Jesienny nordic walking

Jesienny nordic walking
Nordic walking uprawia w Polsce coraz więcej ludzi. Można rzec, że zapanowała moda na ten sport. Ważne jednak, aby trwała ona przez cały rok. Jesienne mgły, deszcze czy wiatr nie powinny nas zniechęcać do spaceru z kijkami.

To naturalne, że późną jesienią wielu z nas, zamiast przebywania na świeżym powietrzu, woli inne sposoby spędzania czasu - na przykład leniwe czytanie książek lub oglądanie telewizji pod ciepłym kocykiem, któremu towarzyszy przegryzanie ciasteczek i popijanie kolejnej kawy ze śmietanką. Oczywiście taki rodzaj relaksu w ciemne i zimne jesienne popołudnia oraz wieczory jest bardzo miły, ale mimo tych pokus nie należy rezygnować z tak wspaniałego połączenia spaceru i sportu, jakim jest nordic walking. Przecież wyjście z domu wcale nie musi trwać długo, korzyści daje mnóstwo, a po powrocie... możemy bez wyrzutów sumienia wypić kawę i zjeść jeszcze jedno ciasteczko.

Aktywność dla każdego

Nordic walking może uprawiać każdy, bez względu na wiek. Piękny widok stanowi para staruszków maszerujących z kijkami, ale coraz częściej sport ten wybierają całe rodziny – wnuczki, rodzice i dziadkowie. Jest to jedna z nielicznych dyscyplin sportowych, którą mogą wspólnie uprawiać pokolenie najmłodsze i najstarsze. Nordic walking można uprawiać na każdym terenie i na wszystkich nawierzchniach – w górach, na ścieżce w parku, w lesie, na plaży, chodniku, asfalcie, a nawet na śniegu. Jednak najprzyjemniej maszerować w lesie, na łonie natury.

Dobrane kije i technika marszu

Przede wszystkim kijki muszą nam pomagać, a nie przeszkadzać. Należy dobrać kijki do wzrostu. Można kupić takie o stałej długości lub teleskopowe. Jak dobrać kije? Stojąc z nogami rozstawionymi na szerokości bioder należy ugiąć ramiona w stawie łokciowym pod kątem prostym. W tej pozycji kije powinny idealnie dotykać podłoża. Jeśli chodzi o technikę chodu, to musisz maszerować dynamicznie, wysuwając rękę przeciwną do nogi i odpychać się kijem ręką wysuniętą do przodu. Końcówka kijka powinna być skierowana do tyłu. Najlepiej jednak wziąć dwie- trzy lekcje u instruktora nordic walking, wtedy będziemy mieli pewność, ze wszystkie ruchy wykonujemy prawidłowo.

Zalety nordic walking

Podczas treningu angażujemy aż 90 procent mięśni całego ciała. Wzmacniamy mięśnie nóg, pośladków, tułowia, ramion. Trening - co jest bardzo ważne zwłaszcza dla seniorów - nie obciąża stawów kolanowych, biodrowych i kręgosłupa. Podczas godzinnego marszu tracimy około 400 kcal. Sport ten poprawia ogólną wydolność organizmu, wzmacnia serce i płuca, podnosi tętno, odstresowuje i poprawia koordynację ruchową.

Jesienny strój

Z kijkami należy chodzić w stroju sportowym. Na bluzę przepuszczającą powietrze powinniśmy włożyć lekką, ale ciepłą kurtkę. Spodnie – najlepiej grube leginsy. Buty – wygodne, sportowe. Na głowę lekką sportową czapkę. Zamiast szalika – sportowa apaszka.

 

Elżbieta Koman

Przeczytaj także:

 Nordic walking – marsz dla zdrowia

Nordic Walking w ciąży

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA