Nowy sklep

już ON-LINE

Kiedy bolą stawy

Strzykanie, zgrzytanie, mrowienie i ucisk w stawach – to jedne z najczęstszych objawów zwyrodnień. Do tej pory był to problem przeważnie osób starszych, jednak obecnie dotyka on coraz młodszych pacjentów. Co powoduje zwyrodnienia i jak sobie radzić z bólem?

Spis treści

Stawy to organ, który przez całe życie zmaga się z ogromnymi obciążeniami, a zwyrodnienia są najczęstszą przyczyną niepełnosprawności. Jak twierdzą eksperci, co dziewiąty Polak boryka się z tym problemem, a współczesny tryb życia ludzi niestety nie poprawia statystyk. 

Stawy to miejsca, w których stykają się dwie lub więcej kości. Ich funkcja umożliwia nam poruszanie się. – Powierzchnie stawowe kości pokryte są odporną chrząstką szklistą, która umożliwia sprawne wykonywanie ruchów kończyn bez bólu i bez ograniczeń zakresu ruchu. Jednak z czasem chrząstka wyciera się, co prowadzi do powstania zmian zwyrodnieniowych – mówi Przemysław Kubala, lekarz sportowy i ortopeda. Powodem wycierania się chrząstki może być nieprawidłowa budowa stawów, stany po urazach, nieprawidłowe wzorce ruchowe, cukrzyca, zaburzenia ukrwienia czy predyspozycje genetyczne.

Według badań liczba stawów dotkniętych chorobą wzrasta wraz z wiekiem i jest zwykle większa u kobiet niż u mężczyzn. Problem ten trzy razy częściej dotyka pań przede wszystkim ze względu na bardziej aktywny tryb życia.

Ból stawów może pojawić się w momencie ruchu i może być na tyle poważny, aby ten ruch ograniczyć. – Najczęściej bolą nas kolana, biodra i barki, ponieważ są to miejsca narażone na bardzo duże obciążenia, np. podczas wchodzenia po schodach, wstawania z krzesła, przenoszenia ciężarów czy po prostu podczas stania. Nagłe bóle stawów mogą być spowodowane urazem, np. skręceniem, stłuczeniem lub zapaleniem torebki stawowej – mówi Przemysław Kubala.

Czytaj także: Problemy ze stawami a trening aerobowy

Ból stawów jest narastający i tępy, nasila się zwłaszcza po obciążeniu, czyli na przykład po dłuższym chodzeniu. Większość chorych skarży się też na sztywność stawów, odczuwaną zwłaszcza rano i po dłuższym odpoczynku.

Przewlekły ból może być też znakiem poważnych chorób, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, białaczka lub rak kości. Jeżeli trwa on dłużej niż kilka dni lub towarzyszy mu gorączka, utrata masy ciała czy inne nietypowe objawy, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Uszkodzenia stawów są właściwie nieodwracalne, ale istnieje wiele metod, które pomagają leczyć objawy, uśmierzać ból, a nawet zatrzymywać rozwój choroby. Najczęściej walkę ze zwyrodnieniami pacjent musi zacząć od zmiany swoich dotychczasowych przyzwyczajeń, czyli diety i poprawy swojej sylwetki.

Osoba cierpiąca na zwyrodnienia powinna unikać pozycji, które wzmagają ból, zwłaszcza długiego stania, kucania czy przygarbienia pleców. Zdrowy tryb życia i zmiana nawyków jest receptą na lepsze samopoczucie, ale to niejedyny sposób na walkę z bólem. Pacjenci stosują leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i witaminy A, C i E, które zażywane regularnie mogą znacznie zmniejszyć uciążliwe objawy.

Co zrobić, gdy dokuczają stawy?

Naturalne leczenie stawów

Coraz popularniejsze staje się także leczenie naturalnymi metodami, na przykład za pomocą światła. Fototerapie stosuje się m.in. w przypadku bólu spowodowanego reumatoidalnym zapaleniem stawów. Naświetlanie dłoni, nadgarstków, ramion, bioder czy kręgosłupa przynosi ulgę miejscowo oraz poprawia ogólne samopoczucie. Terapię leczenia światłem można z powodzeniem stosować w domu. Na rynku dostępne są urządzenia emitujące światło podczerwone o określonej długości i częstotliwości fali, które skutecznie wspomagają regenerację tkanek. Jednym z takich aparatów jest BioHarmonizer Fotonowy V-V. – Bioharmonizer jest prosty w obsłudze i może być wykorzystywany przy leczeniu bólu o różnym podłożu oraz stanów zapalnych, jest też pomocny w procesie gojenia ran, regeneracji układu odpornościowego czy w walce z chorobami skóry – mówi Paweł Zając, wiceprezes zarządu firmy Bio-Medex, producenta urządzenia. Choć obiegowe opinie o skuteczności terapeutycznej aparatów emitujących światło podczerwone są podzielone, warto odnotować, że wspomniany BioHarmonizer Fotonowy posiada szereg certyfikatów i opinii medycznych potwierdzających jego skuteczność, a także status produktu leczniczego wydany przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych.

Czytaj także: Jak dbać o stawy?

Wiskosuplementacja">
 

Reklama

Wiskosuplementacja

Medycyna proponuje także zabieg zwany wiskosuplementacją. Polega on na zastrzykach z kwasu hialuronowego, który jest składnikiem mazi stawowej. Na tkanki stawu dobrze wpływają też zabiegi fizykoterapeutyczne, takie jak krioterapia, prądy diadynamiczne, magnetoterapia i laser. Ostatnią możliwością w walce z bólem pozostaje zabieg chirurgiczny – np. endoprotezoplastyka stawu.

Czytaj także: Magnetostymulacja – działanie, wskazania, przeciwwskazania

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)