Jesień - sezon walki z przebarwieniami

Przyczyn powstania przebarwień może być wiele. Niezależnie jednak od tego, co wywołało zmiany barwnikowe, już dziś warto prawidłowo zadbać o naszą skórę.
 

Najczęstszą przyczyną przebarwień jest długie wystawianie ciała na słońce bez stosowania środków ochronnych, które powoduje zniszczenie włókien kolagenowych. Skóra traci swą elastyczność i wiotczeje. Promieniowanie ultrafioletowe wnika głęboko w skórę, niszcząc jej strukturę biologiczną. W wyniku oparzeń słonecznych powstają przebarwienia – zmiany barwnikowe. Z czasem stają się małymi, brązowymi plamkami zwanymi potocznie „starczymi”. Są skutkiem nadmiernej ekspozycji na słońce. Zmiany barwnikowe związane są z nadmierną liczbą komórek barwnikowych czy zwiększoną produkcją melaniny. Do najczęściej występujących zmian zaliczamy: ostudę, piegi, plamy soczewicowate, przebarwienia pozapalne i polekowe.

Przebarwienia zwykle pojawiają się w miejscach najbardziej narażonych na działanie słońca – na czole, policzkach, nosie, dekolcie, ramionach, przedramionach czy grzbietach dłoni. Najczęstszą przyczyną zmian barwnikowych oprócz poparzeń posłonecznych są zaburzenia hormonalne, powstałe w wyniku stosowania niektórych leków, ziół lub kosmetyków zawierających związki światłouczulające. Tworzą się również w przebiegu schorzeń zapalnych skóry takich jak: trądzik, reakcje alergiczne, infekcje, atopowe zapalenie skóry.

Zabiegi kosmetyczne i dermatologiczne wykonywane w profesjonalnym gabinecie dają lepsze i szybsze efekty niż codzienna pielęgnacja kosmetykami wykonywana w domu. Nowoczesna dermatologia estetyczna oferuje szeroki wybór zabiegów np.: mechaniczne i chemiczne złuszczanie skóry polecane szczególnie na przebarwienia.

Zmiany barwnikowe powstałe pod wpływem różnorodnych czynników stanowią dla wielu osób dokuczliwy defekt kosmetyczny. Przed rozpoczęciem terapii ważna jest trafna diagnoza. Najlepsze efekty usuwania przebarwień uzyskuje się, łącząc metodę z zakresu dermatologii estetycznej z pielęgnacją skóry za pomocą dermokosmetyków. Wśród specjalistycznych zabiegów najlepsze rezultaty przynosi laseroterapia, dermabrazja laserowa, peeling chemiczny, a także zabieg obejmujący mieszankę składników wybielających i złuszczających.

Dermokosmetyki stanowią cenne uzupełnienie leczenia dermatologicznego cery z przebarwieniami. W przypadku płytko zlokalizowanych w naskórku zmian, efekt rozjaśnienia uzyskiwany po ich użyciu jest zadowalający. W skład tych kosmetyków wchodzą składniki aktywne, które ingerują w skomplikowany proces powstawania barwnika w skórze. Kuracja wybielająca jest długotrwała i po jej zakończeniu zwykle pozostaje skłonność do przebarwień. Aby nie dopuścić do ich powstawania, należy chronić skórę przed słońcem, stosując preparaty z filtrami. Cosmelan jest skuteczną kuracją wybielającą na rynku. Prowadzona jest pod nadzorem lekarza dermatologa. Wskazaniem do jej stosowania jest eliminacja plam barwnikowych o podłożu hormonalnym. W pierwszym etapie kuracji wykonuje się zabieg złuszczająco-wybielający w gabinecie lekarskim, w drugim pacjent wykonuje zabieg sam w domu.

Czytaj także: Kolagen – „eliksir” młodości

Zabieg kwasem glikolowym wykonywany jest w celach leczniczych czy kosmetycznych. Usuwa przebarwienia posłoneczne, powierzchniowe blizny, płaskie brodawki i umiarkowane wykwity trądzikowe oraz drobne zmarszczki. Leczenie kwasem glikolowym jest specyficzną techniką odnowy skóry. Polega na gwałtownym usunięciu warstwy zniszczonych komórek skóry kwasem glikolowym o dużym stężeniu, w wyniku czego zostają odsłonięte świeże, niezniszczone komórki.

Kwas trójchlorooctowy stosowany jest w przypadku przebarwień posłonecznych, plam soczewicowatych, wiotkości skóry i leczenia wielu innych mankamentów. Pogram złuszczania dostosowany jest do indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta. TCA złuszcza naskórek, pobudza fibroblasty do odnowy włókien kolagenowych, poprawia napięcie skóry i wygładza jej powierzchnię.

Usuwa warstwy naskórka na różnych poziomach. Pierwsza faza to złuszczanie kwasami glikolowym i salicylowym, w drugiej kwas reginowy normalizuje proces dojrzewania komórek naskórka, a także poprzez pobudzenie fibroblastów wpływa na tworzenie kolagenu i odnowienie włókien elastycznych. Dzięki działaniu zawartych w nich kwasów usuwa istniejące przebarwienia, zapobiega powstawaniu nowych i zmniejsza starcze zmiany barwnikowe. Peeling kontroluje wydzielanie serum, hamuje wydzielanie melaniny oraz działa przeciwrodnikowo.

Luna Touch jest zabiegiem rozświetlająco-rewitalizującym dla cery zmęczonej, polecany szczególnie tym, którzy chcą usunąć oznaki zmęczenia i oczekują jasnej i promiennej cery. Głównym jego elementem jest masaż, który rewitalizuje cerę dzięki wysokiej dawce witaminy C. Efekt wzmacnia maska rozświetlająca. Rezultatem jest rozjaśnienie skóry twarzy, zmniejszenie ilości przebarwień, zahamowanie powstawania melaniny, złagodzenie podrażnień oraz wzmocnienie naczyń włosowatych występujących w skórze.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA