Nowy sklep

już ON-LINE

Jakie są objawy grzybicy stóp i paznokci?

Grzybica stóp to uciążliwe, długotrwałe i zaraźliwe schorzenie, które – jak wskazują badania – dotyczy aż 40% dorosłych Polaków! Sprawdź, jakie są objawy tego najczęstszego w naszym społeczeństwie schorzenia stóp – i czy nie występują one u ciebie. 

Spis treści

Grzybica stóp może rozwinąć się o każdej porze roku, ale częściej narażeni na nią jesteśmy latem, ciepło sprzyja bowiem rozwojowi drobnoustrojów. Choroba bywa bardzo często nierozpoznawana lub bagatelizowana. Ma to fatalne skutki – nieleczona grzybica stóp może prowadzić do rozwoju powikłań, takich jak np. grzybica paznokci, na którą cierpi prawie co piąty Polak! Sprzyja też rozprzestrzenianiu się zakażenia.

Czytaj także: Jak zapobiec grzybicy stóp

Rodzaje grzybicy stóp

Istnieje kilka postaci grzybicy stóp. Najpowszechniejszą z nich jest grzybica międzypalcowa. Charakteryzuje się ona zajmowaniem początkowo przestrzeni międzypalcowych pomiędzy piątym a czwartym oraz czwartym a trzecim palcem stopy. Naskórek w tych miejscach staje się biały, zmacerowany, pojawiają się pęknięcia, odsłaniające rumieniowe podłoże. Zmianom tym nierzadko towarzyszy świąd i pieczenie. W miarę trwania infekcji może się ona rozprzestrzeniać na wszystkie przestrzenie międzypalcowe, a nawet przechodzić na grzbietową i podeszwową część stopy.

Kolejną postacią grzybicy stóp jest odmiana potnicowa. Tu z kolei na zainfekowanej skórze pojawiają się pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym, które w miarę trwania choroby zlewają się ze sobą. W odmianie potnicowej zmiany najczęściej lokalizują się na podeszwach stóp. W odmianie złuszczającej zaś wykwity występują pod postacią bardzo suchych, łuszczących się, rumieniowych ognisk z nadmiernym rogowaceniem i obecnością licznych pęknięć (skóra wygląda jakby była posypana mąką).

Zobacz też: Grzybica skóry

 

Reklama

Etapy grzybicy stopy

Grzybica paznokci atakuje w pierwszej kolejności paznokieć palucha, skąd rozprzestrzeniać się może na pozostałe palce. Początkowo zmiany pojawiają się na wolnym brzegu płytki paznokciowej, jednak z czasem obejmować mogą cały paznokieć. Staje się on matowy, żółtawy lub zielonkawy. Z biegiem czasu ulega znacznemu zgrubieniu, rozwarstwieniu i kruszeniu. Wokół paznokcia może dochodzić do rozwoju stanu zapalnego – pojawia się opuchlizna i zaczerwienie. Do objawów często dołącza się też specyficzny, nieprzyjemny zapach. W przypadkach zaniedbanych i nieleczonych paznokci może dochodzić nawet do całkowitego zniszczenia płytki paznokciowej!

Czytaj także: Odciski – przyczyny ich powstawania, objawy i leczenie

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Pytanie: Kiedy warto skorzystać z telemedycyny?

  Aby przedłużyć receptę w przewlekłym leczeniu

  Gdy nie ma możliwości wizyty u lekarza

  Gdy występuje wstydliwy problem

  Jest to wygodniejszy sposób niż wizyta w gabinecie