Jakim dolegliwościom towarzyszą bóle brzucha?

Starszy niż rok
Ból brzucha to dolegliwość, która dotyka nas dość często. Wywołana jest najczęściej w wyniku problemów żołądkowo-jelitowych. Czasem jednak ból brzucha może sygnalizować poważne schorzenie.

Częste wzdęcia

Bóle brzucha są najczęściej wywołane przez wzdęcia, czyli nagromadzenie gazów w jelitach. Pojawiają się najczęściej po przejedzeniu i doskwierają osobom, które prowadzą niezdrowy tryb życia, połykają sporą ilość powietrza podczas jedzenia i mówienia, a także kobietom w czasie miesiączki.

Jak sobie poradzić? W przypadku częstych wzdęć należy ograniczyć spożywanie tłustych potraw oraz łykania powietrza. Doraźnie można skorzystać z dostępnych w aptece środków rozkurczowych.

A może to zaparcia?

Wzdęcia często towarzyszom zaparciom. Charakteryzują się bólem w postaci kłucia, nacisku lub kolki, promieniując do dolnej części brzucha. Do zaparć dochodzi w sytuacji, gdy stolec nie jest oddawany kilka razy w tygodniu. Zaparciom towarzyszą skurcze w okolicy brzucha i problemy z wypróżnianiem.

Jak sobie poradzić? Jeśli doskwierają zaparcia, przyjrzyj się swojej diecie – ogranicz spożycie cukru i ciężkostrawnych potraw, dodaj do jadłospisu produkty bogate w błonnik, pij dużo wody.

Gdy nie tolerujesz laktozy

Do nieprzyjemnego bólu brzucha doprowadza również dość często występująca nietolerancja pokarmowa dotycząca trudności w trawieniu laktozy, która obecna jest w produktach mlecznych. Nietolerancja laktozy doprowadza do nudności, wzdęć oraz biegunki.

Jak sobie poradzić? Nietolerancja laktozy nie wymaga leczenia, należy stosować działanie profilaktyczne polegające na ograniczeniu lub rezygnacji ze spożywania produktów zawierających laktozę.

Możliwość zatrucia pokarmowego

Do zatrucia pokarmowego dochodzi przez zjedzenie lub wypicie produktów, które zawierają toksyczne bakterie bądź drobnoustroje. Zatrucie doprowadza do dolegliwości jelitowych – nudności, wymiotów, ostrego bólu brzucha, wodnistych biegunek. Towarzyszy mu ogólne osłabienie organizmu.

Jak sobie poradzić? Najważniejsze w przypadku zatrucia pokarmowego jest dostarczanie płynów. Należy również powstrzymać się od spożywania posiłków oraz przyjąć probiotyk, który ureguluje pracę jelit.

Groźna grypa żołądkowa

Ból brzucha oraz towarzyszące mu dolegliwości jelitowe mogą być również objawem wirusowego zakażenia przewodu pokarmowego, czyli potocznie nazywanej grypy żołądkowej. Wywołana jest najczęściej przez rotawirusy. Dodatkowe objawy dotyczą podwyższonej temperatury ciała, wymiotów i biegunek.

Jak sobie poradzić? Profilaktycznie należy przestrzegać higieny osobistej, a także poddać się szczepieniu ochronnemu. W przypadku zachorowania ważne jest dostarczanie organizmowi elektrolitów, probiotyków oraz doraźne leczenie objawów.

Częsty zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego należy do przewlekłych dolegliwości, których przyczyny nie są dokładnie znane. Ta często występująca przypadłość doprowadza się do męczących, kurczowych bólów brzucha, biegunek lub zaparć oraz wzdęć. Do objawów zalicza się również pojawienie śluzu lub krwi w kale, bóle głowy i ogólne osłabienie.

Jak sobie poradzić? Zespołu jelita drażliwego nie kwalifikuje się do leczenia. Możliwe jest jedynie złagodzenie objawów, poprzez przyjmowanie odpowiednich leków, wprowadzenie do diety produktów bogatych w błonnik oraz ograniczenie spożywania produktów tłustych i smażonych.

Czytaj też: Pozbądź się oponki na brzuchu. Proste sposoby

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA