Jakie są najczęstsze przyczyny nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu nazywane również inkontynencją to bezwiedne, niekontrolowane oddawanie uryny. Mocz może być wydalany w ilości zaledwie kilku kropel lub znacznie większej – zależy to od nasilenia choroby. Problem nietrzymania moczu dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Najczęściej cierpią na tę dolegliwość osoby starsze. Jednak nierzadko dotyczy ona również ludzi młodych.
Kobieta cierpiąca na nietrzymanie moczu

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Do najczęstszych przyczyn inkontynencji należy osłabienie mięśni dna miednicy, które skutkuje wystąpieniem tzw. wysiłkowego nietrzymania moczu. Pojawia się ono przy codziennych czynnościach wymagających pracy tych mięśni, np. przy podnoszeniu niektórych rzeczy, energicznym śmianiu się, podczas kaszlu czy kichania. W skład czynników sprzyjających temu schorzeniu wchodzą przebyte porody siłami natury, otyłość, ciąża, operacje ginekologiczne, a także przewlekłe zaparcia. Nietrzymanie moczu może wówczas polegać na mimowolnym wydostawaniu się z pęcherza kilku kropel uryny lub jej większej ilości. Niekiedy powoduje to dyskomfort na skutek zmoczenia bielizny, powstawania nieprzyjemnego zapachu, a także staje się powodem zawstydzenia i wycofania z życia społecznego.

Naglące parcie na mocz

Najczęściej przyczyną pojawienia się tej dolegliwości jest tzw. pęcherz nadreaktywny. Pacjenci odczuwają naglące parcie i potrzebę oddania moczu. Powodem tego jest gwałtowny i silny skurcz pęcherza moczowego związany z zaburzeniem jego unerwienia lub stanem zapalnym czy kamicą nerkową. Można także mówić o mieszanej inkontynencji, gdy jednocześnie występują objawy pęcherza nadreaktywnego i wysiłkowego nietrzymania moczu.

Nietrzymanie moczu z przepełnienia

Ten typ inkontynencji najczęściej ma miejsce, gdy w organizmie występuje pewna przeszkoda utrudniająca prawidłowe opróżnienie przepełnionego pęcherza moczowego. Zazwyczaj dotyka mężczyzn i wynika z powiększenia gruczołu krokowego. Odpowiednie leczenie prostaty przeważnie eliminuje problem.

Nietrzymanie moczu może pojawić się także u osób chorujących na niektóre choroby neurologiczne, takie jak np. choroba Parkinsona lub stwardnienie rozsiane. Niekontrolowane oddawanie uryny niekiedy występuje również podczas stanów zapalnych dróg moczowych i ustępuje po ich wyleczeniu.

Reklama

Inne typy nietrzymania moczu 

Wyróżnia się ponadto tzw. nocne moczenie polegające na mimowolnym wycieku moczu podczas snu. Jeżeli uryna wypływa stale, mówi się o ciągłej inkontynencji. 

Czy wiek ma wpływ na występowanie nietrzymania moczu? 

Chociaż osoby starsze często chorują na nietrzymanie moczu, jego wystąpienie nie jest bezpośrednio spowodowane okresem starzenia się organizmu i nie należy traktować tej dolegliwości jako typową w podeszłym wieku. Inkontynencja dotyka wiele osób i chociaż może powodować skrępowanie, nie musi ograniczać codziennej aktywności.

Co mogą zrobić osoby cierpiące? Przede wszystkim powinny udać się do lekarza rodzinnego, który na podstawie objawów będzie mógł zlecić odpowiednie badania, wykluczyć poważne choroby, skierować do specjalisty czy ewentualnie wdrożyć leczenie farmakologiczne lub niefarmakologiczne. Wskazane jest zgłoszenie się z tym problemem do ginekologa lub urologa. W przypadku stwierdzenia wysiłkowego nietrzymania moczu korzystny wpływ daje redukcja masy ciała u osób z nadwagą. Zaleca się również ćwiczenie mięśni dna miednicy przez okres minimum 3 miesięcy, które wpływają na poprawę zamknięcia cewki moczowej.

Prawidłowo leczone nietrzymanie moczu może przestać być problemem, który ogranicza aktywność społeczną pacjenta. Warto zapoznać się z dostępnymi na rynku wkładkami urologicznymi przeznaczonymi dla kobiet lub mężczyzn. Można znaleźć je też na stronie internetowej: https://www.doz.pl/apteka/k543-Nietrzymanie_moczu. Ich stosowanie na co dzień zapewnia dyskrecję i eliminuje nieprzyjemny zapach. Nie dochodzi także wówczas do moczenia bielizny oraz podrażnień delikatnej skóry w okolicy narażonej na kontakt z moczem.

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->