Jogurty chronią jelita przed promieniowaniem

Probiotyczne bakterie np. Lactobacillus rhamnosus dodawane do jogurtów, chronią jelita myszy przed uszkodzeniem przez promieniowanie jonizujące - informuje pismo "Gut"

Spis treści

Naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis wykazali, że podawany myszom probiotyk, zawierający bakterie kwasu mlekowego - między innymi Lactobacillus rhamnosus GG(LGG) chronią nabłonek jelita przed działaniem promieniowania jonizującego.

Radioterapia powoduje uszkodzenia jelit

Szybko dzielące się komórki nabłonka jelita są wyjątkowo wrażliwe na promieniowanie. U pacjentów poddawanych radioterapii z powodu raka prostaty, pęcherza moczowego czy szyjki lub trzonu macicy nabłonek jelita ulega uszkodzeniu. Następstwem takiego uszkodzenia może być uciążliwa biegunka, a niekiedy dużo poważniejsze zakażenia - sepsa. Lekarze w niektórych przypadkach muszą zrezygnować z radioterapii lub ograniczyć dawkę promieniowania.

Wprawdzie dotychczasowe próby stosowania probiotyków u pacjentów podawanych radioterapii nie dawały pomyślnych rezultatów. Może  to być spowodowane tym, że podawano je po, a nie przed zabiegiem. Tymczasem, jak wydają się dowodzić eksperymenty na myszach, probiotyki mają działanie ochronne, nie zaś wspomagające odbudowę nabłonka jelitowego. Prawdopodobnie chodzi o blokowanie obumierania komórek (apoptozy).

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->