Jest lista 279 refundowanych leków

Starszy niż rok
Od 16 listopada zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych. W wykazie znajduje się aż 256 leków generycznych; 22 zawierających substancje czynne dotychczas nieobecne w wykazach; 1 refundowany w nowym wskazaniu. Łącznie na listach znajdzie 3491 produktów leczniczych i wyrobów medycznych
 

W wykazach refundacyjnych znalazły się nowe leki. Są one stosowane w nietrzymaniu moczu i częstomoczu, w zapobieganiu nudnościom wywołanym przez chemioterapię oraz przepisywane w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów i reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Zobacz: Jak prawidłowo przechować leki?

Nowe leki refundowane

Wśród produktów leczniczych, których do tej pory nie było w wykazach refundacyjnych, są także leki zawierające substancję czynną dienogest, używane w leczeniu endometriozy. Szacowany koszt objęcia refundacją tych produktów to ok. 3,2 mln w skali roku. Endometrioza to rozrost błony śluzowej macicy (endometrium). Choroba ta powoduje niedrożność jajowodów i może prowadzić do bezpłodności.
Refundowane są także leki zawierające substancję czynną anastrozol stosowane w leczeniu wczesnego raka piersi w pierwszym rzucie hormonoterapii.

W wykazach refundacyjnych są również leki zawierające substancję czynną atomoksetynę używane w terapii nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi oraz ze współistniejącymi chorobami, takimi jak: tiki, zespół Tourette’a, zaburzenia lękowe.

Zobacz też: Leki generyczne - jak kupić tańszy lek.

Refundowane są też leki zawierające substancję czynną olanzapina stosowane przy schizofrenii oraz leki zawierające substancję czynną fentanyl, w postaci aerozolu do nosa używany w przypadku bólu u dorosłych pacjentów z chorobą nowotworową.
W wykazie leków uzupełniających wydawanych z 30 proc. odpłatnością pacjenta umieszczono produkt leczniczy zawierający substancje czynne estradiol, dydrogestron, jest on stosowany w terapii hormonalnej.

az, PAP

Sprawdź: Jak bezpiecznie kupować leki przez internet?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA