Jesteś w ciąży? Zadbaj o oczy dziecka, wystawiając się na… słońce

Jesteś w ciąży? Powinnaś często przebywać na słońcu – twierdzą naukowcy z Cincinnati Children's Hospital Medical Center oraz University of California, San Francisco (UCSF). Badacze dowodzą, że właściwy rozwój siatkówki oka zależy od dostarczanej ilości światła już w okresie prenatalnym.

Opublikowane badania podważają dotychczasową tezę, zgodnie z którą rozwój oka dziecka następować miał dopiero po urodzeniu. Naukowcy przekonują, że na wzrok dziecka wpływa otaczające nas światło jeszcze w łonie matki.

Zobacz: Ciąża i poród – NFZ czy prywatnie?

Eksperyment w ciemnościach

W wyniku eksperymentu samice myszy, u których ciąża przebiegała w całkowitych ciemnościach, rodziły młode z problemami wzroku. Brak światła wpływał na neurony siatkówki, które zaburzały stopień unaczynienia oka, generując choroby wzroku.

U dopiero co urodzonych myszy stwierdzano retinopatię, czyli zwyrodnienie siatkówki, schorzenie przypisywane najczęściej osobnikom w podeszłym wieku. Jedynym ratunkiem dla rozwijających się młodych okazało się naświetlenie płodu w 16. dniu ciąży, co zdaniem naukowców przekłada się na pierwszy trymestr ciąży u ludzi.

Zobacz wideo: Badania krwi i moczu w ciąży

Choć wstępne badania zostały przeprowadzone na myszach, ich wyniki prawdopodobnie będzie można odnieść także do ludzi. Niewykluczone też, że naukowcom udało się właśnie odkryć przyczynę problemów ze wzrokiem, jakie występują u wcześniaków. Jak twierdzą lekarze, retinopatia wcześniacza jest najczęstszą przyczyną występowania u nich ślepoty u przedwcześnie urodzonych maluchów (występuje u 10-15 proc. dzieci).

Internetowa Szkoła Rodzenia MedMe.pl

Zobacz też: Katar u kobiet w ciąży - metody leczenia

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czy według Ciebie bankowanie krwi pępowinowej to dobra inwestycja?

  Tak. Jej późniejsze wykorzystanie może uratować życie.

  Nie sądzę, ale na wszelki wypadek warto się zabezpieczyć.

  Nie. Uważam, że nie zostanie wykorzystana.

Patronem sondy jest Polski Bank Komórek Macierzystych

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA