albo schizofrenię, najlepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z pomocy zarówno psychiatry, jak też psychologa.

Domeną psychiatry jest możliwość przepisania leków. Na rynku farmaceutycznym Istnieją takie medykamenty, które  może przepisać tylko i wyłącznie specjalista psychiatrii. Pomagają ona pacjentom cierpiącym na takie schorzenia jak na przykład schizofrenia, choroba afektywna dwubiegunowa, ciężkie postaci depresji. W tego typu przypadkach, zarówno u młodzieży, jak też u ludzi dorosłych, zwykle nie może się obejść bez farmakoterapii. Kiedy dzięki lekom stan pacjenta ustabilizuje się, do pracy może przystąpić psycholog lub psycholog dziecięcy, którego domeną jest psychoterapia i wsparcie psychologiczne. Psycholog pracujący w jakimś konkretnym podejściu, na przykład w bardzo popularnym ostatnio podejściu poznawczo-behawioralnym, uczy pacjenta bardziej racjonalnego sposobu myślenia i oceniania sytuacji. 

Jakie choroby leczy psychiatra

Psychiatra jest specjalistą od bardzo wielu chorób i zaburzeń w zdrowiu psychicznym. Pomaga zatem ludziom zmagającym się na przykład z różnego rodzaju uzależnieniami. Osoby uzależnione od alkoholu czy narkotyków, powinny zatem skorzystać z konsultacji u psychiatry. Kolejna bardzo częsta choroba dotykająca współczesnych ludzi, nazywana już tak naprawdę chorobą cywilizacyjną, to depresja. Diagnozę depresji stawia psychiatra, jest on również niezbędny wtedy, gdy człowiek doświadcza kryzysu suicydalnego, czyli chce się zabić. Psychiatra zajmuje się również pomocą osobom doświadczającym lęku, która chorują na przykład na fobie, albo tak zwaną nerwicę.

Do psychiatry można również wybrać się w przypadku zaburzeń związanych z odżywianiem się. To niestety coraz częściej występujące problemy u młodych kobiet, które zapadają na anoreksję lub ortoreksję. Bardzo częstym problemem, z którym można udać się też do psychiatry, jest też bezsenność czy problemy z częstym wybudzaniem się w nocy. Lekarz psychiatra to specjalista, który doskonale zna się na tajemnicach ludzkiej psychiki, ale też dysponującą nowoczesną  wiedzą na przykład dotyczącą funkcjonowania układu nerwowego, która dzięki temu jest w stanie pomóc już samą rozmową, ale może też zaproponować odpowiednio leki.

Opracowanie dzięki: https://psychoterapiacotam.pl/dla-kogo/psychiatra/

Oceń artykuł

(liczba ocen 13)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->