Dla Ciebie, na zdrowie!

Jakie soczewki wybrać i na co zwrócić uwagę? Rodzaje soczewek

Wielu z nas woli nosić soczewki kontaktowe zamiast okularów - są równie skuteczne w korekcji wzroku i mogą okazać się wygodniejsze w codziennym życiu. Nie wpływają na dotychczasowy wizerunek, nie przeszkadzają podczas aktywności fizycznej. Po opanowaniu sposobu ich zakładania, komfort noszenia jest bardzo wysoki. Trzeba jednak wiedzieć, jakie soczewki kontaktowe wybrać. Muszą one być dopasowane do wady wzroku i odpowiadać na konkretne potrzeby. Pierwsze soczewki kontaktowe zwykle dobieramy z pomocą specjalisty, później możemy sami szukać najlepszych rozwiązań. Przygotowaliśmy krótki przewodnik, który ułatwi Ci zakup.
Soczewki i okulary
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Soczewki kontaktowe. Alternatywa dla okularów

Największą zaletą noszenia soczewek kontaktowych jest wygoda użytkowania. Wystarczy opanować ich zakładanie i zdejmowanie - sama procedura wtedy staje się prosta.

W żaden sposób nie przeszkadzają podczas uprawiania sportu (z wyjątkiem pływania). Dzięki soczewkom nie musimy martwić się o uszkodzenie oprawek czy szkieł, co wiąże się często z dużymi wydatkami.

Osoby z zaawansowanymi wadami wzroku są zadowolone z pełnego pola widzenia, nieograniczonego ramkami okularów.

Soczewki nie wpływają na wizerunek użytkownika, co doceniają zwłaszcza panie stosujące codzienny makijaż.

Nosząc "kontakty" można korzystać ze standardowych okularów przeciwsłonecznych - nie muszą być korekcyjne, bo tę funkcję pełnią odpowiednio dobrane soczewki.

Istnieją jednak przeciwwskazania dla noszenia soczewek kontaktowych. Nie nadają się dla osób cierpiących na zmiany zwyrodnieniowe i inne schorzenia związane z mobilnością dłoni, gdyż proces zakładania i zdejmowania jest w tym wypadku utrudniony, bądź całkiem niemożliwy.

Nie są także dobrym wyborem dla osób, które nie mogą sprostać najwyższym zasadom higieny, na przykład z racji wykonywanego zawodu.

Inne przeciwwskazania to nadczynność tarczycy, astma, nieustabilizowana cukrzyca i niektóre schorzenia oczu, na przykład związane z suchością.

Przed zakupem soczewek kontaktowych, należy umówić wizytę do okulisty lub optometrysty. To właśnie on wykona badanie wzroku, pomoże w ich pierwszym doborze i nauczy zakładania oraz pielęgnacji.

Ponadto określi średnicę soczewki i jej moc, która pozwoli na najlepszą ostrość widzenia. Czynników jest tu więcej - na przykład promień krzywizny czy jakość filmu łzowego.

Okulista powinien także zbadać ułożenie soczewek na oku z pomocą lampy szczelinowej. Doradzi, jakie modele będą odpowiednie - np. w przypadku korekcji astygmatyzmu zaleca się soczewki toryczne, w przypadku krótkowzroczności i dalekowzroczności - soczewki sferyczne.

Reklama

Rodzaje soczewek kontaktowych

Kiedy wiesz już, jakie będą najlepsze soczewki kontaktowe do korekcji wzroku w Twoim przypadku, możesz znaleźć taki rodzaj, który będzie dla Ciebie najwygodniejszy. Możesz wybrać najbardziej dogodny dla siebie tryb noszenia.

Przede wszystkim dzielimy je pod kątem długości ich użytkowania. Mogą to być zarówno soczewki jednodniowe, jak i soczewki całodobowe czy wielokrotnego użytku. Wybór należy do Ciebie.

Istnieje wiele rodzajów soczewek kontaktowych, które dobiera się do stylu życia, niektóre na przykład wykonane są ze specjalnych materiałów - różnice pomiędzy nimi tłumaczymy poniżej.

Soczewki jednodniowe

Ich stosowanie jest wygodne i proste, ponieważ nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Soczewki typu 1 day lub jednorazowego użytku wyrzuca się po prostu po ich zdjęciu. W tym wypadku nie są potrzebne specjalne środki do przechowywania soczewek.

Soczewki dwutygodniowe, soczewki miesięczne, soczewki kwartalne

To soczewki wielokrotnego użytku, które można nosić dokładnie tyle, na ile wskazuje ich opakowanie. W przypadku takich szkieł kontaktowych szczególnie ważne jest ich odpowiednie przechowywanie, do którego służy płyn i pudełko. Trzeba je zdejmować na noc.

Soczewki do ciągłego noszenia (day & night)

To wygodne soczewki na co dzień - nosi się je nie tylko w trybie dziennym, ale ciągle, czyli nie ma potrzeby zdejmowania ich na noc. To przekłada się na wysoki komfort użytkowania, przydaje się także w trakcie wyjazdów.

Soczewki do noszenia ciągłego są oddychające, podczas snu nie powodują bolesnych podrażnień i suchości. Najczęściej należy je wymienić po 6-7 dniach.

Osoby o dużych wadach wzroku doceniają je także z innego powodu - od razu po przebudzeniu widzą wyraźnie, tak samo jak przed zaśnięciem.

Soczewki progresywne

Określa się je także jako soczewki multifokalne. Pozwalają korygować starczowzroczność, która wynika ze zmniejszenia akomodacji i elastyczności soczewki oka. Osoby z taką wadą wzroku potrzebują szkieł kontaktowych, które pomogą im widzieć wyraźnie zarówno z bliska, jak i daleka.

Soczewki hydrożelowe

Szkła kontaktowe dzielimy także ze względu na materiał wykonania. Ma on wpływ na wygodę stosowania i efekty. Dla niektórych pacjentów - w tym alergików - jest to także ważne ze względu na aspekty zdrowotne.

Soczewki z materiału hydrożelowego są na rynku już od 1945 roku. Od tego czasu znacznie je unowocześniono. Często zbudowane są aż w 74% z wody.

To soczewki miękkie, elastyczne, dobre dla wrażliwych oczu ze względu na świetne dopasowanie do kształtu oka. To także odpowiednie soczewki kontaktowe dla alergików uczulonych na silikon.

Przepuszczalność tlenu jest jednak w nich niższa niż w modelach silikonowo-hydrożelowych, co może prowadzić do suchości, a nawet infekcji.

Soczewki silikonowo-hydrożelowe

To nowocześniejsze modele o wysokim uwodnieniu, które świetnie przepuszczają tlen. Ten rodzaj soczewek jest nieco sztywniejszy, co przekłada się na łatwość zakładania.

Lepsza przepuszczalność tlenu przekłada się z kolei na niższe ryzyko suchości i schorzeń rogówki. Dzięki temu możliwy jest ciągły tryb noszenia soczewek silikonowo-hydrożelowych.

Soczewki kolorowe

Takie soczewki kontaktowe dobrze maskują naturalny kolor oczu, pozwalając na odrobinę szaleństwa. Występują zarówno w klasycznych, jak i bardziej nietuzinkowych barwach.

Cenią je sobie szczególnie panie, które chcą urozmaicić makijaż oka i odmienić swój wizerunek. Dostępne są zarówno modele z korekcją wzroku, jak i zerówki.

Reklama

Na co zwracać uwagę, aby dobrać soczewki kontaktowe?

Po wizycie u optometrysty lub okulisty dobór odpowiednich soczewek nie będzie aż tak trudny.

Po konsultacji pozostaje nam znaleźć model, który najlepiej odpowie na nasze indywidualne potrzeby. Na przykład niektóre modele są przystosowane do noszenia w suchych, klimatyzowanych pomieszczeniach czy pracy przed ekranem komputera.

To, ile kosztują soczewki kontaktowe, zależy między innymi od zastosowanego trybu i materiału. Choć jednorazowy koszt zakupu może być wyższy w przypadku modeli do dłuższego stosowania, soczewki jednodniowe są w praktyce droższe w użytkowaniu.

Na początkowym etapie sprawdź różne rozwiązania. Może wygodniej Ci będzie korzystać z soczewek jednodniowych, jeśli nie musisz ich nosić codziennie?

Zalecane są także wtedy, gdy pracujesz w pomieszczeniach o dużym zapyleniu czy w innych trudnych warunkach. Pamiętaj, by po okresie próbnym udać się na wizytę kontrolną, na której zostanie wykonane ponowne badanie.

Soczewki kontaktowe znajdziesz także w medme sklep. Są to m.in.:

  • 1-Day Acuvue TruEye 90 szt. - w opakowaniu znajdziesz 90 sztuk soczewek kontaktowych - to modele silikonowo-hydrożelowe jednodniowe, które wyrzuca się po użyciu. Wyposażone są w dobrej jakości filtr UV i technologię odpowiadającą za dodatkowe nawilżenie.
  • Acuvue Oasys 3 szt. - w tym opakowaniu znajdziesz 3 sztuki soczewek kontaktowych dwutygodniowych. Wykonane są z materiału silikonowo-hydrożelowego. Oferują dobry komfort noszenia w trakcie pracy przy komputerze czy oglądania telewizji. Także wyposażono je w technologię nawilżającą i filtr UV.
  • Air Optix plus HydraGlyde - Op. 6szt. - w opakowaniu znajdziesz 6 sztuk soczewek kontaktowych miesięcznych z materiału silikonowo-hydrożelowego z dodatkowym nawilżeniem. Technologia SmartShield chroni przed zanieczyszczeniami - np. smogiem, pyłem, kurzem, a także kosmetykami, które mogą zanieczyścić soczewkę podczas zakładania i zdejmowania.
  • Dailies Total1 - Op. 30 szt. - to nowoczesne soczewki jednorazowe z wyjątkowym gradientem uwodnienia, który chroni przed suchością i zmęczeniem oczu. Zmniejszone zostało także tarcie, co chroni przed podrażnieniami. Przepuszczalność tlenu jest bardzo dobra. Wyposażono je także w filtr UV.
  • Air Optix Aqua Night&Day - Op. 3 szt. - soczewki kontaktowe do noszenia w trybie ciągłym. Wyróżnia je długi czas noszenia - aż 30 dni i 29 nocy bez zdejmowania. Przypadną więc do gustu osobom, które podróżują lub prowadzą aktywne życie towarzyskie i nie mogą zabierać ze sobą płynów do pielęgnacji. W opakowaniu znajdziesz 3 sztuki.
  • Air Optix Colors - Op. 2 szt. - soczewki kontaktowe silikonowo-hydrożelowe, które pozwolą Ci poeksperymentować z kolorem tęczówki. Dostępne są w atrakcyjnych kolorach, które mogą zarówno przypominać zupełnie te naturalne, jak i wzbogacić oczy wyrazistą barwą na przykład ametystu czy szafiru. Przepuszczalność tlenu jest bardzo dobra.

Sokoli wzrok i piękny wygląd - soczewki kontaktowe!

Jeśli chcesz nosić soczewki korekcyjne, warto poświęcić trochę czasu na znalezienie odpowiedniego dla Ciebie modelu. Dzięki temu na dobrą sprawę zapomnisz o tym, że je masz - pamiętaj tylko o właściwej pielęgnacji.

Do tego przeznaczone są odpowiednie płyny - warto stosować te zalecane przez producenta. Potrzebny Ci będzie także pojemnik. Ze względu na niewielkie wymiary możesz go zabierać wszędzie ze sobą.

W medme sklep stworzyliśmy dział z soczewkami kontaktowymi. Wystarczy, że znajdziesz model najlepiej odpowiadający na Twoje potrzeby i wybierzesz właściwą liczbę dioptrii, a my zajmiemy się resztą.

Wyróżnia nas formuła - nieustannie wyszukujemy najlepsze oferty u różnych dostawców. Chcemy, by nasi klienci mieli dostęp do aktualnych promocji. Dzięki temu możemy zaproponować naprawdę atrakcyjne stawki w porównaniu do konkurencji.

Zakup soczewek kontaktowych staje się w ten sposób znacznie tańszy. Możesz od razu wygodnie zaopatrzyć się większą ilość soczewek - my dostarczymy je pod wskazany adres lub w inny sposób, na przykład do paczkomatu.

Dbamy o naszych klientów, dlatego raz w miesiącu organizujemy dzień darmowej dostawy. Sprawdź, co przygotowaliśmy w naszej ofercie i wybierz produkt idealny dla siebie.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Witaminy na oczy - co jeść na wzrok?
Przeczytaj artykuł
Zaburzenia widzenia – chwilowa utrata wzroku. Przyczyny
Kobieta na badaniu wzroku
Przeczytaj artykuł
Laserowa korekcja wzroku a astygmatyzm
Laserowa korekcja wzroku a astygmatyzm
Podobne artykuły
Mężczyzna z problemem swędzących oczu
Swędzenie oczu - krople i domowe sposoby. Jak łagodzić?
Plastyk powiek
Na czym polega plastyka powiek górnych i dolnych?
Okulary na wady wzroku
Wady wzroku - jakie są rodzaje? Skala, objawy i operacja
Okularu korekcyjne
Nowe okulary i oprawki - jak wybrać i na co zwrócić uwagę?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!