Jama nosowa

Starszy niż rok
Jama nosowa, która razem z gardłem stanowi górne drogi oddechowe, jest pierwszą strukturą, do której trafia powietrze podczas wdechu. Przegroda nosa dzieli jamę nosową pionowo na połowy. Jama nosowa posiada bezpośredni kontakt z zatokami przynos
 

Jama nosowa, która razem z gardłem stanowi górne drogi oddechowe, jest pierwszą strukturą, do której trafia powietrze podczas wdechu. Przegroda nosa dzieli jamę nosową pionowo na połowy. Jama nosowa posiada bezpośredni kontakt z zatokami przynosowymi: szczękowymi, czołowymi, sitowymi i klinowymi, a zapalenie tych zatok jest częstym i nieprzyjemnym schorzeniem.

Funkcje jamu nosowej

Jama nosowa pełni kilka istotnych funkcji, z których najważniejszymi są percepcja zapachów i odpowiednie przygotowanie powietrza zanim dotrze ono do dalszych odcinków układu oddechowego. Leżąca w górnej części jamy nosowej okolica węchowa, w której występują zakończenia nerwów węchowych, jest szczególnie czułą strefą odpowiedzialną za odbieranie i rozróżnianie związków chemicznych zawartych w otaczającym powietrzu i pokarmach.

Sprawdź: Masz problemy z węchem? Sprawdź, co może być przyczyną

Zaburzenie funkcjonowania tej strefy powoduje zaburzenia w odbieraniu smaków. Drugim ważnym obszarem jest okolica oddechowa, stanowiąca pozostałą cześć jamy nosowej. Przez nią wdychane powietrze przechodzi do dalszych odcinków układu. Zanim jednak tam trafi, w jamie nosowej jest ogrzewane i nasycane parą wodną (nawilżane), a dzięki obecności wilgotnej błony śluzowej – także oczyszczane z kurzu i zanieczyszczeń.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA