Jakie witaminy ma kiwi?

Kiwi jest źródłem witamin z grupy B oraz A, C, E i K. Ma w sobie też sporo potasu, a także miedzi i cynku. Ze względu na obecność kwasu foliowego, po ten zielony owoc powinny też sięgać panie w ciąży. Dobrze byłoby, gdyby kiwi było w codziennej diecie nadciśnieniowców oraz osób z nadwagą.
Jakie witaminy ma kiwi
Źródło:123RF

Spis treści

Kiwi jest naprawdę niepozornym owocem – za ciemną, włochatą skórką kryje się bogactwo smaku, ale też:

  • witamin, 
  • minerałów, 
  • antyoksydantów, które pomagają zwalczać wolne rodniki.

Kiwi – właściwości zdrowotne

Antyoksydanty to związki, które pomagają na wiele problemów współczesnego świata. Niehigieniczny tryb życia, stres, zła dieta, używki, brak aktywności fizycznej na świeżym powietrzu – to wszystko sprawia, że dziś człowiek narażony jest na tzw. stres oksydacyjny, który niekorzystnie wpływa na organizm, a są też tacy, którzy uważają, że powoduje nowotwory. 

Dlatego tak ważne jest dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty. Kiwi ma ich sporo, dlatego powinno znaleźć się w diecie osób żyjących w wielkomiejskim pędzie. 

Zielony owoc pomaga także obniżyć poziom trójglicerydów, a dzięki zawartości potasu, korzystniewpływa na naczynia krwionośne, poprawia przepływy krwi i reguluje poziom ciśnienia tętniczego. Według aktualnych badań, spożycie dwóch owoców kiwi może znacząco zmniejszyć ryzyko powstawania zakrzepów, a więc i udaru. 

Kiwi powinny jadać również panie w ciąży, gdyż jest źródłem kwasu foliowego. Ma też dużo błonnika,jest więc dobrym remedium na zaparcia, z którymi boryka się wiele pań w stanie błogosławionym, szczególnie te suplementujące żelazo. Kiwi idealnie sprawdzi się jako składnik odżywczego i niskokalorycznego koktajlu – jedno kiwi ma raptem 60 kcal. 

Witaminy w kiwi

Już jedno kiwi, ważące ok.70 g pozwala zapewnić dzienną dawkę witaminy C!Zaopatruje także organizm w 1/3 dziennej dawki witaminy K, która odpowiada za krzepliwość krwi oraz w blisko połowę zapotrzebowania na witaminę A – wpływającą na wzrok, odporność i stan skóry. Z tego względu kiwi może być też składnikiem domowej maseczki nawilżającej. 

Czytaj też:

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij