Nowy sklep

już ON-LINE

Kalkulator oceni ryzyko zachorowania na prostatę

Internetowy kalkulator oceniający ryzyko zachorowania na raka prostaty dostępny jest także dla polskich pacjentów – informuje Polskie Towarzystwo Urologiczne. Na stronie Kalkulatorprostaty.pl w łatwy sposób panowie będą mogli określić, czy zagraża im nowotwór.

Spis treści

Rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych, jakie występują u mężczyzn. Nie są znane przyczyny jego rozwoju – wiadomo jedynie, że ryzyko na zachorowanie związane jest z obciążeniem genetycznym oraz wzrasta wraz z wiekiem (zwykle po 50. roku życia). Wiadomo również, że zarówno w profilaktyce, jak i samym przebiegu choroby ważną rolę odgrywają nawyki żywieniowe. W skutecznym leczeniu pomaga też wczesne wykrycie raka – dzięki temu rozpoznaniu liczba pacjentów pokonujących chorobę sukcesywnie wzrasta.

Czy wiesz, że: Rak prostaty to ukryty zabójca

Reklama

Rozpoznanie raka prostaty

W rozpoznaniu choroby pomóc może wspomniany kalkulator, który pozwala przewidzieć nie tylko ryzyko wystąpienia nowotworu, lecz także agresywność jego przebiegu. Znajdziemy go na polskim odpowiedniku strony Prostatecancer-riskcalculator.com - Kalkulatorprostaty.pl.

Istnieje obecnie 8 kalkulatorów prostaty, stworzonych zarówno z myślą o pacjentach, jak i lekarzach. Z dwóch pierwszych kalkulatorów skorzystać możemy samodzielnie – pozostałe sześć wymaga już jednak specjalistycznej wiedzy medycznej. Jak czytamy na stronie, „kalkulator ryzyka 1 pozwala na ogólne oszacowanie ryzyka na podstawie wieku, wywiadu rodzinnego oraz objawów z układu moczowego”. Wynik pomaga podjąć decyzję o ewentualnej dalszej diagnostyce. Dla pacjentów, którzy znają swoje PSA (stężenie antygenu swoistego dla prostaty we krwi), stworzony został „kalkulator ryzyka 2”.

Kalkulator, na którego stworzenie wpadł prof. dr F. H. Schroeder, członek Rady Nadzorczej Fundacji Badania Raka Prostaty z siedzibą w Rotterdamie (SWOP), nie daje jednak stuprocentowej dokładności w ocenie, czy pacjent choruje na nowotwór gruczołu krokowego. Wyliczone wyniki mogą też zostać mylnie zinterpretowane. Kalkulator ma bowiem wyłącznie znaczenie  wspomagające. Jego zadaniem jest pomoc w podjęciu właściwej decyzji diagnostyczno-terapeutycznej i nie może zastąpić wizyty u specjalisty.

Czytaj też: Rak prostaty - Męska sprawa

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Pytanie: Jak często chodzisz do ginekologa?

  Nie byłam nigdy

  Raz na kilka miesięcy

  Raz w roku

  Raz na dwa lata

  Co kilka lat

  Tylko w czasie ciąży

  Gdy odczuwam jakieś dolegliwości