Jesteś w ciąży – nie pij!

Statystyki są niepokojące. W Polsce co ósma kobieta w ciąży spożywa alkohol. Ruszyła kolejna akcja społeczna pod hasłem „Lepszy start dla twojego dziecka”.
 

Ogólnopolska kampania edukacyjna „Lepszy start dla twojego dziecka” jest prowadzona cyklicznie od 2008 roku. Jej organizatorem jest  Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy (ZP PPS).

Sprawdź: Czy masz problem z alkoholem?

Kampania na rzec abstynencji w czasie ciąży

Poprzez działania informacyjne i promocyjne ZP PPS uświadamia kobiety, że nawet najmniejsza ilość alkoholu, spożywana przez nie w czasie ciąży, znacznie szkodzi ich dziecku.

Przekaz kampanii, wypracowany w konsultacji ze środowiskiem medycznym, jest jednoznaczny: w trakcie ciąży kobieta powinna przestrzegać całkowitej abstynencji.

Zobacz wideo: Przepis na pyszne danie dla kobiet w ciąży

Organizatorzy kampanii udzielają profesjonalnych informacji na temat wpływu alkoholu na rozwijający się płód. Zwracają uwagę, że każdy rodzaj napoju alkoholowego bez przeszkód może pokonać barierę łożyska, która oddziela krwiobieg matki od krwiobiegu dziecka. Dzięki temu alkohol w prosty sposób przedostaje się do organizmu dziecka, który nie posiada wykształconych enzymów rozkładających alkohol.

ZP PPS przypomina, że picie alkoholu w czasie ciąży zwiększa ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu, wystąpienia wad wrodzonych i zahamowania wzrostu dziecka.

Zobacz: Czerwone wino w walce z otyłością

Polski Przemysł Spirytusowy informuje również o objawach i skutkach wynikających z pełnoobjawowego FAS (alkoholowego zespołu płodowego), jak i symptomach dzieci obarczonych niektórymi zaburzeniami wywołanymi spożywaniem przez kobiety ciężarne alkoholu.

Internetowa Szkoła Rodzenia MedMe.pl

Działania informacyjne i edukacyjne w ramach kampanii prowadzone są m.in. poprzez dystrybucję ulotek, plakatów w centrach medycznych, a także reklamy w mediach. Ulotki informacyjne będą także rozdawane parom przygotowującym się do małżeństwa na kościelnych kursach.

Czytaj też: Co jest groźniejsze alkohol czy narkotyki?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA