Kaszel u dziecka – jakie są rodzaje kaszlu i jak złagodzić objawy domowymi sposobami?

Kaszel to objaw podrażnienia błony śluzowej dróg oddechowych i może być wywołany przez wiele różnych czynników. Kaszel w przypadku małych dzieci, a zwłaszcza niemowląt jest niepokojącym objawem, nie należy go lekceważyć. Każdy rodzic powinien umieć rozpoznać charakter kaszlu i wiedzieć, przez co może być wywołany. Taka informacja będzie pomocna podczas wizyty u lekarza. Co pomoże dziecku poczuć się lepiej?
1

Artykuł sponsorowany

Spis treści

Artykuł sponsorowany

Rodzaje kaszlu u dzieci

Kaszel może mieć różny charakter. W zależności od tego, kiedy się pojawia i jakie objawy mu towarzyszą, może wskazywać na inną dolegliwość.

Kaszel suchy

Najczęściej oznacza początek infekcji. Może również występować w końcowej fazie choroby. Kaszel u dziecka pojawia się od czasu do czasu, najczęściej w nocy. Kiedy towarzyszy mu katar, gorączka i ból gardła wskazuje na przeziębienie. Suchy kaszel może utrzymywać się nawet do tygodnia po wyzdrowieniu. Jeśli dziecko ma prawidłową temperaturę ciała i czuje się dobrze, to kaszel nie jest objawem choroby i po czasie sam ustąpi. Suchy kaszel bez objawów infekcji może sugerować zakrztuszenie się lub alergię.

Kaszel mokry

Oznacza koleją fazę infekcji. Kaszel suchy zawsze prędzej czy później zmienia się w kaszel mokry związany z odkrztuszaniem wydzieliny. Przy tym rodzaju kaszlu najważniejsze jest by nie hamować odruchu kasłania żadnymi lekami (w tym czasie pomogą syropy na mokry kaszel). Kaszel pomaga naturalnie pozbyć się zapalnej wydzieliny.

Kaszel szczekający

To bardzo męczący rodzaj kaszlu. Jego nazwa wzięła się od dźwięku, jaki wydaje z siebie osoba chora (przypomina szczekanie psa), atakuje salwami. Może nadejść niespodziewanie w środku nocy i nie pozwolić dziecku spokojnie spać. Po takim ataku dziecko może przez jakiś czas cierpieć z powodu chrypki. Oprócz kaszlu mogą pojawić się również duszności, a przy wdechu słychać wyraźny świst. Ten rodzaj kaszlu świadczy o zapaleniu krtani lub jest objawem alergii. To bardzo niebezpieczny rodzaj kaszlu, który wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem.

Kaszel napadowy

To charakterystyczny objaw alergii wziewnej, czyli wywołanej przez alergeny dostające się do organizmu przez układ oddechowy. Jest zwykle suchy i płytki. Może mu towarzyszyć napadowe kichanie i wodnisty katar, ale nie pojawia się gorączka i objawy charakterystyczne dla infekcji. Jeśli kaszel pojawia się zwykle w domu, w nocy lub nad ranem, to dziecko może uczulać coś z najbliższego otoczenia (kurz, pleśnie, zwierzęta).

Kaszel gwałtowny

Zwykle powoduje go ciało obce, które przypadkowo dostanie się do oskrzeli. Kiedy dziecku uda się wykrztusić ciało obce kaszel ustaje. Jeśli pomimo prób coś nadal tkwi w oskrzelach i dusi, należy jak najszybciej jechać z dzieckiem do szpitala.

Kaszel krztuszący

Świadczy zwykle o zapaleniu oskrzelików. Jest bardzo niebezpieczny dla niemowląt. Powoduje go śluz w oskrzelach, który może być trudny do odkrztuszenia. Dziecko przy kaszlu krztuszącym oddycha z wyraźnym wysiłkiem, stęka. Do krwi nie dociera odpowiednia ilość tlenu i dziecko może nawet zsinieć. W takim wypadku należy od razu jechać do szpitala, gdzie zostanie podany tlen oraz leki.

Kaszel przewlekły

Charakterystyczny dla biernych palaczy. Jego przyczyną jest podrażnienie dróg oddechowych przez dym papierosowy.

Kaszel po chorobie

Jeszcze przez wiele dni po przebytej chorobie dziecko może męczyć kaszel. Powodem tego stanu są zniszczenia w śluzówce dokonane przez wirusy przebytego przeziębienia lub grypy. W tym czasie trzeba chronić dziecko przed kolejnym zachorowaniem, a także ograniczyć do minimum przejścia z zimnego dworu do ciepłego domu.

Kaszel u dziecka – co pomaga na kaszel?

W przypadku kaszlu spowodowanego przez infekcje (mokrego i suchego), dziecku można pomóc domowymi sposobami. Przede wszystkim należy dbać o właściwe nawilżenie od wewnątrz i na zewnątrz. Dziecko powinno jak najwięcej pić (niegazowanej wody lub ciepłych herbatek), a pokój, w którym przebywa, należy nawilżać (można na przykład rozwiesić na kaloryferze mokre ręczniki lub skorzystać z nawilżaczy powietrza). Dziecko należy układać wysoko w łóżeczku – uniesiona głowa pomoże łatwiej oddychać i odkrztuszać wydzielinę.

Warto również poduszkę dziecka skropić olejkiem eterycznym (sosnowym, lawendowym, eukaliptusowym, z drzewa herbacianego), a starszym dzieciom zrobić parówkę, czyli inhalację nad miską gorącej wody z dodatkiem olejków. Można też natrzeć dziecko maściami rozgrzewającymi, które pomagają w odrywaniu się śluzu od ścian oskrzeli. Pomocne będę również domowe syropy (z pędów świerka lub sosny) oraz miód dla dzieci powyżej pierwszego roku życia. Pamiętajmy, że w przypadku niemowląt każda choroba wymaga konsultacji z lekarzem i żadnego rodzaju kaszlu nie można bagatelizować.

Wiele praktycznych porad na temat leczenia kaszlu u dzieci można też znaleźć na http://www.kaszeludzieci.pl/.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!