Kaszel może mieć wiele przyczyn. Sprawdź je wszystkie

Różne są rodzaje kaszlu - od pokasływania, poprzez kaszel wywołujący duszność, kaszel poinfekcyjny, do kaszlu z odkrztuszaniem wydzieliny lub krwi. Kaszlowi mogą towarzyszyć ból głowy, gorączka, ból gardła i świszczący oddech.
Kaszel może mieć wiele przyczyn. Sprawdź je wszystkie
Źródło: 123RF

Podobnie jak rodzajów, równie wiele może być przyczyn kaszlu - od przeziębienia, poprzez zakażenie bakteryjne, astmę, refluks, kaszel palacza, po nowotwór płuc. Dlatego kaszlu nigdy nie można lekceważyć. Nieustępujący przez dłuższy czas, przewlekły kaszel może świadczyć o ciężkiej chorobie.

Czytaj też: Uporczywy, suchy, poranny – wszystko, co powinniśmy wiedzieć o kaszlu

Przyczyny kaszlu

1. Infekcja górnych dróg oddechowych. Typowe objawy towarzyszące to katar, ból gardła, ogólne złe samopoczucie, lekka gorączka.

2. Zakażenie bakteryjne (zapalanie płuc lub inne zakażenie dróg oddechowych). Rozwija się w ciągu kilku godzin lub dni. Zwykle towarzyszy temu kaszel z odkrztuszaniem zielonej lub żółtej wydzieliny, silna gorączka, ból w klatce piersiowej, dreszcze.

3. Palenie papierosów. Kaszel z odkrztuszaniem małych ilości plwociny.

4. Astma. Nawracające napady świszczącego kaszlu, duszności. Typowe objawy to suchy kaszel, czasami duszności i świsty, często nasila je wysiłek, zimne powietrze, przeziębienie.

5. Refluks żołądkowo-przełykowy czyli zgaga. Typowym objawem jest pieczenie w nadbrzuszu nasilające się podczas leżenie na plecach, szczególnie często pojawiające się po posiłku. Kaszel jest wynikiem podrażnienia przełyku treścią pokarmową i kwasem z żołądka.

6. Zapalanie krtani i oskrzeli. Typowe objawy to szczekający kaszel, świszczący oddech, chrypa, gorączka. Bardzo często występuje u małych dzieci, do 3 roku życia, po przebytym przeziębieniu.

Zobacz też: Rak krtani

7. Krztusiec. To infekcja bakteryjna powodująca kaszel i skurcz, w wyniku którego pojawia się napadowy, szczekający kaszel. Objawy dodatkowe to wymioty, nudności, gorączka.

8. Rozedma lub inne przewlekłe choroby płuc. Typowe objawy to duszności, trudności w oddychaniu, kaszel z odkrztuszaniem, zwłaszcza rano po przebudzeniu.

9. Gruźlica. Gorączka, nocne poty, utrata masy ciała, przewlekły kaszel, odkrztuszanie krwi.

10. Nowotwór płuc.

11. Zator płucny. Typowe objawy to ból w klatce piersiowej, lęk, uczucie słabnięcia, pocenie się, odkrztuszanie krwistej wydzieliny, przyspieszony oddech.

12. Przyjmowanie niektórych leków powoduje kaszel, np. niektóre leki stosowane w nadciśnieniu tętniczym.

Zobacz: Naturalne leki na kaszel

Czytaj też: Kaszel może mieć wiele przyczyn. Sprawdź je wszystkie

Edyta Jóźwiak

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!