ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Karuzela kontrastowa - do łóżeczka, z pozytywką

Karuzela kontrastowa może być zawieszona nad łóżeczkiem lub fotelikiem już od pierwszych tygodni życia. W odróżnieniu od zwykłych karuzeli, te w kontrastowych kolorach nie tylko umilą czas spędzony w łóżeczku, ale również będą stymulować jego zmysły. Sprawdź, jak działa karuzela kontrastowa.
Karuzela kontrastowa dla dziecka
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Karuzela kontrastowa

Pierwsze miesiące życia dziecka to czas intensywnego rozwoju wszystkich zmysłów, w tym wzroku, słuchu, czucia. Maluch przychodzi na świat widząc jedynie rozmyty obraz. W kolejnych tygodniach życia będzie dostrzegać tylko proste, wyraziste kształty i silnie kontrastowe kolory: czarny, czerwony i biały. Nie zobaczy natomiast drobnych szczegółów i pastelowych barw. Dlatego, zdaniem wielu specjalistów, najlepsze zabawki dla maluchów w wieku noworodkowym i niemowlęcym, to te maksymalnie proste, które wykonano z użyciem kontrastujących barw.

Karuzela kontrastowa jest zabawką edukacyjną, której wszystkie elementy mają kolor czarny, czerwony lub biały. I właśnie dlatego jest tak atrakcyjna dla małego dziecka.

Reklama

Czym karuzela kontrastowa różni się od zwykłej?

Zwykła karuzela, zawieszana nad łóżeczkiem, służy przede wszystkim do usypiania dziecka. Zazwyczaj ma delikatne, pastelowe kolory. Noworodek praktycznie jej nie dostrzega, mimo iż znajduje się ona w zasięgu jego wzroku. Zabawkę odbiera głównie poprzez zmysł słuchu – wygrywane przez pozytywkę melodie działają wyciszająco i ułatwiają zasypianie.

Karuzela kontrastowa oprócz wyciszenia przed snem dziecka dzięki delikatnym melodyjkom, dodatkowo stymuluje zmysły dziecka. Z czasem będzie też pozytywnie oddziaływać na rozwój motoryczny malucha, gdy ten zacznie wyciągać w jej stronę rączki i próbować chwycić jej elementy.

Reklama

Jak działa karuzela kontrastowa do łóżeczka na zmysły dziecka?

Karuzela kontrastowa do łóżeczka jest zabawką, która wpisuje się w aktualne trendy rozwojowe dotyczące wychowania dzieci. Zabawki tego typu mają sprzyjać integracji sensorycznej maluchów, rozumianej jako zdolność mózgu do odpowiedniego odbierania i przetwarzania bodźców zmysłowych, a następnie generowania właściwej reakcji.

Kontrastowa karuzela ćwiczy zmysł wzroku, a także słuchu poprzez wygrywane przez pozytywkę melodie. Próby dotknięcia zabawki będą stanowić trening dla zmysłu orientacji w przestrzeni.

Reklama

Z jakich elementów składa się kontrastowa karuzela nad łóżeczko?

Kontrastowa karuzela nad łóżeczko działa na baterie. Obracając się wokół własnej osi, wygrywa przyjazne dla dziecięcego ucha melodie. Zabawka składa się z takich elementów, jak:

  • pozytywka,
  • czarno-czerwono-białe zabawki,
  • lusterko, w którym dziecko zobaczyć może swoje odbicie.

Obserwując kręcącą się karuzelę, niemowlę ćwiczy także umiejętność rejestrowania obiektów znajdujących się w ruchu, ale też mięśnie gałek ocznych.

Reklama

Jak zamontować karuzelę kontrastową do łóżeczka?

Karuzelę kontrastową do łóżeczka należy zamocować w zasięgu wzroku dziecka, tak by jej elementy znajdowały się około 20-30 centymetrów od buzi malucha. To optymalna odległość, gdyż w pierwszych tygodniach życia dzieci nie widzą przedmiotów, które znajdują się dalej lub bliżej.

Co ważne, karuzela kontrastowa powinna rosnąć razem z dzieckiem. W okresie noworodkowym i wczesno-niemowlęcym, maluch widzi wyłącznie proste formy. Jednak po ukończeniu 6. miesiąca życia jego wzrok jest w stanie dostrzec więcej szczegółów. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest karuzela wyposażona w zabawki dwustronne, które można obrócić, ukazując dziecku bardziej skomplikowane kształty np. zwierzątek.

Gdy dziecko będzie nieco starsze, można odpiąć zabawki i dać mu do samodzielnej zabawy w łóżeczku, zwłaszcza że każda z nich zawiera interesujący element np. grzechotkę czy szeleszczący materiał.

Reklama

Kontrastowa karuzela do fotelika

Kontrastowe karuzele dostępne są też w wersji podróżnej. Przypięte do dziecięcego fotelika, wózka czy nosidełka, umilą długą wycieczkę lub spacer. Tym bardziej, że kilkumiesięczne niemowlę nie wykazuje jeszcze zainteresowania światem zewnętrznym.

Tego typu przenośna karuzela najczęściej nie jest wyposażona w pozytywkę, ma natomiast dzwoneczek, lusterka i inne przyciągające uwagę malucha elementy. Co ważne, wiele z nich można łączyć z innymi podobnymi, na przykład kontrastową matą sensoryczną.

Czytaj również
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Akcesoria dla dzieci
Mydło dla dzieci - jakie warto wybrać? Rodzaje
Niemowlę w kąpieli
Sterylizator do butelek i smoczków – jak działa? Jaki wybrać?
Butelki w sterylizatorze
Oliwka dla dzieci - jakie ma właściwości? Zastosowanie
Dziecko w kąpieli
Podobne artykuły
Termofor i pluszowy miś
Termofor z pestek wiśni - jak go używać? Dla dorosłych i dla niemowlaka
Pomarańczowa gruszka do nosa
Gruszka do nosa - dla niemowlaka i dzieci. Jak używać?
Niemowlę ze smoczkiem w buzi
Smoczek - uspokajający, na ząbkowanie. Jaki smoczek dla niemowlaka?
Dziecko z ręką w gipsie
Temblak dla dziecka - kiedy stosować?
Dziecko bawiące się zabawkami sensorycznymi
Zabawki sensoryczne - dla dzieci, niemowląt. Jak działają?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!