ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Jakie zabawki dla dwulatka wybrać? Jaki rodzaj?

Dwuletnie dziecko ma już lepszą koordynację ruchową, a komunikacja z nim jest już na zdecydowanie innym poziomie, dlatego też możliwości kupna zabawki dla takiego malca są zdecydowanie większe. Na rynku jest tak duży wybór, że warto taki zakup dopasować nie tylko do poziomu rozwojowego, ale także do dotychczasowych zainteresowań i temperamentu dziecka. Przeczytaj czym kierować się przy wyborze zabawki i czy kreatywne zabawki dla dwulatka to dobry pomysł.
Dwulatek otoczony zabawkami
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Najlepsze zabawki dla 2 latka

Dziecko po ukończeniu 24 miesięcy potrafi się już swobodnie komunikować i sygnalizować swoje potrzeby. Na tyle dobrze, by umieć postawić na swoim i ćwiczyć cierpliwość rodziców. Takie trudne zachowania dziecka nazywa się buntem dwulatka. Dlatego zabawki dla niego powinny zabierać jego uwagę i powodować skupienie, podczas którego dziecko będzie mogło nieco się wyciszyć. Jednak najważniejszą funkcją zabawek dla takiego malca jest jego radość, ale też pomoc w rozwoju nabywanych umiejętności. Na rynku wybór jest szeroki od zabawek kreatywnych, po edukacyjne, interaktywne i manualne. 

Bardzo ważne w codziennej zabawie są dla dziecka rytuały, które pozwolą mu uzyskać poczucie bezpieczeństwa płynące z rutyny dnia. Pod tym kątem dobre mogą okazać się:

 • pluszaki, które będą mogły pełnić rolę przyjaciela/strażnika bezpieczeństwa malca podczas nocy,
 • kaczuszki/statki/kubeczki do kąpieli, które będą mu się kojarzyć z codzienną pielęgnacją i ostatnią zabawą przed snem. Kąpiel to świetny pretekst do ćwiczenia skupienia i lekkiego wyciszenia dziecka przed snem po całym dniu pełnym biegania, śmiechu i krzyków. Podczas wieczornego mycia malec może w wannie bawić się nawet zwykłą gąbką i kubeczkiem. Na rynku są również dostępne specjalne zabawki do kąpieli, na przykład: kubeczek na wodę– może on być z ulubioną postacią z bajki dwulatka,
 • lalka czy samochody dla dwulatka, które będzie można zabrać w podróż, by dziecko miało przy sobie rzecz, którą zna, kiedy zmienia miejsce pobytu na nowe.

Reklama

Drewniane zabawki dla 2 latka

Drewniane zabawki są urzekające w swej prostocie. Od pewnego czasu trwa moda na powrót do prostych, znanych sprzed kilkudziesięciu lat zabawek. Te najmodniejsze nie są farbowane żadnymi sztucznymi chemikaliami. Wykonane z drewna mają lepszy wpływ na środowisko i są w stanie pobudzić wyobraźnię dziecka, podczas gdy inne zabawki od razu narzucają dziecku ich postrzeganie poprzez nadaniem im konkretnego koloru czy wzoru. 

Przy drewnianych zabawkach, dziecko może wymyślać dowolne konfiguracje na ich wykorzystanie. Zabawki z drewna są również o wiele trwalsze niż plastikowe, które często pękają i łamią się. 

Wśród drewnianych zabawek dla dwuletniego dziecka na uwagę zasługują:

 • proste klocki o różnych kształtach, które dziecko może ze sobą układać na ziemi lub budować z nich wieżę, ćwicząc swoją koordynację i płynność ruchów, by klocki nie spadły, gdyż takie nie posiadają zaczepów, jak przy plastikowych klockach,
 • drewniane układanki - czyli drewniana tablica z wklęsłymi kształtami, na przykład w kształcie zwierzątek czy owoców, by dziecko mogło tylko na podstawie kształtu rozpoznać w które miejsce powinno włożyć brakujący element,
 • ciągaczek- czyli drewniane na przykład zwierzątko na kółeczkach, który maluch może ciągnąć za sobą po domu czy na spacerze. To idealna zabawka do ćwiczenia u dziecka odruchów opiekuńczych, kiedy może udawać, że na smyczy idzie za nim piesek czy kotek. Ciągaczek może mieć również postać nakładanki, czyli kawałka drewna z wystającymi drewnianymi bolcami na które można nakładać okrągłe klocki, 
 • matrioszki- czyli od wielu lat znana zabawka składająca się z drewnianych laleczek przypominających rosyjskie ludowe dziewczynki. Obecnie zabawka ta może przybierać różne formy, na przykład zwierzątek, ale dalej są puste w środku, by móc wkładać je jedna w drugą. Taka zabawka nie tylko będzie dla malca niezwykle ciekawa, ale będzie mogła również pełnić rolę osobnych zabawek czy miejsc na przechowywanie w nich czego tylko malec sobie zapragnie. 

Reklama

Zabawki dla 2 letniej dziewczynki

Dziewczynki w tym wieku uwielbiają naśladować dorosłych. Bardzo często ulubioną zabawą dwulatki jest zabawa w dom i odgrywanie kobiecych ról takich jak mama, kucharka czy sprzątaczka. 

W takich sytuacjach można sprezentować małej:

 1. fartuszek i zestaw garnuszków - samo przelewanie wody z naczynia do naczynia powinno być świetną zabawą, która przy okazji pomoże ćwiczyć zdolności ruchowe, by nie wylać wody lub wylać jej jak najmniej. To również idealne skupienie uwagi dziecka na jednej czynności. Przy takiej zabawie będzie również pobudzać swoją wyobraźnię, wyobrażając sobie, że gotuje konkretną zupę czy piecze ulubione ciasto. Dzięki takiemu zestawowi, mała dziewczynka może również bawić się w odgrywanie różnych ról, w które przecież w przyszłości będzie musiała się wcielać, 
 2. wózek i lalka - taki zestaw posiada chyba każda mała dziewczynka. To również idealny sposób na nauczenie dziecka tego, że ciepłe uczucia również można dawać. Dzięki temu dziecko w przyszłości nie powinno mieć problemu w wyrażaniu uczuć czy pokazywaniu opiekuńczości, której na tym etapie jeszcze samo potrzebuje. To idealna zabawa, by z małą dziewczynką rozmawiać o uczuciach i radzić sobie z płaczem a także pokazywać, że opieka wiąże się z obowiązkami. 

Reklama

Zabawki dla 2 letniego chłopca

Pierwszą z zabawek o jakiej myśli się kiedy mowa o chłopcu to samochody. I tutaj można wyróżnić:

 • samochody o większych gabarytach, które mały chłopiec może ciągnąć za sobą,
 • koparki/betoniarki czy traktory- które mogą przewozić i przekopywać na przykład piasek w piaskownicy
 • transporter- na drobniejsze samochody, które chłopiec posiada już w swojej kolekcji
 • zdalnie sterowany samochód na baterie- którym dziecko może kierować samo, ćwicząc przy tym swoje zdolności manualne oraz kontrolowanie ruchu palców na pilocie i ich zależności przy poruszaniu się samochodziku,
 • duży samochód na akumulator w którym może jeździć malec - taki samochód to spory koszt wahający się od pięciuset do nawet dwóch tysięcy złotych. Zabawka ta sprawi radość nie tylko chłopcu, który będzie mógł poczuć się jak dorosły, ale także rodzicom zwłaszcza tatom, którzy będą mogli wozić dziecko w samochodziku zamiast męczyć się i ciągnąć za sobą zmęczonego czy znudzonego zakupami czy spacerem malucha. 

Zabawek dla dwuletniego chłopca czy dziewczynki na rynku jest naprawdę bardzo dużo. To czym w pierwszej kolejności powinno się kierować przy ich wyborze są:

 • unikanie małych elementów, które ciekawe dziecko może połknąć czy włożyć do nosa,
 • unikanie zabawek wykonanych z podejrzanych substancji, które po pęknięciu mogą na przykład wylać ich zawartość i zostać połknięte przez malucha,
 • kupowanie zabawek z odpowiednimi certyfikatami i atestami, które przed wprowadzeniem na rynek zostały odpowiednio przetestowane i uznane za bezpieczne,
 • dopasowanie zabawki do charakteru i poziomu rozwoju malca. Jeśli chłopiec nie interesuje się samochodami za to uwielbia bawić się w kucharza czy interesuje się zwierzętami, nie ma sensu na siłę kupować samochodu, którym mały wcale nie musi się interesować.

Warto pamiętać również, że dwuletnie dziecko rzadko samo z siebie zainteresuje się nową zabawką. Jeśli wcześniej dorosły nie pokaże mu co fajnego można z daną zabawką zrobić, sam nie wpadnie na taki pomysł. Zatem zabawki nie powinny zastępować dziecku obecności rodzica, tylko pomóc mu urozmaicić czas spędzony razem z nim. 

Przeczytaj także:

Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Akcesoria dla dzieci
Zabawki sensoryczne - dla dzieci, niemowląt. Jak działają?
Dziecko bawiące się zabawkami sensorycznymi
Sterylizator do butelek i smoczków – jak działa? Jaki wybrać?
Butelki w sterylizatorze
Oliwka dla dzieci - jakie ma właściwości? Zastosowanie
Dziecko w kąpieli
Podobne artykuły
Termofor i pluszowy miś
Termofor z pestek wiśni - jak go używać? Dla dorosłych i dla niemowlaka
Wcześniak ze smoczkiem w buzi
Smoczek dla wcześniaka – czy jest bezpieczny? Jaki kupić?
Niemowlę ze smoczkiem w buzi
Smoczek - uspokajający, na ząbkowanie. Jaki smoczek dla niemowlaka?
Niemowlę w kąpieli
Mydło dla dzieci - jakie warto wybrać? Rodzaje
Dziecko z ręką w gipsie
Temblak dla dziecka - kiedy stosować?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!