Kalendarz dni płodnych – jak obliczyć dni płodne?

​Kalendarz dni płodnych, zwany również kalendarzykiem małżeńskim, to jedna z naturalnych metod zapobiegania ciąży. Prowadzenie dziennika swojego cyklu miesięcznego może być jednak przydatne także dla kobiet, które planują powiększenie rodziny. Metoda opiera się przede wszystkim na dokładnej obserwacji własnego ciała. W artykule podpowiadamy, jak obliczyć dni płodne.
Termometr w dłoni
Źródło: 123RF

Spis treści

Kalendarz dni płodnych to jedna z najstarszych metod zapobiegania ciąży, a także świadomego planowania założenie rodziny. Aby jej stosowanie miało sens, należy zacząć od drobiazgowej obserwacji własnego cyklu miesięcznego. Metoda polega na wyliczeniu początku i końca dni płodnych, aby wiedzieć, kiedy zachować wstrzemięźliwość seksualną lub wręcz przeciwnie, uaktywnić się na tym polu.

Kalendarz dni płodnych – jak to działa?

Prowadzenie kalendarza dni płodnych ma pomóc we wskazaniu:

  • dni płodnych
  • niepłodnych
  • najbardziej płodnego dnia cyklu.

Ta metoda najlepiej sprawdza się u kobiet, u których miesiączki występują regularnie, a średnia długość cyklu powinna wynosić ok. 27-29 dni. Należy jednak pamiętać, że na długość cyklu mają także wpływ czynniki zewnętrzne, takie jak choćby przemęczenie czy przeziębienie. Aby z powodzeniem stosować tę metodę warto więc dokładnie obserwować swoje ciało przez kilka miesięcy.

Jak obliczyć dni płodne?

  • Dni płodne kobiety przypadają na okres owulacji, czyli czas, kiedy komórka jajowa uwalnia się z jajnika i przesuwa do jajowodu.
  • Co prawda komórka żyje tylko 48 godzin, ale dni płodnych w cyklu jest więcej. Wszystko ze względu na żywotność męskich plemników, które mogą przetrwać w ciele kobiety nawet 4-6 dni.
  • Dni płodne u pań występują w środku cyklu. Jeśli przyjąć, że standardowy cykl trwa 28 dni, to powinny one przypaść na ok. 10-18 dzień.
  • Czas owulacji kobieta może także zaobserwować dzięki innym czynnikom. Mowa między innymi o temperaturze ciała, która w tym okresie wzrasta średnio o około dwie dziesiąte stopnia Celsjusza czy o kolorze i gęstości śluzu.

Należy pamiętać, że za pierwszy dzień cyklu uznajemy ten, w którym pojawia się krwawienie. Ostatnim jest natomiast dzień poprzedzający miesiączkę.

Kalendarz dni płodnych - antykoncepcja

Wiele portali internetowych oferuje darmowe kalendarze dni płodnych, które wyznaczają poszczególne fazy cyklu. Warto z nich skorzystać, ale należy pamiętać, że dni płodne i niepłodne u kobiet nie są określone konkretnymi datami, dlatego też nie da się ich wyznaczyć ze stuprocentową pewnością. Wyliczenia są podawane w przybliżeniu, a dzieje się tak dlatego, że organizm kobiety jest wrażliwy na wszelkie czynniki zewnętrzne. Niegroźne przeziębienie czy kilkudniowy wyjazd mogą zaburzyć cały cykl. Ze względu na swoją zawodność kalendarz dni płodnych nie powinien być traktowany jako jedyna metoda antykoncepcji. Zdecydowanie bardziej przydatny może okazać się za to przy planowaniu powiększenia rodziny.

Czytaj także:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!