Justyna Steczkowska wybrała wodę!

Justyna Steczkowska wybrała wodę!2
Program „Wybieram wodę” to ogólnopolska społeczna kampania edukacyjna, która ma zwracać szczególną uwagę na to, jak ważną rolę w zachowaniu zdrowia odgrywa prawidłowe nawodnienie organizmu.

Program edukacyjny „Wybieram wodę” stał się okazją do spotkania i pierwszej w Polsce debaty, podczas której liderzy opinii z zakresu kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych, producenci wody oraz przedstawiciele wodociągów wspólnym głosem wypowiadali się o konieczności ochrony zasobów wodnych i prawidłowego nawodnienia Polaków. Ambasadorką programu została Justyna Steczkowska, która wzięła udział w debacie eksperckiej.

"Woda stanowi główny składnik naszych komórek, tkanek i narządów. Jest niezbędna do życia, a mimo to często pomija się jej ważną rolę w utrzymaniu pełni zdrowia. Skłoniło nas to do podjęcia działań mających na celu edukację z zakresu prawidłowego nawodnienia organizmu. Z programem „Wybieram wodę” chcemy dotrzeć do grup szczególnie narażonych na niedostateczną ilość spożywanej wody" - mówi Danuta Gajewska, prezes Polskiego Towarzystwa Dietetyki.

Sprawdź: Jaka woda zdrowia doda?

Kto powinien pić wodę?

Wśród grup, które szczególnie powinny zwracać uwagę na odpowiednie nawadnianie, wymienione zostały:

- kobiety w ciąży, które dla właściwego rozwoju płodu powinny włączyć do diety dodatkową porcję wody;

- karmiące matki, których - jak wynika z badań - nawet 30 procent nie spożywa wystarczającej ilości płynów;

- dzieci i młodzież w wieku szkolnym - dane pokazują, iż co piąty uczeń zmaga się z nadwagą lub otyłością. Obok zbyt małej aktywności fizycznej, przyczyną tego problemu jest również spożywanie zbyt dużej ilości wysokokalorycznych produktów, w tym słodkich napojów. Aż 57 procent nastolatków regularnie pije słodkie napoje. Dlatego jednym z celów kampanii jest przekonanie młodzieży szkolnej do zamiany kalorycznych napojów na wodę;

- osoby starsze, które w wyniku zmian fizjologicznych odczuwają mniejsze pragnienie. Seniorzy wypijają znacznie mniej płynów, niż potrzebuje ich organizm. Odwodnienie u osób starszych prowadzić może do zagęszczenia krwi, a tym samym zwiększyć ryzyko zakrzepów, zatorów płucnych, udaru i zawału, a także ryzyko zaburzeń świadomości.

- osoby aktywnie uprawiające sport, dla których spożycie płynów na odpowiednim poziomie ma podstawowe znaczenie nie tylko dla osiąganych wyników, ale również zapobiega urazom.

Poznaj: 6 powodów, dla których warto pić wodę z sokiem cytrynowym

Woda dla uczniów

Podczas dyskusji wspomniano o inicjatywie władz miasta Warszawy - źródełkach montowanych w warszawskich szkołach, które mają zapewnić uczniom nieograniczony dostęp do czystej, świeżej wody z wodociągu, jako alternatywy dla wody butelkowanej. Dorota Jakuta, prezes Izby Wodociągi Polskie przekazała informację na temat stanu wody kranowej. Zapewniła, że do granic naszych domów płynie woda czysta i bezpieczna do spożycia, ale należy pamiętać, że to od administratorów i właścicieli budynków należy domagać się informacji odnośnie jej finalnej jakości w naszym kranie. Z kolei Tomasz Rasztawicki, prezes Nestlé Waters Polska S.A, podzielił się z uczestnikami spotkania danymi sprzedażowymi oraz preferencjami konsumentów co do rodzaju wybieranych rodzajów wody butelkowanej. Podczas konferencji podkreślona została również rola wody nie tylko w zachowaniu zdrowia, ale także w środowisku, gospodarce, przemyśle i rolnictwie. Z uwagi na potrzebę ochrony naturalnych zasobów wodnych jednym z kluczowych zadań projektu będzie także propagowanie racjonalnego gospodarowania wodą i jej oszczędzania.

Czytaj też: Woda mineralna – pij na zdrowie! Ale jaką?

Materiały prasowe

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA