Karboksyterapia – odmładzający dwutlenek węgla

Karboksyterapia uznawana jest za jeden z największych przełomów w medycynie estetycznej. Jest to bezpieczna, sprawdzona klinicznie metoda stosowana do odmładzania skóry, walki z cellulitem, rozstępami, bliznami, lokalnymi nadmiarami tkanki tłuszczowej, zwiotczeniem skóry i łysieniem.
Kobieta podczas karboksyterapii
Źródło: 123RF
Spis treści

Skąd pochodzi terapia dwutlenkiem węgla?

Terapia z użyciem dwutlenku węgla (CO2) nie jest metodą nowatorską. Pomysł użycia tego gazu w leczeniu niektórych schorzeń zrodził się w latach 30. XX wieku w głowach francuskich kardiologów z uzdrowiska Royat. Stosowali oni kąpiele w wodzie nasyconej dwutlenkiem węgla u pacjentów z chorobami tętnic obwodowych kończyn dolnych. Sześćdziesiąt lat później dr Belotti i dr de Bernard, pracujący w Instytucie Termalnym w Rabbi we Włoszech rozszerzyli listę wskazań do karboksyterapii stosowanej w leczeniu uzdrowiskowym. Poza przezskórną drogą podania gazu w kąpielach wodnych pojawiła się możliwość iniekcji pod- i śródskórnej. Dzięki temu użycie dwutlenku węgla rozpowszechniło się nie tylko w terapii schorzeń żył i tętnic obwodowych, ale także w walce z problemami skórnymi, takimi jak cellulit, lokalny nadmiar tkanki tłuszczowej, wiotkość i starzenie się skóry.

Jak działa CO2 w naszym organizmie?

Dwutlenek węgla jest związkiem chemicznym stale obecnym w ciele człowieka. Powstaje w każdej komórce jako produkt końcowy procesu oddychania. Przenika do krwi, w której transportowany jest do płuc, gdzie wymieniany jest na tlen i usuwany z organizmu. W ciągu jednej godziny człowiek produkuje około 12 litrów CO2 . Zrozumiały jest więc fakt, że w wyniku ewolucji powstały w organizmie mechanizmy wykorzystujące dwutlenek węgla w regulacji procesów biologicznych. Gaz ten zwiększa przepływ krwi w tkankach i ich dotlenienie na kilka sposobów:

- zwiększa liczbę oddechów wykonywanych na minutę poprzez aktywację ośrodka oddechowego w mózgu;

- powoduje rozszerzenie małych tętniczek, w wyniku czego dochodzi do miejscowego wzmożonego przepływu krwi;

- zmniejsza zdolność hemoglobiny do wiązania tlenu, dzięki czemu czerwone krwinki chętniej oddają tlen w okolicy poddanej zabiegowi;

- pobudza proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych, co daje długotrwałą poprawę mikrokrążenia w danej okolicy ciała.

Podanie podskórne CO2 stymuluje fibroblasty – komórki skóry odpowiedzialne za produkcję włókien kolagenowych i elastycznych – do syntezy nowych. Dzięki temu dochodzi do rewitalizacji skóry. Jeśli dwutlenek węgla wstrzyknięty zostanie nieco głębiej – do tkanki podskórnej – efektem rozpierającego działania gazu będzie rozbicie komórek tłuszczowych oraz przerwanie łącznotkankowych przegród, odpowiedzialnych za powstanie cellulitu. Dzięki temu pokłady lokalnej tkanki tłuszczowej ulegają zmniejszeniu, a cellulit znika.

Karboksyterapia – sposób na blizny i rozstępy

Wspaniałe efekty przynosi również karboksyterapia zastosowana w leczeniu nieestetycznych i przerosłych blizn. Ich przyczyną jest miejscowe nagromadzenie kolagenu i nieprawidłowo zbudowanej tkanki łącznej. Dwutlenek węgla podany w taką okolicę rozdziela zrośnięte włókna, stymulując jednocześnie produkcję nowych, prawidłowo już usytuowanych. Dzięki temu blizna staje się mniej wypukła, przybiera kolor bardziej zbliżony do zdrowej skóry.

Rozstępy i wiotkość skóry są efektem zmniejszenia ilości kolagenu i włókien elastycznych, przez co skóra przybiera wygląd „papierowy”. Karboksyterapia zastosowana na taką okolicę pobudzi produkcję nowych włókien, wzmocni te już obecne, przez co skóra odzyska swój zdrowy, naturalny wygląd.

Jak przebiega zabieg?

Zabieg karboksyterapii trwa od kilku do kilkunastu minut w zależności od okolicy poddanej terapii. Obecnie, wykorzystując najnowsze technologie, udaje się podgrzać gaz do odpowiedniej temperatury zbliżonej do temperatury ciała. Dzięki temu zabieg nie jest tak bolesny, jak w przypadku pierwszych karboksyterapii, kiedy to podawany CO2 był zimny. Zabieg nie wymaga znieczulenia. Jedyny dyskomfort, jaki pojawia się przy iniekcji, związany jest z wtłoczeniem ciepłego gazu do skóry lub tkanki podskórnej. Dzięki sprawnym systemom enzymatycznym skóry trwa on tylko kilka minut, nie powodując żadnych następstw po zabiegu. Aby uzyskać najlepszy efekt, zabieg karboksyterapii należy powtórzyć 2-6 razy w odstępach jedno- do dwu-tygodniowych, w zależności od stanu wyjściowego skóry i okolicy, na która zastosowano CO2.

Czy są jakieś przeciwwskazania?

Dzięki temu, że dwutlenek węgla jest naturalną i obecną w organizmie człowieka substancją, karboksyterapia nie powoduje reakcji alergicznych ani żadnych długotrwałych następstw. Jedynymi przeciwwskazaniami do przeprowadzenia tego zabiegu są: ciąża, choroby serca, ciężka niewydolność nerek i płuc oraz ostra infekcja skóry w okolicy poddawanej zabiegowi.

Dr Piotr Sobolewski, DS Instytut

Czytaj również
Więcej z kateogrii: Uroda i sport
Przeczytaj artykuł
Operacja powiększenia biustu - 5 rzeczy, które musisz wiedzieć
Przeczytaj artykuł
Jak wybielić zęby? Jakie są popularne i skuteczne metody?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Operacja powiększenia biustu - 5 rzeczy, które musisz wiedzieć
Jak wybielić zęby? Jakie są popularne i skuteczne metody?
Masaż twarzy – w jakim celu się go wykonuje? Krok po kroku
Wybielanie zębów lampą w domu i gabinecie – cena i efekty
Wybielanie zębów węglem aktywnym: efekty, cena. Jak wybrać?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama