Kalendarz alergika

Starszy niż rok
Znajomość kalendarza pylenia to podstawa dla każdego alergika. Masz alergię, jesteś uczulony na pyłki drzew lub traw? Sprawdź, jak przedstawia się „alergenowy kalendarz” na każdy miesiąc roku.

Styczeń

Mimo że zima w pełni, nie dajcie się zwieść obrazom bezlistnych drzew przykrytych białym puchem. Bo oto już w styczniu przypada początek okresu pylenia dla leszczyny i olchy.

Luty

Pozornie spokojnie, zimowo i biało… nic bardziej mylnego! Leszczyna i olcha weszły właśnie w szczyt okresu pylenia, swój okres pylenia powoli rozpoczyna też wierzba.

Marzec

W marcu jak w garncu – pyłkowych alergenów do wyboru do koloru! W szczytowym okresie pylenia nadal jest olcha, w szybkim tempie dołącza do niej wierzba, swój okres pylenia kończy leszczyna, a rozpoczyna brzoza, grab i topola.

Czytaj także: Podstępny atak pyłków – dlaczego dochodzi do uczulenia?

Kwiecień

Kwiecień plecień? Raczej przekichany kwiecień! W kwietniu szczyt okresu pylenia osiągają wierzba, brzoza, grab i topola, pylić kończy olcha, za to rozpoczyna się okres pylenia dla dębu i traw.

Maj

W majowym powietrzu unosi się najwięcej pyłków dębu, powoli przybywa też pyłków traw. Pylić zaczyna ponadto żyto. Z kolei stopniowo kończy się okres pylenia dla wierzby, brzozy, grabu i topoli.

Czerwiec

Lato zbliża się wielkimi krokami, a w cieszeniu się nim przeszkadzają nam pyłki traw i żyta, których ilość w tym miesiącu osiąga swoje apogeum. Stopniowo rozpoczyna się i przybiera na sile natężenie pylenia pokrzywy i lipy.

Czytaj także: Plenerowe przygody z alergiami

Lipiec

Lipcowe podmuchy ciepłego, letniego wiatru niosą ze sobą ogromne ilości pyłków pokrzywy i lipy. W pierwszej połowie miesiąca nadal utrzymuje się też silne natężenie pylenia traw, które w ostatnich dwóch tygodniach stopniowo zaczyna słabnąć. Okres pylenia kończy ponadto żyto.

Sierpień

W pierwszych trzech tygodniach sierpnia nadal utrzymuje się duże natężenie pylenia pokrzywy. Okres pylenia kończą za to trawy i lipa.

Wrzesień

Na początek września przypada koniec okresu pylenia pokrzywy.

Oglądaj także: „Porozmawiajmy o..." - czy możemy zapobiegać pogłębianiu się alergii?

Październik, listopad i grudzień

reszcie każdy alergik uczulony na pyłki może odetchnąć pełną piersią! Październik, listopad i grudzień to miesiące całkowicie wolne od pyłków! 

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA