Karmienie mlekiem modyfikowanym

karmienie mlekiem modyfikowanym

Autor

Anna Żuber

Mleko modyfikowane to alternatywne rozwiązanie dla matek, które po porodzie nie mogą bądź też nie chcą podawać dziecku własnego pokarmu. Można je też stosować zamiennie z mlekiem naturalnym. Obecnie na rynku kupić można takie mleko zmodyfikowane nie zawierające laktozy czy w wersji bio.

Mleko modyfikowane

Mleko modyfikowane dla niemowląt to pokarm w proszku produkowany z mleka krowiego. Aby mogło być spożywane przez maluszki musi zostać zmieniony jego skład, ale jest on ściśle określony. Taki pokarm zawierać musi m.in. białka serwatkowe, jak również tłuszcze roślinne, zastępujące te zwierzęce. Ponadto, aby karmienie nim było możliwe uzupełnia się jego skład o żelazo. Zbyt mała ilość tego składnika mogłaby prowadzić do anemii u dziecka. Wzbogacane jest ono również m.in. witaminami: A, C, D, E, K oraz wapniem, cynkiem, jodem i selenem.

Zobacz: Karmienie piersią - rady dla początkujących mam

Karmienie mlekiem modyfikowanym

Mleko modyfikowane może być stosowane od pierwszych chwil maluszka na świecie. Taki pokarm zawiera specjalną mieszankę składników, która ma zapewnić prawidłowy rozwój. Są to m.in.:

  • kwas DHA,
  • kwas ALA,
  • nukleotyd,
  • tauryna.

Wprowadzenie mleka modyfikowanego powinno się odbywać po konsultacji z lekarzem. Mleko z butelki podawać można także zamiennie z tym naturalnym.

Mleko modyfikowane dla noworodka

W sklepach i aptekach dostępna jest cała gama mleka modyfikowanego. Chcąc wybrać najwłaściwsze musimy kierować się przede wszystkim wiekiem dziecka. Mleko początkowe to pokarm, który podajemy od urodzenia do 6 miesiąca życia. Oznaczone jest ono numerem 1 i modyfikowane jest w sposób szczególny, odpowiadający potrzebom najmniejszych dzieci.

Jakie mleko modyfikowane?

Mleko z nr 2 i 3 to odpowiednio mleko następne i junior, które uwzględniają większe możliwości trawienne malucha, ale też wzbogacono je tak, aby zaspokoić większe zapotrzebowanie energetyczne nieco starszych dzieci. Mleko następne podajemy od 5-6 miesiąca, natomiast junior od momentu ukończenia 12 miesiąca życia nawet do końca trzeciego roku życia. Jest to możliwe nawet wtedy, kiedy dziecko spożywa już zwykłe, niezmodyfikowane mleko od krowy.

Uczulenie na mleko modyfikowane

Białka mleka krowiego to dość silny alergen, a uczulenie na mleko modyfikowane są dość częstym zjawiskiem u niemowląt. Alergia na tego typu pokarm objawia się przede wszystkim w postaci zmian na skórze:

  • wysypką,
  • suchą skórą,
  • przebarwieniami,
  • brakiem apetytu,
  • rozdrażnieniem.

Oprócz produktów bez laktozy czy mleka modyfikowanego dla dzieci alergika znaleźć można także pokarm dla wcześniaków, zapobiegające ulewaniu, kolkom czy biegunkom. Na rynku kupić można także produkty bio, do produkcji których użyto mleka krów hodowanych na biodynamicznych farmach w przyjaznym i odpowiednim środowisku.

Zmiana mleka modyfikowanego

Gdy zauważymy zmiany na skórze czy brak łaknienia należy zgłosić się z dzieckiem do pediatry. Po zbadaniu i zdiagnozowaniu alergii na mleko modyfikowane lekarz zapewne zaleci zmianę pokarmu i przepisze maluchowi odpowiednie mieszanki oraz mleko zastępcze, zawierające hydrolizat białka serwatki o wysokim stopniu hydrolizy.

Czytaj też: Karmisz piersią? Pij dużo wody

Mleko modyfikowane bez laktozy

Dla dzieci ze stwierdzoną nietolerancją laktozy, czyli cukru występującego naturalnie w mleku, przygotowywane jest mleko specjalistyczne. Szacuje się, że problemy z jej przyswajaniem może mieć nawet co 10 noworodek. Objawy nietolerancji laktozy to kolka, wzdęcia, biegunka, a co za tym idzie, płacz dziecka. Wspomniane mleko specjalistyczne przy tej przypadłości zastępowane jest pokarmem na bazie białka sojowego.

Ile mleka modyfikowanego dla noworodka?

Dzieci karmione mlekiem z butelki zazwyczaj nie domagają się pokarmu tak często, jak maluszki karmione piersią. Na opakowaniu produktu znajdziemy wskazówki jak karmić niemowlę mlekiem modyfikowanym. Trzeba jednak brać pod uwagę, że każde dziecko jest inne i ma indywidulne potrzeby, także jeśli chodzi o spożywanie posiłków. Apetyt maluszka to zatem indywidulna kwestia, a schemat karmienia schemat karmienia mlekiem modyfikowanym traktować należy jako podpowiedź.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA