Kichaj na przeziębienie

Starszy niż rok
Sposobów na przeziębienie jest mniej więcej tyle ile ludzi. Czy zmuszać się do jedzenia, co wolno pić i dlaczego, to niektóre zebrane wskazówki dla szybszego i łatwiejszego przejścia przez ten trudny czas.

Jest dużo różnych metod leczenia przeziębienia. Podstawową jest pójście do łóżka i wyspanie się. Sen przeciwdziała spadkom poziomu limfocytów, które walczą z wirusami. Przy gorączce poleca się użycie leków zawierających paracetamol, który dodatkowo uśmierza ból. Na kaszel stosuje się preparaty przeciwkaszlowe i wykrztuśne. Ból gardła załagodzą tabletki do ssania. Nie zapomnij także o witaminie C, najlepiej z rutyną, która podnosi odporność organizmu.

Pamiętaj!

 • Przy przeziębieniu koniecznie połóż się do łóżka – przechodzenie choroby to najczęstsza przyczyna powikłań. Stopy rozgrzej ciepłą wodą lub termoforem, zaś plecy i klatkę piersiową natrzyj rozgrzewającą maścią.
 • Pij napary z ziół, takich jak: czarny bez, lipa, rumianek, tymianek czy mięta pieprzowa.
 • Poza medykamentami stosuj płukanie gardła.
 • Używaj jednorazowych chusteczek - dzięki temu nie zarażasz siebie na nowo wirusami, które na niej są.
 • Jeść trzeba zdrowo i tyle, na ile ma się ochotę. Nie należy się bezwzględnie zmuszać do jedzenia.
 • Dużo pij – przynajmniej 2 litry dziennie. Mogą to być soki, herbaty czy woda mineralna. Pod żadnym pozorem nie może to być napój gazowany, w szczególności prosto z lodówki!
 • Krople do nosa zażywaj najdłużej 2 dni, potem mogą uszkodzić śluzówkę nosa.
 • Niezbędna jest witamina C, która nie tylko zmniejsza objawy przeziębienia, ale skraca czas trwania choroby. Nie uchroni jednak całkowicie przed chorobą.
 • W czasie choroby można śmiało brać kąpiel, ponieważ to nie tylko rozgrzeje nasze ciało, ale również usunie z niego wirusy. Należy jednak pamiętać, aby zaraz po wieczornej ciepłej kąpieli udać się od razu do łóżka.
 • Pod żadnym pozorem nie wolno pić alkoholu na rozgrzewkę. Dopuszczalna jest jedynie herbata z rumem, ale pod warunkiem, że nie przyjmujemy antybiotyków.
 • W czasie choroby nie pal papierosów i unikaj zadymionych pomieszczeń.
 • Lekarstwa przepisane przez lekarza należy spożywać do końca kuracji, zgodnie z zaleceniami.
 • Warto dobrze wywietrzyć mieszkanie, zaś temperatura pomieszczenia nie powinna przekraczać 22°C w salonie i 18°C w sypialni. W powietrzu jest gęsto od zarazków, które nie pomagają w leczeniu choroby. Chłodniejsze otoczenie zmniejsza obrzęk błon śluzowych i pomaga w oddychaniu.
 • Należy mieć naszykowaną zapasową pidżamę lub koszulę, ponieważ przeziębienie sprzyja nadmiernemu poceniu się.
 • Przed wzięciem każdego lekarstwa zapoznaj się z ulotką zamieszczoną w opakowaniu. Bezcenne okazują się także porady farmaceuty w aptece.

Zielarka radzi…

Rumianek, którego właściwości przeciwalergiczne doceniono już dawno, może być również zastosowany do inhalacji przy katarze lub w postaci herbaty. Można go kupić w saszetkach lub w sypkiej postaci.

Tymianek wykazuje działanie antybakteryjne i wykrztuśne, często znajduje się w syropach wykrztuśnych. Napar można pić kilka razy dziennie.

Mięta pieprzowa powoduje obniżenie gorączki, szczyptę dodaje się do herbaty.

Zobacz: Leki na przeziębienie, które nie działają. Jak wybierać?

Napar z lipy łagodzi katar i bóle głowy oraz pomaga w usuwaniu szkodliwych substancji z organizmu.

Czarny bez, stosowany przy produkcji wina, które kiedyś spożywano przy przeziębieniu, powoduje obniżenie gorączki oraz jest szczególnie polecany przy dolegliwościach układu oddechowego.

Na bolące gardło poleca się płukanie roztworem nadmanganianu potasu.

Zwalcz pierwsze objawy przeziębienia domowymi sposobami

Z przeziębieniem należy walczyć także domowymi, sprawdzonymi sposobami.

Na początek - miód i sok z malin, które możemy dodawać do herbaty.

Warto pamiętać, że miód traci swoje właściwości w bardzo gorących płynach, dlatego temperatura herbaty powinna wynosić maksymalnie 40°C.

Miód dodatkowo rozgrzeje i nawodni organizm oraz usunie z niego toksyny.

Rozgrzać ciało pomoże również wymoczenie nóg w gorącej wodzie. Podstawą kuracji jest częstsze przyjmowanie płynów – soków, wody mineralnej, herbaty, których temperatura jest pokojowa.

Rozgrzewająca kąpiel

Relaksującą propozycją jest wzięcie niezbyt gorącej (poniżej 40oC) kąpieli, trwającej nie dłużej niż 15 minut. Do wody można dodać krople olejku tymiankowego lub sosnowego.

Jak poradzić sobie z katarem?

Walka z katarem jest jednym z najważniejszych elementów leczenia przeziębienia, ponieważ nieleczony może skończyć się nawet zapaleniem zatok. Dzieje się tak dlatego, że zatkany nos zmusza do oddychania ustami, przez co zatoki nie spełniają swoich podstawowych funkcji: nie oczyszczają powietrza z drobinek kurzu i drobnoustrojów. Dodatkowo oddychanie ustami wysusza drogi oddechowe i gardło, które staje się bardziej podatne na wszelkiego rodzaju infekcje.

Dlatego też do walki z katarem trzeba się przyłożyć w sposób szczególny. Oprócz medykamentów warto zastosować inhalacje z dodatkiem olejków z eukaliptusem lub tymiankiem. Poprawia to krążenie w śluzówce nosa, zmniejsza obrzęk i pozwala na swobodny oddech.

Jedz smacznie, ale przede wszystkim zdrowo

Nieodłącznym elementem walki z przeziębieniem jest prawidłowe odżywianie się. Nasz organizm jest osłabiony, nie potrafi poradzić sobie sam z wirusami, dlatego warto go wspomóc odpowiednimi elementami diety. Bezkonkurencyjne są tutaj owoce i warzywa, które powinny stanowić codzienną część naszego posiłku. Popularne jest spożywanie czosnku, który wykazuje działanie antybakteryjne. Zamiast kawy wypijmy zieloną herbatę, która wspomaga działanie witamin.

Przed przeziębieniem nie uciekniemy, ale możemy sprawić, że przejdziemy je łagodniej i szybciej. Jeżeli w sposób rozsądny podejdziemy do nieustającej walki naszego organizmu ze wszechobecnymi wirusami, to z pewnością wyjdziemy z tego nie tylko zdrowi, ale również zahartowani i silniejsi.
EK

Zobacz: Jak przetrwać przeziębienie?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Kiedy najczęściej odczuwasz ból gardła?

  Najczęściej rano

  Tylko wieczorem

  Po wypiciu zimnego napoju

  W pomieszczeniach klimatyzowanych

  Przy zmianie klimatu

  Tylko przy infekcjach gardła

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA