Kardiogrupa - co to takiego?

Lekarze zajmujący się chorobami wieńcowymi pracują w kardiogrupach. Co to dokładnie oznacza? Kto wchodzi w skład takiej grupy?

Decyzję o leczeniu operacyjnym chorego  czy też wyboru leczenia  przez kardiologa inwazyjnego czyli  wykonaniu koronaroplastyki podejmuje nie jeden lekarz lecz kardiogrupa. W skład kardiogrupy wchodzi kardiolog inwazyjny czyli ten, który robi koronarografię bądź później rozszerza naczynie wieńcowe poprzez tzw. balonikowanie.  W skład grupy wchodzi także kardiochirurg oraz kardiolog zachowawczy czyli ten, który „leczy tabletkami” i z reguły prowadzi wcześniej danego  pacjenta i właściwie doprowadza go do sali operacyjnej, na której planowana jest koronarografia.

Czytaj więcej o: Naczynia wieńcowe

Pacjent też decyduje

I właśnie ta trójka, plus najważniejszy człowiek tego zespołu czyli pacjent, podejmują wspólnie decyzję o wyborze postępowania. Wybór  postępowania zależy od stopnia zaawansowania choroby wieńcowej pacjenta i innych towarzyszących jej schorzeń. Zawsze najważniejsze jest zdrowie konkretnego pacjenta i korzyści, jakie przyniesie dla niego wybranie  danej metody leczenia.

Zobacz wideo: Choroby serca - niepokojące objawy

Współpraca z  kardiochirurgiem, dr n. med. Przemysławem Szałańskim/Beata Jany

Czytaj też: Choroby autoimmunologiczne: przeciwciała

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA