Jesień - czas kataru

Starszy niż rok
Katar - któż z nas go nie zna? Zaczerwieniony nos, liczne kichnięcia, ból głowy i do tego jeszcze poczucie stałego osłabienia. Co zrobić, aby katar nie utrudniał nam życia?
 

Jesień niesie ze sobą deszczową pogodę i ochłodzenie, a to z kolei może prowadzić do przeziębienia, którego najczęstszą oznaką jest nieżyt nosa. Katarowi towarzyszą wyjątkowo męczące i utrudniające nam prawidłowe funkcjonowanie objawy. Najgorzej jest wtedy, gdy katar przybiera formę przewlekłego i trwa nawet wiele dni. Stajemy się wówczas rozbici, osłabieni, i na domiar złego kichając rozsiewamy wokół siebie masę wirusów zarażając innych.

Zobacz też: Wszystko, co chcesz wiedzieć o katarze

Wszystko o katarze

Katar to inaczej zapalenie błony śluzowej nosa. Wywołuje je ponad setka różnych wirusów, rzadziej bakterie. Najczęściej zarażamy się przez kontakt z innymi osobami. Rozmowa, przebywanie w tym samym pomieszczeniu, a nawet krótkie i przelotne spotkanie mogą doprowadzić do tego, iż wrócimy do domów zainfekowani.

Zarażenie przeważnie nie trwa długo. Zazwyczaj pierwsze objawy pojawiają się już po dobie lub dwóch. Zaczynamy kichać, odczuwamy drapanie w nosie i gardle, błona śluzowa staje się obrzęknięta i przekrwiona. Często czujemy ucisk w okolicy zatok szczękowych i nosowych, w nosie pojawia się rozwodniona, jasna wydzielina, która po kilku dniach gęstnieje. Staje się ona stopniowo żółta lub żółtozielona, czasem brązowa, przybierając formę ropnej. Z czasem pojawiają się ogólne objawy jak ból głowy i osłabienie organizmu. Zdarza się, że występują również bóle w okolicach stawów oraz kości. Trudno jest nam oddychać (w końcu mamy zatkany nos), łzawią i pieką oczy. Przestajemy czuć zapachy i smaki, odchodzi ochota na przyjmowanie posiłków. Ostateczną formą są: kaszel, stany podgorączkowe i chrypa.

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje kataru. Najczęściej występuje w formie przeziębienia spowodowanego przez wirusy. Jest to infekcja górnych dróg oddechowych, która zazwyczaj mija po 5-7 dniach. Kolejne to infekcja bakteryjna. Zalicza się do niej m.in. nadkażenie błony śluzowej nosa zaatakowanej wcześniej przez wirusy. Ostatni to katar alergiczny, który objawia się swędzeniem w nosie, wielokrotnymi kichnięciami i zaczerwienieniem oczu oraz bólami głowy. Na katar sienny cierpią alergicy w okresach wzmożonego pylenia roślin.

Czytaj też: Domowe sposoby na ból zatok

Leczenie wybranych rodzajów nieżytu nosa:

Nasila się okresowo w przypadku pylicy czy kataru siennego u osób uczulonych na niektóre substancje. Może również występować całorocznie. Leczenie polega na odnalezieniu czynnika uczulającego, potem zlikwidowaniu go, następnie zaś na terapii odczulającej oraz podawaniu leków histaminowych.

Występuje łącznie z chorobami zakaźnymi jak grypa, płonica, odra, koklusz, czy ospa wietrzna. Występować może również łącznie z przewlekłymi chorobami ogólnymi jak cukrzyca, niewydolność krążenia i chorobą nerek. Katar jest wówczas leczony w ramach leczenia choroby podstawowej.

Czytaj też: Ropny katar męczy dziecko? To może być zapalenie zatok

Jest to spowodowana różnymi przyczynami długotrwała choroba błony śluzowej. Jednym z czynników mogą być często nawracające nieżyty nosa spowodowane m.in. drażnieniem błony śluzowej substancjami chemicznymi jak np. dym tytoniowy. Przewlekły nieżyt nosa mogą również powodować często powtarzające się zapalenia zatok przynosowych, zaburzenia hormonalne, braki niektórych witamin, jak np. witaminy A, nieodpowiednio funkcjonujące krążenie krwi. Nie tylko chemiczne, biologiczne i hormonalne zmiany mogą prowadzić do nieżytów przewlekłych. Często rozwój choroby powoduje nieprawidłowa budowa samego nosa. Skrzywienie przegrody nosowej czy wadliwa budowa ograniczająca drożność powietrza również przyczynia się do rozwoju choroby. Przewlekłe nieżyty nosa dzielimy na kilka poniższych kategorii:

  • Nieżyt nosa zanikowy – powodowany przez zmiany błony śluzowej, która stopniowo staje się coraz cieńsza. Osoba dotknięta nieżytem zanikowym odczuwa nadmierną suchość w nosie i gardle. Chory ma skłonność do krwawienia z nosa, czasem tworzą się w nosie strupy o niemiłej woni. Może również dojść do upośledzenia węchu.
  • Nieżyt nosa przerostowy – polega na znacznym ograniczeniu drożności nosa, która nie cofa się nawet przed środkami obkurczającymi. Powstają tzw. polipy, które należy usuwać chirurgicznie, a spowodowane są zmianami zapalnymi. Nieżytowi przerostowemu towarzyszy wydzielanie substancji śluzowej lub ropno-śluzowej.
  • Tzw. ozena – przypadek wyjątkowy nieżytu zanikowego. Towarzyszą jej nieprzyjemnie pachnąca wydzielina z nosa oraz tworzące się wewnątrz nosa strupy. Występuje niezwykle rzadko zazwyczaj u kobiet tuż po okresie pokwitania.

Czytaj też: Przeziębienie – zbawienna profilaktyka

Zobacz: Inhalacje na katar. Jak je wykonać?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA