Już grypa czy jeszcze przeziębienie?

Bez wiedzy medycznej trudno jest ustalić trafną granicę między niewinnym przeziębieniem a poważną grypą. Według definicji zasadniczą różnicą jest dynamika przebiegu choroby. Niestety w praktyce, dla każdego człowieka, którego zdrowie zostało nagle podłamane, wydaje się że jest obłożnie chory.
 

Skąd bierze się infekcja?
Źródłem zakażenia jest bezpośredni kontakt z osobami zainfekowanymi. Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową w wyniku kichania i kaszlu osoby chorej lub może być obecny na przedmiotach.

Krążące w powietrzu wirusy grypy w pierwszej kolejności wnikają do naszego nosa, gardła i krtani. Tam atakują komórki błony śluzowej górnych dróg oddechowych. W wyniku zakażenia i namnażania wirusa dochodzi do niszczenia zainfekowanych komórek białkowych, które ułatwiają drogę przedostania się bakterii do organizmu. W tym momencie wkracza nasz układ odpornościowy. Reakcja obronną organizmu jest usunięcie tych drobnoustrojów poprzez kichanie, katar i kaszel.

Często tym procesom towarzyszy podwyższona temperatura ciała oraz ogólne osłabienie i złe samopoczucie.

Kilka słów na temat grypy.
Grypa ma gwałtowny początek. Często zwala chorego z nóg, pozostawiając uczucie osłabienia i ogólnego rozbicia. Charakteryzuje się dreszczami, wysoką gorączką od 38 do 40°C oraz towarzyszącymi bólami głowy, karku i mięśni.

Osłabiony organizm odczuwa utratę apetytu oraz suchy i męczący kaszel. W przypadku dzieci dodatkowo mogą wystąpić nudności, wymioty i bóle brzucha. Często takie symptomy jak ból gardła, zatkany nos i wodnisty katar są mylone z przeziębieniem. Ogólny czas trwania grypy wynosi około 7 dni, jednak kaszel i uczucie osłabienia mogą trzymać nawet do 3 tygodni.

Czytaj też: Duszący kaszel u dziecka. Skąd się bierze?

Kilka słów na temat przeziębienia
Przeziębienie to również choroba zakaźna, przenoszona drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontaktu z osobą tudzież przedmiotem zainfekowanym. Jednak w odróżnieniu do grypy jej przebieg jest o wiele łagodniejszy. Ponadto ryzyko zachorowania na przeziębienie występuje przez cały rok, a czas zachorowania utrzymuje się wyłącznie do kilku dni.

Do standardowych objawów przeziębienia zalicza się ból gardła, kichanie, uporczywy katar, stan podgorączkowy oraz ogólne złe samopoczucie chorego.

Bez względu na stopień ciężkości choroby, niezmiernie ważne jest, aby nigdy nie bagatelizować problemu. Specjaliści radzą przeleżeć w łóżku o jeden dzień dłużej niż planowany czas kuracji, aby później uniknąć kolejnych zmarnowanych tygodni na leczenie niebezpiecznych powikłań.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Kiedy najczęściej odczuwasz ból gardła?

  Najczęściej rano

  Tylko wieczorem

  Po wypiciu zimnego napoju

  W pomieszczeniach klimatyzowanych

  Przy zmianie klimatu

  Tylko przy infekcjach gardła

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA