Kalendarz alergii – sprawdź co i kiedy pyli

Alergia daje przykre objawy, dlatego przydatny jest kalendarz pyleń, który jest niezwykle ważny dla każdego alergika. To dzięki niemu może kontrolować pylenie traw i drzew, które szkodzą mu najbardziej i wywołują takie objawy jak katar, ataki kichania, swędzenie nosa i zaczerwienienie oczu, co wpływa na codzienny komfort.
Kalendarz alergii

Artykuł sponsorowany

Pyłki roślin są poważnym przeciwnikiem dla alergików, ponieważ są jednym z najczęstszych czynników powodujących objawy. Nie sposób wprawdzie ich uniknąć, ale można ograniczyć kontakt – wystarczy stosować kalendarz alergii, który jest wiarygodny i wskazuje na zawartość alergenów w powietrzu. Opracowywany jest przez specjalistów z Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, którzy pod uwagę biorą, jak długa i mroźna była zima, czy wiosna była wczesna i słoneczna. Uwzględnia również rejony – w niektórych lokalizacjach szczyt pylenia roślin może być przesunięty nawet o 2-3 tygodnie. Tak na przykład na południu Polski pyłki występują wcześniej, a w Centralnej Polsce oraz na wybrzeżu – później.

Jak kalendarz pyleń pomaga alergikom

Alergia to niewłaściwa reakcja układu odpornościowego człowieka na różnego rodzaju alergeny. U zdrowego człowieka nie występują żadne objawy, jednak u alergików powoduje często swędzenia nosa, ścian gardła oraz oczu, napady kichania, wyciek z nosa wodnistej wydzieliny i łzawienie oczu. Pierwsza alergia może wystąpić w każdym wieku, najczęściej jednak pojawia się u małych dzieci, a w okolicach 2-3. roku życia ujawnia się alergia dróg oddechowych. Leczenie alergii sprowadza się do zwalczania jej objawów, ponieważ jest to choroba na całe życie. Bardzo ważne jest, aby nie przegapić pierwszych symptomów, ponieważ im szybciej zdiagnozuje się alergię, tym łagodniejszy będzie miała przebieg. Do tego czasem objawy alergii mogą ustąpić na wiele lat, by powrócić znowu po osiągnięciu dojrzałości, a nawet po 30. roku życia. Dlatego tak ważne jest, aby kontrolować swój stan zdrowia i obecność alergenów, w tym właśnie pomaga kalendarz dla alergików.

W Polsce sezon pylenia zaczyna się już w lutym i trwa do listopada. Największe stężenie pyłków przyda na okres od maja do września, jednak osoby szczególnie wrażliwe mogą odczuwać objawy alergii przez wiele miesięcy w ciągu roku. Kalendarz dla alergii ostrzega przed możliwością wystąpienia wyższego stężenia pyłków w powietrzu, dzięki czemu alergik może przygotować się do sezonu. Uwzględnia również wegetację roślin, do której dochodzi na skutek polepszających się warunków bytowania i cieplejszego klimatu, przez co okres pylenia drzew i traw ciągle się wydłuża. Dlatego też planując dzień lub wakacje, należy korzystać z kalendarza, co pomoże uniknąć alergenów i zapobiegnie wystąpieniu uciążliwych objawów. Kalendarz pyleń jest niezbędny w profilaktyce reakcji alergicznych. Aktualny kalendarz oraz wskazówki, jak z niego korzystać, znajdziesz na stronie: http://www.alergia-allegra.pl/kalendarz.html.

Kiedy pylą trawy?

Pyłki traw to najczęstszy czynnik powodujący alergię sezonową w Polsce. Aż 16% chorych z alergicznym nieżytem nosa cierpi na uczulenie na alergeny pyłku traw (a dodatnie odczyny w punktowym teście skórnym stwierdza się u 21,3% chorych z alergią). Mogą być przyczyną astmy atopowej czy alergicznego nieżytu nosa, a przede wszystkim takich objawów jak świąd nosa, wodnisty katar, łzawienie i kichanie, może dojść również do duszności i uczucia ucisku w klatce piersiowej. Przyjmuje się, że sezon pylenia rozpoczyna się już pod koniec kwietnia, szczyt przypada na koniec maja, a wysokie stężenie utrzymuje się do drugiej połowy lipca. Pamiętać jednak należy, że zakończenie pylenia wcale nie oznacza końca alergii, ponieważ objawy mogą towarzyszyć nawet do końca września.

Polskie Towarzystwo Alergologiczne co roku aktualizuje swój kalendarz pomocny w alergii. Na maj przypada okres pylenia takich roślin jak trawy, babka, pokrzywa czy szczaw, które są bardzo długie i obejmują zwykle kilka miesięcy. Na przełomie maja i czerwca stężenie wzrasta do wartości wysokich i bardzo wysokich, co u osób uczulonych na pyłki traw może wywołać silne objawy. Na czerwiec przypada okres pylenia żyta (jest to trawa uprawna, czyli zboże), a także nakładają się na siebie okresy pylenia traw i zbóż oraz roślin złożonych (chwastów). W lipcu natomiast spada stężenie pyłków traw, ale za to wzrasta stężenie pyłku bylicy.

Reklama

Kiedy pylą drzewa?

Uczulenie na pyłki drzew jest również częstą przyczyną sezonowo występujących objawów alergii, dlatego ich pylenie jest zaznaczone w kalendarzu. Okres pylenia zazwyczaj zaczyna się już w lutym i może trwać do późnego lata. Najwcześniej zaczynają pylić drzewa wczesnokwitnące, które wykształcają swoje kwiatostany jeszcze przed okresem zimowym: leszczyna, brzoza i olcha. Nieco później dołączają drzewa późnokwitnące, tj. wiąz, sosna, dąb, lipa i platan.

Bardzo ważna jest leszczyna, ponieważ wykształca kwiatostany już późnym latem i jesienią, a coraz cieplejszy klimat powoduje, że pyłek może być uwalniany już w styczniu lub na przełomie stycznia i lutego, powodując wystąpienie alergii w tym okresie. Groźna jest również olcha, ponieważ stężenie jej pyłku jest dużo wyższe od pyłku leszczyny, a alergia ma większe znaczenie kliniczne. Kalendarz opublikowany przez PTA wskazuje, że w większości regionów Polski szczyt pylenia przypada na marzec i to w tym miesiącu alergicy mogą odczuwać nasilone objawy.

Jak alergia, to tylko kalendarz!

W okresie inwazji uczulających nas pyłków najlepiej unikać spacerów po łąkach, lasach i parkach, aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, należy ograniczyć wychodzenie z domu. Należy zrezygnować zwłaszcza ze spacerów w suchy i słoneczny dzień z lekkim wiatrem, ponieważ wtedy pyłki są bardzo agresywne i mogą zaostrzyć dolegliwości alergii. Bardzo ważna jest też higiena. Po każdym powrocie do domu należy umyć ręce, a najlepiej wziąć prysznic i umyć włosy, nie zapominając o założeniu świeżo wypranego ubrania. W ten sposób z powierzchni skóry usunie się alergeny i tym samym zapobiegnie się przykrym objawom.

Nie ma sposobu, by się całkowicie ochronić przed pyłkami, ponieważ każda roślina produkuje miliony drobinek, które z wiatrem pokonują nawet tysiące kilometrów, docierając do miejsc, gdzie nawet nie ma zarośli czy lasów. Zatem alergia wymaga stosowania kalendarza – tylko w ten sposób można monitorować stężenie pyłków i przynajmniej złagodzić objawy alergii.


Źródła:

  • http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/alergie/kalendarz-pylenia-roslin_33988.html
  • http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/alergie/alergia-pod-lupa-jaki-jest-mechanizm-powstawania-alergii_33741.html
  • http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/alergie/14-porad-jak-radzic-sobie-z-alergia_37309.html
  • https://www.odetchnijspokojnie.pl/co-i-kiedy-pyli/
  • https://www.pta.med.pl/dla-alergikow/kalendarz-pylenia-roslin/
  • https://alergiczne.info/alergia-na-drzewa/

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->