Karta EKUZ – do czego służy?

Przed wyjazdem za granicę na święta, ferie lub nawet weekend, warto pamiętać o Karcie EKUZ. Co to za karta i do czego może być potrzebna?

Spis treści

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wydawana jest w celu poświadczenia prawa osoby ubezpieczonej oraz członków jej rodziny do świadczeń zdrowotnych, które stają się niezbędne z przyczyn medycznych, biorąc pod uwagę charakter tych świadczeń oraz przewidywany czas pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA. Zobacz: Karta EKUZ – do czego służy?

Ubezpieczenie medyczne za granicą

EKUZ stanowi dowód na to, że jej posiadacz jest uprawniony w państwie pobytu do świadczeń zdrowotnych, które stają się niezbędne ze względów medycznych. Takie świadczenia są udzielane podczas pobytu czasowego w innym państwie członkowskim UE/EFTA z myślą o zapobieżeniu przymusowemu powrotowi do kraju zamieszkania po to, by poddać się wymaganemu leczeniu.

Dzięki tej karcie możliwe jest kontynuowanie pobytu w innym państwie UE/EFTA w warunkach bezpiecznych dla zdrowia. O tym, jakie świadczenia są dla danej osoby niezbędne, decyduje lekarz w państwie pobytu.

Należy pamiętać, że EKUZ nie daje żadnych uprawnień, gdy celem podróży jest uzyskanie leczenia, a więc nie można na jej podstawie skorzystać z zaplanowanych świadczeń w innym państwie członkowskim UE/EFTA!

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->