Karmienie piersią - rady dla początkujących mam

W czasie karmienia piersią mogą pojawiać się niedogodności, które sprawią, że będzie ono nieprzyjemne zarówno dla matki, jak i dziecka. Co wówczas robić? Oto kilka pożytecznych rad dla początkujących mam.

1. Którą piersią karmić?

Obie piersi należy traktować równo. Najlepiej więc, jeśli będziesz zaczynała karmienie od tej piersi, na której skończyłaś poprzednio.

W wyniku rozkojarzenia lub zmęczenia możesz zapomnieć o tym, którą piersią karmiłaś poprzednio. By o tym pamiętać, możesz oznaczyć pierś, przypinając agrafkę lub przypinkę po odpowiedniej stronie.

2. Pełne piersi

Jeśli czujesz, że piersi pełne są pokarmu, spróbuj wycisnąć ręcznie nieco mleka układając palce nad i pod brodawką. Naciskaj ją lekkimi, szybkimi ruchami. Zmniejszysz dzięki temu ciśnienie w piersi.

Innym sposobem jest nałożenie na piersi ciepłego, wilgotnego okładu. Najlepiej jest to robić podczas kąpieli.

Jeśli masz taką możliwość, użyj laktatora. Ale nie stosuj go zbyt często, bo pobudzisz tym piersi do produkcji jeszcze większej ilości pokarmu.

Karm dziecko jak najczęściej, nawet do 12 razy na dobę. Dziecko sygnalizuje swój głód i można zaufać jego „zachciankom”. Dzięki temu nadmiar pokarmu nie gromadzi się w piersiach.

Sprawdź: Gdy mama karmi dziecko

Internetowa Szkoła Rodzenia MedMe.pl

3. Za mało mleka

Gdy okazuje się, że pokarmu jest zbyt mało, można pomóc sobie odpowiednim napojem. Co rano pij herbatę z kopru włoskiego, który wpływa pozytywnie na laktację. Niektórzy twierdzą, że dzięki niej mleko wytwarza przyjemny dla dziecka, anyżowy zapach, który wzmaga apetyt.

By pobudzić piersi do produkcji mleka, możesz raz dziennie pić szklankę piwa bezalkoholowego. Dzięki zawartym w nim drożdżom w organizmie podnosi się poziom substancji odpowiedzialnej za produkcję mleka – prolaktyny.

Dzieci lubią nie tylko koper włoski, ale także… czosnek. Mleko pachnące czosnkiem sprawia, że dzieci jedzą nieco dłużej i więcej. A im więcej, tym bardziej pobudzają piersi do produkcji pokarmu. Dlatego dodawaj do potraw czosnek.

By pobudzić piersi do wytwarzania pokarmu, naciskaj na klatkę piersiową. Najlepiej jest uciskać miejsce nad piersiami. Rób to zawsze przed karmieniem, gdy zauważysz, że metoda skutkuje.

4. Bolące brodawki

Jeśli bolą cię brodawki, między kolejnymi karmieniami nakładaj na piersi zimne okłady, które złagodzą ból. Gdy jedna z brodawek bardzo boli, zapomnij na pewien czas o zasadzie karmienia po równo z każdej piersi i poczekaj, aż ból złagodnieje.

Łagodząco na brodawki działa mleko – wyciśnij je nieco i posmaruj nim sutek. Zamiast tego możesz użyć olejku z witaminą E. Jego pozostałości koniecznie wytrzyj przed kolejnym karmieniem. Skuteczna okaże się również oliwa z oliwek lub krem z lanoliną.

5. Blokada kanalików mlecznych

Gdy na skórze piersi i wokół brodawek pojawia się zaczerwienienie lub bolesne guzki, mogło dojść do blokady kanalików mlecznych. By temu zapobiec, noś odpowiednio dopasowany, bawełniany stanik z szerokimi ramiączkami.

Jeśli okaże się, że kanaliki zostały zablokowane, masuj piersi w kierunku sutka podczas karmienia. Krążenie krwi w piersi poprawisz także dzięki ciepłym okładom. Gdy problem nie mija, koniecznie udaj się do lekarza.

Czytaj też: Prawidłowe żywienie niemowląt

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA