Kawa ochroni Cię przed rakiem?

Starszy niż rok
Badania amerykańskich naukowców wykazały, że kawa może mieć zbawienny wpływ na profilaktykę raka skóry. 
 

Naukowcy przeprowadzili badania, na podstawie których wykazali, że ryzyko zachorowania na nowotwór podstawnokomórkowy skóry kobiet, które piją więcej niż trzy filiżanki kawy dziennie, jest o 21% mniejsze niż w przypadku tych z nich, które kawy prawie nie piją lub są entuzjastkami odmiany bezkofeinowej. Jeżeli chodzi o panów, tzw. kawosze chorują na ten nowotwór o 10% rzadziej niż mężczyźni unikający „małej czarnej”.

Zobacz: Kawa może powstrzymać rozwój próchnicy

Kawa na nowotwory

Choć rak podstawnokomórkowy skóry ma niski stopień złośliwości i rzadko bywa śmiertelny, występuje częściej niż pozostałe nowotwory skóry. Według American Cancer Society podstawnokomórkowy nowotwór skóry stanowi aż 80% wszystkich przypadków raka skóry.

Zdaniem prowadzącego badania doktora Jali Han powodem, dla którego tak się dzieje, jest obecność kofeiny w kawie. Za słusznością tego stwierdzenia przemawia fakt, że u grupy osób, które w trakcie badań piły kawę bezkofeinową, nie odnotowano niższego ryzyka rozwoju raka skóry. Nie ma jednak pewności, czy również zawarte w kawie przeciwutleniacze nie mają równie silnego wpływu na nasz organizm.

Zobacz też: Szpiczak mnogi

Zobacz wideo: Znaczenie odpowiedniego żywienia

Żywienie jest ważne dla osób zdrowych, ale jeszcze ważniejsze dla chorych - mówi dietetyk Ewalina Bancerz-Poźniak.

Badacze zwracają jednak uwagę na to, by mimo wszystko nie lekceważyć zagrożenia wywołanego nadmierną ekspozycją swojego ciała na słońce. Nawet miłośnicy kawy nie powinni zapominać o stosowaniu kremu z filtrem przeciwsłonecznym podczas opalania. W przeciwnym razie grozi im ryzyko zachorowania na inne rodzaje nowotworów skóry, w tym najgroźniejszego z nich – czerniaka. Wyniki badań nie wykazały bowiem, jakoby kawa miała chronić także przed nim. Warto o tym pamiętać.

Czytaj: Pij kawę! Twoja wątroba będzie zdrowsza

Czytaj też: Herbata z liści kawy chroni przed chorobami?

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA