Nowy sklep

już ON-LINE

Jakie mleko początkowe wybrać? Na co zwracać uwagę przy kupnie?

Od początków istnienia ludzkości karmienie piersią było naturalnym odruchem. Kobiecy organizm, który przygotowuje się na narodziny maleństwa, zaczyna produkować pokarm, który będzie dostosowany do jego potrzeb, będzie wspierać rozwój i odporność. Jednak jest wiele przypadków, w których z różnych powodów kobieta karmić nie może. Alternatywą jest mleko modyfikowane.
Mleko

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Pokarm może pojawiać się później po cesarskim cięciu, a na skutek stresu, leków lub innych kłopotów może go nie być w ogóle. Dla wielu kobiet jest to bardzo trudne przeżycie, bo karmienie piersią pomaga rozwijać więź z dzieckiem. Poza tym obawiają się, że mieszanki dostępne w aptekach nie dostarczą dziecku cennych składników. Jednak producenci dbają o to, by były jak najbardziej zbliżone do mleka kobiecego, więc jeśli się sięgnie po dobrą mieszankę, można mieć pewność, że maluszek będzie zdrowo rósł.

Dla noworodka tylko mleko początkowe

Wchodząc do apteki, można na półkach zobaczyć mleka różnych firm i z różnymi cyframi. O ile wszyscy producenci dobierają starannie składniki i nie ma jednego najlepszego mleka, o tyle bardzo ważna jest cyfra. W przypadku noworodka trzeba brać pod uwagę tylko mleka początkowe, czyli te, które będą miały cyfrę 1. Nie można dziecku podawać mleka, do którego jeszcze nie dorosło. Na każdym etapie zmienia się zapotrzebowanie na białko, witaminy i wartości odżywcze. Podczas przygotowania porcji pokarmu należy stosować się do zaleceń z opakowania. Dotyczy to zarówno proporcji mleka i wody, jak i tego, w jakim czasie mieszankę można podać dziecku.

 

Co zawiera mleko modyfikowane?

Są składniki, które w mleku modyfikowanym znaleźć się muszą. Jednak często znajdują się w nim jeszcze dodatkowe witaminy. Mleko początkowe ma w swoim składzie takie związki jak serwatka w proszku, która stanowi źródło białka, oleje będące źródłem witaminy D i E, odtłuszczone mleko w proszku, probiotyki, fosforan wapnia, chlorek magnezu, chlorek choliny, siarczan cynku, a także takie witaminy A, witaminy z grupy B, C, K. Najpopularniejsze marki to Bebilon, Bebiko, NAN i Humana. Jednak znaleźć można również inne, zwłaszcza wśród tych, które mają specjalistyczny skład.

Reklama

Mleko do zadań specjalnych

Powyższy skład stanowi podstawę i oprócz wyżej wymienionych związków, jest jeszcze wiele innych. Jednak czasem maluszki mają wiele problemów zdrowotnych i wtedy nie mogą zwykłego mleka spożywać, chociażby ze względu na alergię. Dlatego też powstały specjalne mieszanki, które są dla dzieci mających nietolerancję laktozy. Dla dzieci, które mają duży problem z ulewaniem, przygotowano mieszanki, które w brzuszku maluszka będą nieco zagęszczać pokarm, dzięki czemu ulewania będzie mniej. Z kolei inne dzieci mają bardzo silne kolki lub zaparcia. Dla nich również powstały odrębne mleka. Dobra wiadomość jest taka, że dobrze dobrane mleko może w tych i innych sytuacjach bardzo rodzicom pomóc, a zła, że czasem mleka te są trudniej dostępne lub troszkę więcej kosztują.

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)