Reklama
Jakie właściwości mają pestki dyni?
Pestki dyni to przekąska, która powinna znaleźć się w diecie zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Wszystko dlatego, że są one jednym z najlepszych źródeł cynku, minerału niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Minerał ten jest niezbędny w trosce o zdrowe włosy, skórę i paznokcie, jednak mało kto wie, że posiada on również wpływ na męski układ rozrodczy. Niedobory cynku u panów mogą doprowadzić do obniżenia stężenia testosteronu i zaburzeń płodności, dlatego tak ważne jest, by źródła cynku były obecne w męskim jadłospisie.
Garść pestek dyni (ok 30g) zawiera aż 3 mg cynku, co stanowi jedną trzecią zapotrzebowania organizmu dorosłego człowieka na ten pierwiastek.
Pestki dyni to także najlepsze źródło magnezu (ok. 70 g pestek z dyni to całkowite dobowe zapotrzebowanie na magnez). Magnez wpływa na poprawę pamięci i koncentracji, regenerację organizmu, pracę serca, układ naczyniowy, hormonalny i pokarmowy.
Dodatkowo dzięki zawartości fitosteroli, pestki dyni obniżają poziom cholesterolu LDL we krwi, a co za tym idzie – zapobiegają rozwojowi zmian miażdżycowych. Zawierają one również kwasy tłuszczowe, powinny być zatem włączone do diety osób, które nie jedzą ryb i owoców morza.
Z czym jeść pestki dyni?
Pestki dyni nie powinny stanowić przekąski samej w sobie, ponieważ są kaloryczne – w 100 gramach zawierają ponad 400 kcal. Zdecydowanie lepiej spożywać je w formie dodatku do różnych potraw.
Uprażonymi pestkami warto posypać zupę-krem, np. z białych warzyw. Świetnie wzbogacą one także smak niejednej sałatki. Pestki dyni można dodać również do domowego musli czy granoli, które następnie zjemy z jogurtem lub mlekiem.
Są także wykorzystywane do pieczenia chleba.
Reklama
Olej z pestek dyni
Pestki dyni składają się w 30-40 procent z oleju, który to zawiera bardzo dużo fitosteroli i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wyciśnięty z pestek dyni olej należy do najsmaczniejszych i najcenniejszych tłuszczów roślinnych.
Może być stosowany również jako kosmetyk. Szczególnie polecany jest dla skóry suchej, łuszczącej się, pękającej. Można używać go przeciw zmarszczkom i rozstępom, jako dodatek w olejkach do masażu, kremów i peelingów.
Wykazuje właściwości nawilżające, natłuszczające i wygładzające, a dzięki dużej zawartości potasu działa oczyszczająco i rozjaśnia skórę.