Jakie znaczenie dla zdrowia ma dotyk?

Zapytani o to, który ze zmysłów jest dla człowieka najważniejszy, odruchowo odpowiedzielibyśmy: wzrok, może słuch. Jednak zarówno jeden, jak i drugi z powodzeniem zastąpić można dotykiem. Pokazuje to przykład osób posługujących się Braillem albo “słuchających” muzyki przez odczuwanie drgania przedmiotów. Jak duże znacznie ma więc dla naszego zdrowia i życia dotyk?

Spis treści

Więź międzyludzka

Kontaktu za pomocą tego zmysłu potrzebujemy już od najmłodszych lat. Poprzez dotyk matka dba o prawidłowy rozwój emocjonalny i fizyczny swojego dziecka. Potrzeba bliskiego kontaktu pozostaje nam dzięki temu na całe życie. W sytuacjach emocjonalnych, np. zagrożenia, odruchowo przytulamy się do siebie i się głaszczemy.

Relacje w dorosłym życiu

Poziom czułości, jaką dawali nam odczuć w dzieciństwie wraz z dotykiem najbliżsi, ma ogromny wpływ na nasz stosunek do wyrażania uczuć w przyszłości. Większy problem mają w tym przypadku zwykle mężczyźni. Społeczne przekonania i stereotypy oduczają ich czułości dotykowej.

U niektórych poziom wrażliwości zmienia się z czasem. Mężczyźni przekonują się, że pewien rodzaj dotyku i pieszczot jest miły sam w sobie poprzez doświadczenia z wczesnych związków, gry i zabawy erotyczne w okresie dojrzewania oraz kolejne związki w dorosłym życiu.

Samoświadomość i poczucie odrębności

Wrażenia dotykowe opierają się na dwóch komponentach: fizycznym i psychicznym. Oba razem tworzą indywidualne wrażenia dotykowe, co sprawia, że wrażliwość dotykowa ludzi jest bardzo różnorodna. Każdy ma własne granice dotyku, dzięki którym kontroluje, czy ktoś nie narusza jego przestrzeni osobistej.

Zmysł dotyku (wraz z poczuciem równowagi) daje nam świadomość, gdzie są granice naszego ciała. Ponadto pozwala nam on oceniać kształt i strukturę przedmiotów, z którymi się stykamy oraz poziom nacisku, jaki wywiera na nas otoczenie (np. siłę wiatru). Dzięki temu możemy skutecznie chronić się przed bólem czy zagrożeniami - m.in. zakładając szalik i czapkę, gdy czujemy, że zerwał się wiatr.

Leczenie dotykiem

Dotyk znajduje również zastosowanie w lecznictwie. Metoda leczenia z wykorzystaniem dotyku nazywa się refleksjoterapią. To nauka oparta na założeniu, że na stopach, dłoniach i twarzy istnieją punkty odpowiadające bezpośrednio narządom i gruczołom wewnętrznym oraz różnym częściom ciała. Terapia polega na masażu i ucisku odpowiednich miejsc-odpowiedników. Taki rodzaj masażu stymuluje układ krążenia i układ limfatyczny - wywołuje reakcje pobudzające ciało i umysł do walki z chorobą.

Zmysł dotyku jest zatem niezwykle istotny w wielu sferach naszego życia - wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. Działanie za jego pomocą często przebiega nieświadomie. Potrzeba przytulenia płaczącej osoby czy gwałtowne odjęcie dłoni od gorącego żelazka to właściwie odruchy bezwarunkowe.

Czytaj też: Leczenie poprzez mruczenie

Zobacz, co to jest: Akupresura - zdrowy dotyk

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!