KancerSutra czyli sztuka miłości w chorobie nowotworowej

Starszy niż rok
Wielu pacjentów onkologicznych wraz z rozpoczęciem leczenia często rezygnuje z życia seksualnego.

Fundacja Rak’n’Roll zachęca do uprawiania seksu i pokazuje, że pomimo choroby nowotworowej można i trzeba czerpać energię i radość z bycia razem.
Na początku leczenia obawy o życie i zdrowie są tak intensywne, że życie intymne schodzi na  drugi plan. Nowotwór nie musi jednak oznaczać końca aktywności seksualnej. Istnieją bowiem setki sposobów na udany seks, nawet po mastektomii, czy ze stomią. Podczas choroby nie powinniśmy zapominać o tym, że intymność stanowi ważną sferę naszego życia, która wpływa pozytywnie na samopoczucie i wspomaga proces powrotu do zdrowia. Pomóc może nowa akcja edukacyjno-terapeutyczna Fundacji Rak’n’Roll - KancerSutra czyli sztuka miłości w chorobie nowotworowej.

Zobacz: Jak rozpoznać pierwsze objawy choroby nowotworowej

Jak odbudować bliskość?

1. Daj sobie czas! To naturalne, jeśli w okresie leczenia sfera życia intymnego zeszła na dalszy plan, ponieważ pojawiają się inne priorytety. Warto jednak dać sobie czas i powoli powracać do chwil bliskości i czułości.
2. Ale... nie czekaj zbyt długo! Partner osoby chorej często czeka na znak, czy jest ona ponownie gotowa podjąć aktywność w sferze seksualnej.
3. Odrzucając partnera, musimy liczyć się z tym, że obie strony zaakceptują zaistniałą sytuację i nie wykonają żadnego kroku ku zmianie. Nie warto czekać zbyt długo, aż problem sam się rozwiąże.
4. Rozmawiaj! Warto szczerze porozmawiać ze swoim partnerem o obawach, niepokojach, zahamowaniach, unikając przy tym złośliwości czy wzajemnych roszczeń. Życie codzienne nie pozostaje bez znaczenia. To, jaki mamy do siebie stosunek, czy darzymy się zaufaniem, czy się kłócimy – wszystko to ma wpływ na bliskość i intymność.
5. Baw się! Intymność to nie tylko seks, ale również przytulenie, pieszczoty, delikatny pocałunek, masaż. Pozwalają one poczuć bliskość i bezpieczeństwo.
6. Zbuduj nastrój! Warto w zamierzony sposób budować nastrój, sprzyjający bliskości, z pomocą muzyki, świec, wspólnej kąpieli. Należy jednak wybrać odpowiednie czas i miejsce. Obawa, że ktoś mógłby naruszać spokój tych chwil, prowadzi do blokady.

Czytaj też: Czy każdy nowotwór powoduje ból?

Zobacz wideo: Jakie badania pomogą wykryć raka?

O fundacji Rak’n’Roll Wygraj Życie!:

Fundacja Rak’n’Roll powstała w październiku 2009 roku z inicjatywy Magdy Prokopowicz, która po swoich doświadczeniach z chorobą onkologiczną chciała pomóc innym chorym w podobnej sytuacji. Od samego początku celem fundacji było stworzenie nowej jakości w sposobie mówienia o raku w przestrzeni publicznej. Przełamywanie tabu związanego z podejściem do raka w Polsce, zarażanie pozytywną energią i odczarowywanie choroby. Rak'n'Roll to fundacja, która zmienia schemat myślenia o chorobie nowotworowej i działa na rzecz poprawy jakości życia chorych na raka.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA