Kaszel krtaniowy u dzieci i dorosłych - leczenie, objawy i przyczyny

kaszel krtaniowy

 

Ocena użytkowników

(liczba ocen 3)

Przyczyną kaszlu krtaniowego, inaczej zwanego szczekającym, może być zapalenie krtani, wady rozwojowe czy ciało obce. Kaszel krtaniowy zarówno u dziecka jak i dorosłego wymaga konsultacji z lekarzem i diagnostyki w celu znalezienia przyczyny.

Kaszel krtaniowy

Kaszel to często sygnał, że nasz organizm, a dokładnie układ oddechowy, chce się oczyścić, głównie z zanieczyszczeń, które wdychamy przebywając na powietrzu. Czasem jednak może być symptomem choroby wymagającej leczenia.

Kaszel krtaniowy najczęściej przypomina szczekanie psa, stąd też nazywany jest szczekającym. To kaszel suchy, wyjątkowo męczący, a przez wielu pacjentów określany także wręcz jako duszący. Chorzy, u których wystąpił, nierzadko narzekają także na towarzyszące mu:

  • świsty wdechowe,
  • chrypkę,
  • całkowity brak możliwości mówienia.

Czytaj też: Kaszel palacza - objawy, leczenie i domowe sposoby​

Kaszel krtaniowy u dziecka

Za normę przyjmuje się około 10 pojedynczych kaszlnięć u dzieci. Jeśli jednak jest ich więcej i przypominają one szczekanie psa, należy zgłosić się z malcem do pediatry, gdyż mogą to być symptomy kaszlu krtaniowego, który wymaga leczenia.

Kaszel krtaniowy przyczyny

Krtaniowy kaszel u dziecka może oznaczać podgłośniowe zapalenie krtani, ale też dostanie się do układu oddechowego ciała obcego. Jeśli mały pacjent zaczął kasłać nagle, należy jak najszybciej zgłosić się z nim do placówki medycznej. Niepożądany w układzie oddechowym obiekt stanowi bowiem zagrożenie dla życia.

Jeśli faktycznie kaszel powoduje ciało obce, konieczne będzie jego jak najszybsze usunięcie, a także (w razie braku możliwości oddychania) uprzednie wykonanie tracheotomii, czyli rozcięcie przedniej ściany tchawicy w celu wprowadzenia do układu oddechowego specjalnej rurki. Zapewni ona dopływ powietrza do płuc z pominięciem zablokowanej górnej części dróg oddechowych.

Zobacz również: Zapalenie tchawicy - objawy i leczenie u dzieci i dorosłych

Co na kaszel krtaniowy?

Za kaszel szczekający odpowiadać może także nieprawidłowa budowa krtani. Wówczas pomocna może okazać się ingerencja chirurgiczna, choć nie w każdym przypadku jej wykonanie jest konieczne.

O podaniu farmakologii po przeprowadzeniu wywiadu i postawieniu diagnozy zdecyduje lekarz. Mogą być to sterydy i inhalacje z soli fizjologicznej, a w cięższych przypadkach podawanie tlenu oraz adrenaliny.

Syrop na kaszel krtaniowy

Aby wyleczyć kaszel suchy krtaniowy u dziecka można też stosować domowe metody. Wsparcie leczenia zapewni podawanie syropu prawoślazowego. Ten specyfik z prawoślazu lekarskiego działa przeciwzapalnie i nawilżająco. Może być on stosowany zarówno przy kaszlu suchym, jak i mokrym. Błonę śluzową dróg oddechowych złagodzi także miód.

Kaszel krtaniowy u dorosłych

Za pojawienie się kaszlu szczekającego u dorosłego pacjenta bardzo często odpowiedzialne są wirusy (na przykład grypy, czy paragrypy), które wywołują m.in. zapalenie krtani. Objawy takie jak:

  • nagły atak kaszlu,
  • świst wdechowy,

mogą być również spowodowane urazem krtani.

Aby móc rozpocząć leczenie kaszlu konieczne jest postawienie właściwej diagnozy. W przypadku dorosłego pacjenta to ważne z uwagi na możliwość wystąpienia zmian nowotworowych, dlatego jeśli kaszel nas niepokoi i utrzymuje się dłuższy czas należy koniecznie zgłosić się do lekarza. Zapewne zleci on diagnostykę m.in. pod kątem wykluczenia raka. 

Czytaj też: Antybiotyk na zatoki - leczenie bakteryjnego zapalenia zatok

Temat miesiąca: Gardłowa Sprawa, przeziębienie i grypa