Mycie zębów
Medme: Czy czyszczenie języka jest równie ważne jak mycie zębów?
Zdecydowanie tak. Szczotkować należy też język, bo jego grzbiet jest jednym z głównych siedlisk drobnoustrojów w jamie ustnej i źródłem ich rozsiewania, szczególnie gdy pokryty jest nalotem.
Medme: Trzeba do tego kupować specjalną szczoteczkę czy używać tej którą myjemy zęby?
Produkowane są już specjalne przyrządy do oczyszczania języka. Można to jednak też robić specjalną powierzchnią czyszczącą język umieszczoną na drugiej stronie główki szczoteczki. Jak wynika z badań, myjąc zęby a następnie płucząc jamę ustną nie eliminujemy wielu bakterii, które umiejscawiają się właśnie na powierzchni języka. Dentyści zalecają pacjentom mycie języka szczoteczką lub płukanie jamy ustnej. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne, bo szczotkowanie zwłaszcza tylnej części języka jest mało przyjemne i powoduje odruch wymiotny. Poza tym podczas szczotkowania wciskamy resztki jedzenia i bakterie między brodawki językowe zamiast je eliminować. Płukanki też nie do końca spełniają swoją rolę, gdyż nie penetrują tylnej części języka, a ponadto zawierają alkohol powodujący wysychanie jamy ustnej.
Medme: Czy zatem istnieje idealne rozwiązanie?
Idealnym rozwiązaniem są tak zwane zamiatacze (lub Tongue Mate). Użycie jest bardzo proste: otwieramy szeroko usta, maksymalnie wysuwamy język i 3-4 razy przeciągamy delikatnie po języku od tylnej części do przedniej. Potem nasz "zamiatacz" płuczemy w wodzie i od czasu do czasu dezynfekujemy. Zabieg nie jest zalecany u dzieci poniżej 6 roku życia.
Zobacz też: Grzybica jamy ustnej
Uwaga na afty i pleśniawki
Jak dbać o higienę jamy ustnej, kiedy ma się afty?
Afta jest to owrzodzenie jamy ustnej, ubytek części delikatnej błony śluzowej powodująca ból i dyskomfort. Najczęstszą przyczyną pojawienia się jej jest uraz np. przygryzienie, zranienie, zakłucie czy otarcie spowodowane np. szczoteczką do zębów wykałaczką. W większości przypadków afty są niegroźne i znikają samoistnie w przeciągu kilku dni. W przypadku pojawienia się aft zalecane jest regularne delikatne mycie zębów, ostrożne czyszczenie nicią dentystyczną oraz wizyty u dentysty.
Rozmawiał: Piotr Wiechowski
Zobacz też: Rak języka – objawy, przyczyny oraz przebieg choroby
Czytaj też: Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej atakuje dzieci