Jakie insekty mogą zagrażać naszemu zdrowiu?

Kiedy w końcu możemy cieszyć się piękną pogodą, za oknem świeci ciepłe, wiosenne słońce jedyne o czym marzymy po powrocie z pracy lub podczas weekendu to relaks na łonie natury. Kto z nas w tym gorącym czasie nie był jeszcze w lesie, nad jeziorem lub nie spędzał czasu leniuchując we własnym ogródku? Czy pamiętaliśmy jednak o tym, że w takim okresie powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć się przed insektami?
signal-iduna

Artykuł sponsorowany

W upalne dni staramy się spędzać więcej czasu na łonie natury. Ci, którym odpowiada błogie leniuchowanie wybiorą z pewnością opalanie w ogródku, nad wodą czy w parku. Osoby bardziej aktywne chętnie wyjdą na leśne spacery, czy oddadzą się pracom na działce. Należy pamiętać, że wszyscy, którzy otoczeni są dużą ilością zieleni, jednocześnie narażeni są na ukąszenia owadów. Istnieją jednak sposoby na zabezpieczenie się przed ukąszeniami oraz ewentualnymi ich skutkami.

Insektami, które budzą w nas największy strach, są zdecydowanie kleszcze. Istnieje błędne przekonanie, że jesteśmy narażeni na ich ukąszenie tylko jeśli chodzimy do lasu. Niestety, kleszcze grasują na rozmaitych obszarach porośniętych roślinnością, a zatem nawet w naszych ogródkach. Najważniejszą metodą walki z kleszczami jest odpowiednie ubranie – musi być ono szczelne. Odpowiednim strojem będą długie spodnie, bluzka z długimi rękawami, nakrycie głowy oraz wysokie buty, które zakryją kostki. Ubranie powinno być w miarę możliwości w jasnym kolorze, co pozwoli łatwo zauważyć nieprzyjaznego owada. Kolejnym sposobem na walkę z kleszczami jest stosowanie repelentów, czyli środków które mają na celu ich odstraszenie. Istnieją substancje, które rozpyla się na skórę oraz takie, którym można spryskiwać ubranie. Ważne, aby zawsze po powrocie z miejsca gdzie mogą występować kleszcze, obejrzeć dokładnie całą skórę.

Grupą owadów, która jest może mniej niebezpieczna od kleszczy, ale kojarzy nam się z dużym cierpieniem, są zdecydowanie komary. Aby skutecznie się przed nimi chronić warto smarować się naturalnymi olejkami: cynamonowym, goździkowym, anyżkowym, sosnowym, geraniowym czy tymiankowym. Komary nie lubią też zapachu kamfory. Jeśli taka ochrona wydaje ci się niewystarczająca możesz sięgnąć po środki chemiczne stworzone z myślą o komarach. Na rynku istnieje wiele marek oferujących różnego rodzaju dezodoranty, aerozole i kosmetyki odstraszające właśnie komary. Jeśli spędzasz czas w ogródku możesz dodatkowo zaopatrzyć się w specjalne świece zapachowe, dzięki którym owady nie będą się do ciebie zbliżać.

W okresie wiosenno-letnim jesteśmy narażeni na użądlenie pszczoły lub osy. Insekty te są szczególnie niebezpieczne dla osób uczulonych, u których wystąpić może reakcja alergiczna. Aby chronić się przed tymi owadami należy unikać przebywania w miejscach, gdzie znajduje się dużo kwitnących roślin. Niewskazane jest jedzenie owoców, słodkich bułek, lodów oraz picie słodkich napoi. Jeśli musimy zjeść, ważne jest dokładne obserwowanie naszego posiłku przed każdym kęsem, tak, aby mieć pewność, że owad na nim nie usiadł. Pod żadnym pozorem nie chodź boso po trawie, wybieraj również przylegające do ciała ubrania, najlepiej w stonowanych kolorach. Pamiętaj, aby w pobliżu owadów nie wykonywać gwałtownych ruchów.

Innymi owadami, które mogą przysporzyć nam wielu problemów są meszki. Jednym ze skutecznych sposobów walki z tymi owadami jest smarowanie skóry olejkiem waniliowym, lawendowym lub goździkowym. Podobnie jak w przypadku poprzednich insektów, podstawą profilaktyki jest wybieranie ubrań zakrytych, skutecznie chroniących dostępu do ciała. Można używać również środków owadobójczych, które odstraszają niechciane owady.

W okresie, gdy jesteśmy szczególnie narażeni na ukąszenia i użądlenia jednym z najważniejszych aspektów jest zadbanie o wybór odpowiedniego ubezpieczenia zdrowotnego. Ważne, aby wybrać taki pakiet, który w razie niebezpiecznego ukąszenia zapewni pomoc lekarską i pielęgniarską oraz dostęp do badań laboratoryjnych (np. SIGNAL IDUNA). Pamiętaj, że czas letni nie zwalnia nas z obowiązku dbania o zdrowie, a żeby cieszyć się piękną pogodą, musimy czuć się przede wszystkim bezpiecznie.

Podsumowując, okres wakacyjny może być wolny od nieprzyjemnych zdarzeń, do jakich należą ukąszenia owadów. Po podjęciu odpowiednich środków ostrożności możesz cieszyć się latem do woli!

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!