Jakie właściwości ma truskawka?

Truskawki są zdrowe, niskokaloryczne, korzystnie oddziałują na urodę, a do tego świetnie smakują, więc koniecznie trzeba włączyć je do sezonowej, letniej diety! Zimą sięgać po owoce mrożone, znacznie smaczniejsze i zdrowsze niż świeże truskawki, przywożone z najdalszych zakątków świata.
Jakie właściwości ma truskawka
źródło:123RF

Spis treści

Truskawki to prawdziwy skarb polskiej ziemi – soczyste, słodkie, aromatyczne. Przez zdecydowaną większość wakacji kuszą intensywną barwą i apetycznym zapachem ze straganów i półek w marketach. 

Truskawki – jakie mają witaminy?

Soczyste i pyszne truskawki są prawdziwą skarbnicą witaminy C – szklanka tych owoców zapewnia 120% dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Dodatkowo mają w sobie witaminy z grupy B oraz PP. 

Są też bogatym źródłem flawonoidów, które pomagają m.in. walczyć z cholesterolem, ale są też antyoksydantami, które przywracają równowagę w organizmie, działają antynowotworowo i redukują działanie wolnych rodników. Te namnażają się głównie u osób, które prowadzą niezdrowy tryb życia: nie wysypiają się, nie stronią od używek i są narażone na długotrwały stres. 

Swoje robi też zanieczyszczenie powietrza – słowem: zdecydowana większość mieszkańców dużych miast powinna zwrócić uwagę na produkty bogate w antyoksydanty, by dbać o zdrowie i dobre samopoczucie.  

Mają też żelazo, potas, wapń i magnez, które oczyszczają organizm z toksyn i wzmacniają go.

Reklama

Kto powinien sięgać po truskawki?

Truskawki są wskazane dla wielu osób. Z pewnością nie powinno ich zabraknąć w diecie:

  • kobiet w ciąży, 
  • osób dbających o linię,
  • dzieci, powyżej roku (wcześniej truskawki mogą wywoływać alergie),
  • osób mających problemy ze skórą.

W przypadku tych ostatnich, warto stosować truskawkową „terapię” dwutorowo: od wewnątrz, sięgając po świeże owoce oraz w formie maseczek: zarówno na twarz, jak i na włosy. W przypadku twarzy, truskawki korzystnie działają na cerę trądzikową, ale dobrze nawilżają i odżywiają także skórę normalną oraz przetłuszczającą się. 

Fanki maseczek truskawkowych podkreślają, że owoc ten potrafi także spłycać delikatne zmarszczki. Ale to nie koniec: bo truskawki można stosować także w walce z łupieżem i przygotowywać domowe preparaty na włosy.  

Truskawki są więc wszechstronnymi owocami, które zdecydowanie powinny znaleźć się w codziennej diecie nie tylko latem, ale także zimą, w postaci mrożonej. 

Czytaj:

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

Pytanie: Kiedy najczęściej sięgasz po preparaty na stawy?

  Po urazie

  Przy bólach stawowych

  Przy zmniejszonej ruchomości stawu

  Profilaktycznie

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!