Jakie są objawy łuszczycy?

Łuszczyca to choroba skóry, której pierwsze symptomy można łatwo przeoczyć. Jeśli jednak choroba atakuje z pełną mocą, łuskom i zaczerwienieniu towarzyszą wysięki, swędzenie, pieczenie, gorączka czy dreszcze. Drapanie tylko pogarsza sprawę i prowadzić może do poważnych stanów zapalnych.

Początkowo zmiany w łuszczycy mają charakter drobnych, czerwonobrunatnych lub różowawych grudek wielkości łebka od szpilki. Z czasem wykwity powiększają się do kilku centymetrów i pokrywają mocno przylegającymi, obfitymi, srebrzystymi łuskami. Po zdrapaniu takiej łuski pojawia się błyszcząca powierzchnia, wyglądająca tak, jakby była pokryta stearyną (objaw „świecy stearynowej”). Po chwili w miejscu zdrapanej łuski pojawia się niewielkie krwawienie, wynikające z uszkodzenia kruchych, nieprawidłowych naczyń (objaw Auspitza). Obydwa wyżej opisane objawy są bardzo charakterystyczne dla łuszczycy. W aktywnej łuszczycy często też występuje tzw. objaw Koebnera, polegający na wysiewie nowych zmian w miejscach urazów, np. wzdłuż linii zadrapań naskórka.

Wykwity w łuszczycy są dobrze odgraniczone od otaczającej je zdrowej skóry. Rozrastają się coraz bardziej pierścieniowato, często pozostawiając w centrum obszar wygojonej skóry. Czasem łączą się ze sobą, tworząc obraz przypominający zarysy kontynentów (taką postać łuszczycy nazywamy łuszczycą geograficzną).

Zobacz też: Jakie są przyczyny łuszczycy?

Charakterystyczne dla nich jest to, że po wygojeniu nie pozostawiają po sobie blizn. Zmiany mogą umiejscawiać się w różnych okolicach ciała. Dla łuszczycy najbardziej typowe jest zajmowanie skóry łokci, kolan i owłosionej skóry głowy. Zmiany na skórze głowy mogą być bardzo rozległe, mogą nawet przechodzić na czoło poniżej linii włosów, tworząc tzw. koronę łuszczycową. Same włosy jednak pozostają niezmienione. Łuszczyca skóry głowy może na wiele lat wyprzedzać pojawienie się zmian w innych miejscach, może też im towarzyszyć.

Czytaj też: Rybia łuska

Choroba ma też skłonność do zajmowania paznokci. Dla łuszczycy paznokci charakterystyczne są takie objawy, jak: poprzeczne lub podłużne bruzdy, ewentualnie drobniutkie wgłębienia w płytce paznokciowej, przypominające powierzchnię naparstka (tzw. naparstkowate wgłębienia), prześwitujące przez płytkę paznokciową żółte plamy, przypominające plamy oleju, a także zgrubienia, kruchość i żółte zabarwienie płytek paznokci (z tego względu łuszczyca paznokci może być mylona z grzybicą).

Zobacz także: Łuszczycowe zapalenie stawów

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Pytanie: W jakich okolicznościach najczęściej korzystasz z plastrów z opatrunkiem?

  Przy skaleczeniach

  Przy odciskach i pęcherzach (np. na stopach)

  Przy stłuczeniach z naruszeniem skóry

  Przy oparzeniach

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA